Reklama

Reklama

Ile w tym roku wydamy na wakacyjny wypoczynek? Ceny idą w górę - nasz budżet także?

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: podróże.onet.pl

Ile w tym roku wydamy na wakacyjny wypoczynek? Ceny idą w górę - nasz budżet także? - Zdjęcie główne

Ile w tym roku wydamy na wakacyjny wypoczynek? Ceny idą w górę - nasz budżet także? | foto podróże.onet.pl

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wydarzenia Sezon urlopowy w pełni, a co za tym idzie duża grupa Polaków zapewne zdecyduje się na wakacyjny wyjazd. Z tego powodu serwis Prezentmarzeń przeprowadził badanie, w którym sprawdził wydatki, jakie zamierzamy przeznaczyć na tegoroczny wypoczynek, najchętniej odwiedzane miejsca i wiele innych.

Reklama

Wakacyjny budżet nie tak duży, jak mogłoby się wydawać 

Badanie „Urlopowe zwyczaje Polaków – lato 2021” wyraźnie pokazuje, że na tegoroczny, wakacyjny urlop średnio wydamy 1500 zł na osobę. Taką kwotę może na ten cel przeznaczyć aż 41% respondentów. Na droższy wypoczynek może sobie pozwolić znacznie mniejsza grupa osób – budżet do 3000 zł na osobę posiada jedynie 12% zapytanych. 

Warto wspomnieć, że szczególnie wakacje nad Bałtykiem w tym roku mogą kosztować więcej niż w poprzednich latach. Jak informuje portal tvn24 rosną koszty pobytu, jedzenia i napojów w restauracjach. 

- Obserwujemy wzrost o około 10 procent w miejscowościach typowo turystycznych - powiedziała portalowi Kamila Miciuła-Szlachta z nocowanie.pl.

Letni urlop 47% zapytanych Polaków finansuje z oszczędności, a 37% z bieżących dochodów. Co zaskakujące są też osoby, które muszą skorzystać z pożyczki lub kredytu (12%) lub zadłużyć się u rodziny (4%).

Największą część budżetu przeznaczamy na zakwaterowanie, następnie na jedzenie, dojazd na urlop, a dopiero na końcu na atrakcje i rozrywki. Nadal zauważalna jest więc różnica między wydatkami na rozrywkę i wypoczynek pomiędzy mieszkańcami Polski a Europy Zachodniej. Dla Polaków różnego rodzaju rozrywki to rzecz, na którą przeznaczają najmniej z wakacyjnego budżetu. 

Czym kierujemy się wyjeżdzajac na wakcje?

Serwis zapytał również o to, co jest dla nas najważniejsze podczas wakacyjnego wyjazdu. Większość osób wskazała możliwość odcięcia się od pracy (36%), leniuchowanie (25%) oraz zwiedzanie ciekawych atrakcji turystycznych i niestandardowych miejsc (32%). 

Dla dzieci natomiast będziemy poszukiwać głównie atrakcji rozrywkowych, takich jak parki linowe, gokarty czy paintball (33%) lub sportów wodnych (22%). 

Możemy spodziewać się tłumów nad Bałtykiem

Najchętniej wybieranym kierunkiem będzie morze, jak potwierdzają odpowiedzi 38% ankietowanych. Taka tendencja powtarza się praktycznie co roku, a tłumy turystów zalewają nadbałtyckie plaże. W góry zamierza się wybrać 20% zapytanych Polaków, a na Mazury 17%. 

Tygodniowy urlop to za mało

Tegoroczny urlop aż dla 38% Polaków wyniesie między 8 a 14 dni. Nieco mniej, bo 26% respondentów będzie wypoczywać do 7 dni, a 19% zaplanowało urlop dłuższy niż 14 dni. Dla 9% Polaków tegoroczne wakacje oznaczają wypoczynek tylko w weekendy.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE