Zmywarka to sprzęt bez którego większość z nas nie wyobraża sobie codziennego życia. W jaki sposób należy o nią dbać, by mogła nam służyć przez jak najdłuższy czas? Oto kilka przydatnych rad na ten temat.
Niezbędne produkty pielęgnacyjne
By móc korzystać ze zmywarki, potrzebować będziemy kilku specyfików:
Tabletki lub płyny – wybierając tego typu produkt, nie kierujmy się tym, który z nich posiada najwięcej funkcji. Często bowiem w zupełności wystarczający może okazać się specyfik „3 w 1”. Aby być pewnym, że nasze naczynia zostaną dokładnie umyte, wyposażmy się w dobrej jakości, nieco droższy środek i nastawmy zmywarkę na długi cykl.
Sól – jest ona odpowiedzialna za redukcję twardości wody poprzez wiązanie jonów wapnia i magnezu. Uwaga! Nigdy nie zastępujmy soli do zmywarek zwykłą solą kuchenną!
Środek odkamieniający – kilka razy do roku warto uruchomić pustą zmywarkę nastawioną na program z najwyższą temperaturą i wlać do niej odrobinę tego specyfiku.
Odświeżacz – eliminuje nieprzyjemny zapach wytworzony przez resztki jedzenia w czasie zmywania i suszenia gorącą parą. Ma on postać wypełnionej płynem zawieszki z haczykiem, którą to przyczepia się do kosza na naczynia tak, by nie stykała się z nimi.
Nabłyszczacz – przyda się on wszystkim tym, którym zależy, aby naczynia były jeszcze bardziej lśniące.
Co wolno, a czego nie wolno myć w zmywarce?
Jak przyznają przedstawiciele serwisu Restartagd.pl, w zmywarce nigdy nie należy myć rzeczy zanieczyszczonych substancjami łatwopalnymi. Nie umieszczać powinno się tam także filtrów z elektronicznych oczyszczaczy powietrza, filtrów piecowych czy pędzli. Ich mycie spowodować może konieczność naprawy zmywarki, a w najlepszym przypadku, jej odbarwienie i zaplamienie.
Ostrożnie zmywać należy natomiast rzeczy aluminiowe, plastikowe oraz te wykonane z miękkiego drewna. Pierwsze z nich mogą się odbarwić lub sczernieć, drugie, ulec deformacji lub roztopieniu, trzecie natomiast – napęcznieć. Wówczas także konieczna może okazać się naprawa zmywarki.
Bez przeszkód w zmywarce myć możemy natomiast talerze, szklanki, kubki, sztućce, garnki emaliowane i ze stali szlachetnej oraz porcelanę. Wyjątek stanowi jedynie stara porcelana – w jej przypadku kolorowe zdobienia mogą blaknąć na skutek zmywania.
Jak zmywać w zmywarce?
Aby uniknąć regularnych napraw zmywarki, przed włożeniem do niej naczyń, należy je dokładnie opłukać i usunąć z nich resztki jedzenia. Doprowadzić mogą one bowiem do szybkiego zapchania się filtrów urządzeń i dysz myjących, a krążąc razem z wodą – osadzać się na umytych naczyniach. By uniknąć korozji zmywarki, niezbędne będzie także spłukiwanie naczyń mających kontakt z kwaśną żywnością. Jeżeli chodzi natomiast o głębokie naczynia, jak miski czy garnki, to zawsze należy je myć w dolnym koszu tak, aby nie stykały się ze sobą. Przed uruchomieniem zmywarki warto także sprawdzić czy jej ramiona nie zostały przez nie zablokowane i czy mogą się swobodnie obracać.