Zachwycający zamek w Oporowie
To zamek w Oporowie, a więc miejsce doskonale znane wszystkim pasjonatom historii z naszych okolic. Budynek i otaczające go tereny w jesiennej scenerii co roku prezentują się niezwykle klimatycznie.
Jeśli szukacie idealnego miejsca na jesienne spacery lub sesję zdjęciową z tą jedyną w swoim rodzaju porą roku w tle to śmiało możemy polecić wam Oporów.
Mało tego – zamek ogromne wrażenie robi również zimą. Przekonasz się o tym przeglądając poniższą galerię zdjęć.
Do odwiedzin w Oporowie zachęca Centralny Łuk Turystyczny podkreślając, że czeka nas tam fascynująca podróż w głąb historii i sztuki.
- Oporowski zamek należy do jednej z najmniejszych i zarazem najładniejszych budowli architektury obronnej w Polsce. Stanowi jedną z najlepiej zachowanych średniowiecznych rezydencji rycerskich. Został wzniesiony w stylu gotyckim w pierwszej połowie XV wieku we wsi Oporów pod Kutnem przez biskupa kujawskiego Władysława Oporowskiego. Dawniej stanowił centrum rozległych dóbr ziemskich rodu Oporowskich herbu Sulima – opisuje Centralny Łuk Turystyczny.
Dzisiaj na zamku mieści się także muzeum, w którym przedstawione są zbiory z różnych epok, gromadzone przez wiele lat. Oporowskie wnętrza gościły także wiele ekip filmowych, dzięki czemu można podziwiać zamek w różnych polskich produkcjach.
Oporów historycznie mocno związany jest z ziemią łęczycką. Pierwsze wzmianki historyczne o tym miejscu pojawiają się w XIV wieku. Oporów był wówczas siedzibą Oporowskich.
- Przed 1424 r. uzyskał prawa miejskie, które utracił w końcu XVIII w. Rezydencję rodową – zamek zbudował arcybiskup Władysław Oporowski, syn Mikołaja wojewody łęczyckiego, właściciel dóbr oporowskich w latach 1428-1453. Na początku XVII w. dziedzictwo przejęła rodzina Tarnowskich herbu Rola, w XVIII w. dobra wraz z zamkiem należały do Sołłohubów. W XIX w. Oporów kilkakrotnie sprzedawany był kolejno własnością Korzeniowskich, Pociejów, Oborskich, Orsettich, a od 1932 r. Karskich – opisuje strona internetowa Muzeum Zamku w Oporowie.
Gruntowne prace konserwatorskie wykonane w latach 1962-1965 usunęły część przebudowy z XIX w., przywróciły pierwotną sylwetkę dachów i ganek komunikacyjny domu mieszkalnego. Spod tynków odsłonięto gotyckie portale i okna oraz drewniane, polichromowane stropy.
- Zamek od 1949 r. mieści muzeum z ekspozycją wnętrz dworskich. Tworzą ją dzieła sztuki i wyroby rzemiosła artystycznego prezentujące kulturę szlachecką. Zbiory zawierają dzieła sztuki z różnych epok, od XVI do pocz. XX. – obrazy, rzeźby, wyroby rzemiosła artystycznego. Pochodzą one z przekazów, darów i zakupów. Nieliczne tylko eksponaty związane są z historią zamku. Należą do nich portrety rodziny Sołłohubów z XVIII w., lustra z żardinierami z pocz. XIX w., pistolety pojedynkowe z XVIII i XIX w. oraz naczynia fajansowe angielskie z Shelton XIX w – podaje zamekoporow.pl.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.