Reklama

Reklama

Ile miasto wydaje na lekcje religii? Mamy odpowiedź urzędu

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor: | Zdjęcie: poglądowe

Ile miasto wydaje na lekcje religii? Mamy odpowiedź urzędu - Zdjęcie główne

. | foto poglądowe

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wydarzenia W opinii publicznej i środowiskach politycznych regularnie przewija się temat zasadności prowadzenia katechezy w szkołach publicznych. Wycofania religii z placówek oświatowych domaga się głównie szeroko rozumiana lewica, przekonując przy tym, że pozwoliłoby to samorządom przyoszczędzić trochę grosza. Ile rzeczywiście kosztują lekcje religii? Jak wygląda to w Kutnie?

Reklama

Nie brakuje opinii, że księżom i  katechetom za lekcje religii powinna płacić wspólnota wiernych, nie państwo, czy poszczególne jednostki samorządowe. Na chwilę obecną to jednak tylko pobożne życzenie lewicy. 

Sporą kwotę na katechezę przeznacza także Kutno. Z informacji uzyskanych z urzędu miasta, dowiadujemy się, że w roku szkolnym 2019/2020 Kutno wydatkowało na wynagrodzenia nauczycieli religii we wszystkich szkołach i przedszkolach, dla których organem prowadzącym jest miasto, kwotę 951.046,43 zł.

Należy zaznaczyć, że jest to suma, która nie uwzgędnia wydatków na wynagrodzenia nauczycieli religii w niepublicznych placówkach oświatowych z terenu miasta, dotowanych z budżetu państwa lub powiatu. 

Jak dodaje magistrat, w 2020 r. koszty realizacji zadań oświatowych w budżecie miasta wyniosły około 58,4 miliona złotych. Otrzymana z MEN subwencja oświatowa, w kwocie około 25,7 miliona złotych stanowiła 44 % ogółu wydatków miasta na zadania oświatowe.

- W związku z powyższym można przyjąć, iż z przedmiotowej kwoty wydatków na wynagrodzenia nauczycieli religii 44 % tj. kwota 418.460,43 zł została pokryta z subwencji oświatowej z budżetu państwa, a kwota 532.586,00 zł z budżetu własnego gminy - wyjaśnia biuro prasowe urzędu miasta. 

A jakie jest Wasze zdanie w tej sprawie? Czy religia poiwnna zostać wycofana ze szkół?

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)
Wczytywanie komentarzy