reklama

Jak dbać o podłogi drewniane, by służyły nam przez lata?

Opublikowano:
Autor:

Jak dbać o podłogi drewniane, by służyły nam przez lata? - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WydarzeniaDrewniane podłogi parkiety to marzenie wielu osób. Jak o nie dbać, by służyły nam przez wiele lat, ciesząc oczy i stanowiąc gustowny element aranżacji wnętrz?

Drewno jest od wieków wykorzystywane jako materiał wykończeniowy do wnętrz. Dzięki swoim właściwościom świetnie sprawdza się w roli podłogi — jest przyjemnie ciepłe w dotyku, stanowi dobrą izolację termiczną, a przy tym jest niezwykle trwałe. Sprawia, że pomieszczenia zyskują przytulną, domową atmosferę i pasuje do każdego wnętrza, bez względu na preferowany styl wystroju. Na dodatek występuje w różnych odcieniach, a współczesne technologie sprawiają, że mamy do wyboru różne drewniane podłogi - parkiety, deski lite lub warstwowe. Dzięki temu możemy wybrać naturalną podłogę dopasowaną do naszych preferencji, budżetu oraz potrzeb (np. dostosowaną do ogrzewania podłogowego). Jednak osoby, którym brakuje doświadczenia, chcą wiedzieć, jak dbać o podłogi drewniane, by zachować je w dobrym stanie na długi czas. Jest na to kilka sposobów.

Pielęgnacja podłóg drewnianych

Zanim zabierzemy się do sprzątania i pielęgnacji, powinniśmy wiedzieć, czy nasze drewniane podłogi (parkiety, deski lite lub inne) są lakierowane czy olejowane. Od tego zależy rodzaj pielęgnacji, jaki powinniśmy zastosować.

W obu przypadkach warto wprowadzić nawyk regularnego odkurzania lub wykorzystać automatyczny odkurzacz, ponieważ kurz, piasek i inne zabrudzenia mogą uszkadzać i rysować powierzchnię podłogi. Podczas odkurzania wykorzystujemy końcówkę z miękkim włosiem, aby nie pozostawiać zarysowań.

Pielęgnacja drewnianej podłogi lakierowanej nie przysparza większych trudności. Wystarczy regularne mycie (1-2 razy w tygodniu) z pomocą specjalnego środka do mycia podłóg drewnianych. Pamiętajmy o mocnym wyciskaniu mopa, aby nie pozostawiać zbyt mokrej podłogi — drewno "nie lubi" wilgoci. Możemy wykorzystać ekologiczne płyny do mycia lub samodzielnie przygotować mieszankę wody z octem (opcjonalnie z dodatkiem olejku eterycznego i alkoholu etylowego).

Podłogi olejowane należy pielęgnować znacznie staranniej i bardziej regularnie. Konieczne jest nie tylko odkurzanie i mycie — do mycia wykorzystujemy tylko zimną wodę (ciepła może powodować uszkodzenia) oraz dedykowane temu typowi podłóg płyny, najlepiej z naturalnym składem. Powinniśmy także regularnie impregnować podłogę olejem lub woskiem, by zapewnić jej warstwę ochronną i estetyczny wygląd. Zabieg przeprowadzamy częściej w miejscach, w których podłoga bardziej się zużywa. Warstwa oleju zwiększa odporność na zarysowania oraz ogólną trwałość podłogi. Ewentualne ubytki przed olejowaniem uzupełniamy szpachlówką stolarską, dostępną w sklepach budowlanych.

Sposoby na ochronę podłóg drewnianych przed zniszczeniem

Drewniane podłogi to dość duży wydatek i warto dbać o nie jak najlepiej, by służyły nam przez długi czas. Możemy chronić je nie tylko poprzez regularne sprzątanie, ale także dzięki prostym czynnościom:

  • przed wejściem do domu połóżmy wycieraczkę i regularnie ją wytrzepujmy oraz oczyszczajmy. W ten sposób domownicy wniosą do domu mniej brudu i piasku, który może pozostawiać na drewnianej podłodze zarysowania lub wgniecenia.
  • nóżki mebli oraz spód przedmiotów stojących na podłodze (lamp, doniczek itp.) podklejamy filcem, aby nie rysowały podłogi podczas przesuwania. Przy okazji zredukujemy hałas wywoływany takimi czynnościami.
  • dobrym nawykiem jest kontrola wilgotności i temperatury w pomieszczeniu, ponieważ drewniane podłogi (parkiety i inne) są wrażliwe na duże wahania tych parametrów i mogą pod ich wpływem deformować się, tworzyć szczeliny, pękać lub skrzypieć.
  • jeśli mamy psa, warto nauczyć go cierpliwego czekania na wytarcie łap przed wejściem do domu, dzięki czemu zapobiegniemy wnoszeniu piasku i brudu. Kontrolujmy też stan pazurów, bo gdy staną się zbyt długie, mogą rysować podłogę (i powodują dyskomfort u zwierzęcia).
  • w najbardziej uczęszczanych miejscach możemy położyć dywanik, który ochroni podłogę i nada pomieszczeniu przytulnego charakteru. Przykładowo, w kuchni mogą to być okolice zlewozmywaka, a w salonie — kanapy lub narożnika.
  • unikamy chodzenia po podłodze drewnianej w butach na obcasie — zwłaszcza w szpilkach! Mogą one powodować wgniecenia.
  • drewniana podłoga nie lubi wody. Jeśli zdarzy nam się coś rozlać lub zabrudzić podłogę w inny sposób, natychmiast powinniśmy wyczyścić to miejsce.
Obecnie mamy dostęp do tak wygodnych rozwiązań technologicznych i środków czyszczących, że drewniana podłoga nie przysparza zbyt wielu problemów. Jeśli będziemy pamiętać o regularnym sprzątaniu i myciu oraz zastosujemy parę prostych sztuczek, naturalne podłogi posłużą nam przez wiele lat.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ

Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM

e-mail
hasło

Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

logo