Reklama

Reklama

Parkan stadionu obwieszony fotografiami kobiet z całego świata. O co chodzi?

Opublikowano: 6 maja 2021 05:00
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wydarzenia Na zainteresowanych fotografią kutnian czeka nowa, tajemnicza wystawa, którą można oglądać przy ul. Kościuszki 26, na parkanie Stadionu Miejskiego. Jej bohaterkami są kobiety z różnych zakątków naszego globu. W jakim celu wywieszono tam fotografie?

Reklama

Parkan stadionu ozdobiony zdjęciami to efekt pracy Elżbiety Dzikowskiej. Jej najnowszą wystawę pt. „Różne oblicza piękna. Co robią kobiety, żeby się podobać?” można oglądać do 19 maja. Dzięki niej oczy kutnian cieszą portrety kobiet z całego świata, które w różnorodny sposób prezentują to jak kultura, tradycje i obecna moda wpływają na ich wygląd.

- Jestem kobietą, nic więc dziwnego, że podczas moich, kilkudziesięcio już letnich podróży po świecie ta problematyka zwróciła moją uwagę. Zwłaszcza dzięki fotografii, która pokazuje lepiej niż słowo jak odmienne są pojęcia piękna na różnych kontynentach, w różnych krajach, w różnych cywilizacjach i klimatach. Starałam się to udokumentować. To nie jest moje tylko spostrzeżenie, ale potwierdzam, że kobiety pragną się podobać. Nie tylko mężczyznom, ale także innym kobietom, a przede wszystkim samym sobie.” - czytamy na fanpage'u wydarzenia.

Autorka wystawy zwraca uwagę na to, jak duże znaczenie na samopoczucie kobiet ma wygląd, bez względu na kulturę, w której przebywają.

- Ładny wygląd sprzyja dobremu samopoczuciu. Więc kobiety od wieków się stroją, wymyślają coraz to nowe fryzury, noszą biżuterię, malują się, tatuują, zależnie od swoich wzorców kulturowych. - zaznacza podróżniczka.

Kutnianie zwiedzający wystawę zobaczą wiele, niekiedy szokujących sposobów w jaki dbają o swoją urodę mieszkanki różnych zakątków świata.

- W etiopskim plemieniu Mursi wkładają sobie w przedziurawioną dolną wargę gliniany krążek, w birmańskim plemieniu Padang zakładają na szyję obręcze, w wielu krajach popularne są tatuaże a nawet skaryfikacje. To wysoka cena piękna. Na szczęście, bardziej popularne jest przydawanie sobie urody dzięki biżuterii, która bywa dziełem sztuki ale i amuletem chroniącym przed różnymi dopustami. To, co robią kobiety, żeby się podobać, jest zatem bardzo ważnym przejawem kultury i tradycji, która – o dziwo! – bywa podobna mimo wielkiej niekiedy odległości - pisze Dzikowska.

Wystawie towarzyszyć będzie też konkurs fotograficzny. Do wygrania atrakcyjne nagrody książkowe, w tym egzemplarze z autografem autorki wystawy.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)