Wakacyjny budżet nie tak duży, jak mogłoby się wydawać
Badanie „Urlopowe zwyczaje Polaków – lato 2021” wyraźnie pokazuje, że na tegoroczny, wakacyjny urlop średnio wydamy 1500 zł na osobę. Taką kwotę może na ten cel przeznaczyć aż 41% respondentów. Na droższy wypoczynek może sobie pozwolić znacznie mniejsza grupa osób – budżet do 3000 zł na osobę posiada jedynie 12% zapytanych.
Warto wspomnieć, że szczególnie wakacje nad Bałtykiem w tym roku mogą kosztować więcej niż w poprzednich latach. Jak informuje portal tvn24 rosną koszty pobytu, jedzenia i napojów w restauracjach.
- Obserwujemy wzrost o około 10 procent w miejscowościach typowo turystycznych - powiedziała portalowi Kamila Miciuła-Szlachta z nocowanie.pl.
Letni urlop 47% zapytanych Polaków finansuje z oszczędności, a 37% z bieżących dochodów. Co zaskakujące są też osoby, które muszą skorzystać z pożyczki lub kredytu (12%) lub zadłużyć się u rodziny (4%).
Największą część budżetu przeznaczamy na zakwaterowanie, następnie na jedzenie, dojazd na urlop, a dopiero na końcu na atrakcje i rozrywki. Nadal zauważalna jest więc różnica między wydatkami na rozrywkę i wypoczynek pomiędzy mieszkańcami Polski a Europy Zachodniej. Dla Polaków różnego rodzaju rozrywki to rzecz, na którą przeznaczają najmniej z wakacyjnego budżetu.
Czym kierujemy się wyjeżdzajac na wakcje?
Serwis zapytał również o to, co jest dla nas najważniejsze podczas wakacyjnego wyjazdu. Większość osób wskazała możliwość odcięcia się od pracy (36%), leniuchowanie (25%) oraz zwiedzanie ciekawych atrakcji turystycznych i niestandardowych miejsc (32%).
Dla dzieci natomiast będziemy poszukiwać głównie atrakcji rozrywkowych, takich jak parki linowe, gokarty czy paintball (33%) lub sportów wodnych (22%).
Możemy spodziewać się tłumów nad Bałtykiem
Najchętniej wybieranym kierunkiem będzie morze, jak potwierdzają odpowiedzi 38% ankietowanych. Taka tendencja powtarza się praktycznie co roku, a tłumy turystów zalewają nadbałtyckie plaże. W góry zamierza się wybrać 20% zapytanych Polaków, a na Mazury 17%.
Tygodniowy urlop to za mało
Tegoroczny urlop aż dla 38% Polaków wyniesie między 8 a 14 dni. Nieco mniej, bo 26% respondentów będzie wypoczywać do 7 dni, a 19% zaplanowało urlop dłuższy niż 14 dni. Dla 9% Polaków tegoroczne wakacje oznaczają wypoczynek tylko w weekendy.