Reklama

Jak prawidłowo podejść do windykacji? Kancelaria adwokacka doradza

Opublikowano:
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wydarzenia Windykacja należności dotyczy coraz większej grupy osób – jak wynika z raportu InfoDług, z niespłaconymi zobowiązaniami na koniec maja 2020 mierzyło się ponad 2,8 mln dłużników. Takie zaległości to duży problem dla wierzycieli – przedsiębiorcy często ponoszą z tego tytułu wysokie straty, które mogą zagrozić płynności finansowej. Obawiają się też dłużnicy. Pytanie więc: jak prawidłowo podejść do tematu, jakim jest windykacja? Podpowiada ekspert.

Czym jest windykacja?

Na początku warto wyjaśnić, czym w ogóle jest windykacja należności. Wbrew utartemu stereotypowi, te działania nie są tożsame z egzekucją komorniczą. Mianem windykacji określa się wszelkie działania związane z dochodzeniem roszczeń finansowych z wykorzystaniem narzędzi dostępnych w ramach przepisów prawa. Zasady postępowania związane z windykacją określa Kodeks cywilny.

Jak wyjaśnia ekspert z kancelarii prawnej SPZR Law Office w Krakowie, windykacja należności ma trzy etapy. Są to:

  • windykacja przedsądowa, nazywana też polubowną – na tym etapie wierzyciel i dłużnik mają możliwość zawarcia ugody i doprowadzić do uregulowania należności na drodze pozasądowej,
  • windykacja sądowa – to moment, w którym wierzyciel kompletuje dokumentację i składa do właściwego sądu rejonowego pozew przeciwko dłużnikowi, w celu uzyskania sądowego nakazu zapłaty,
  • egzekucja komornicza – jeżeli dłużnik, mimo otrzymania sądowego nakazu zapłaty, nie reguluje ciążących na nim zobowiązań, wierzyciel ma prawo do złożenia wniosku do komornika o wszczęcie przymusowej egzekucji.

Porady prawne: windykacja z perspektywy wierzyciela

Dochodzenie swoich roszczeń wobec dłużników często jest dla przedsiębiorcy poważnym wyzwaniem. Aby móc skutecznie dochodzić swoich praw – zarówno na drodze polubownej, jak również sądowej, należy zadbać przede wszystkim o poprawne sporządzenie i skuteczne doręczenie pism drugiej stronie sprawy. Dlatego należy pamiętać m.in. o tym, aby wysyłać je listem poleconym z potwierdzeniem odbioru. Takie potwierdzenie będzie dla sądu dowodem na skuteczne wezwanie dłużnika do zapłaty zobowiązania.

Firmy, które mierzą się z dłużnikami, często zgłaszają się do kancelarii adwokackich po porady prawne. Windykacja z pomocą doświadczonego prawnika zazwyczaj przebiega z dużo większą skutecznością. Czasem już sam fakt, iż z dłużnikiem w imieniu wierzyciela kontaktuje się kancelaria prawna, jest wystarczającym komunikatem, aby zmotywować osobę mającą niespłacone zobowiązania do ich uiszczenia.

Kancelaria adwokacka może m.in.:

  • przygotować pisma na etapie windykacji przedsądowej, a także dokumentację dla sądu,
  • reprezentować wierzyciela w kontaktach z dłużnikiem na etapie polubownym,
  • przygotować wniosek do komornika o wszczęcie egzekucji oraz przeprowadzić czynności służące do wyjawienia majątku dłużnika (to wierzyciel wskazuje, jakich narzędzi może użyć komornik w czasie egzekucji).

Windykacja należności od strony dłużnika – jak może pomóc adwokat?

Dłużnikom może przydać się również pomoc prawna – windykacja dzięki wsparciu adwokata może być prowadzona na drodze polubownej, bez nieprzyjemnych konsekwencji. Prawnik pomoże m.in. ustalić, czy osoba zadłużona ma możliwość skorzystania z przepisów dotyczących przedawnienia długów, a także podjąć negocjacje z wierzycielem.

W naprawdę trudnej sytuacji dłużnik ma również prawo złożyć wniosek o ogłoszenie upadłości konsumenckiej. Adwokat może udzielić porady, oceniając, czy ta decyzja będzie miała najlepsze skutki prawne dla jego klienta, a także przeprowadzić całą procedurę. Prawnik może także reprezentować klienta przed sądem i innymi organami w sprawach związanych z windykacją – zawsze dbając o interesy obsługiwanej strony.

Reasumując: windykacja należności to złożony proces, który jest wyzwaniem zarówno dla wierzycieli, jak i dla osób zadłużonych. Dlatego coraz więcej osób korzysta z pomocy prawnej w tym zakresie. Wsparcie eksperta pozwala zminimalizować ryzyko strat finansowych dla każdej ze stron oraz efektywniej dochodzić swoich praw.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE