Wystawa, która opowiada historię
Fundacja „Przyjaciele i rodziny Żydowskie Miasta Kutna” zaprasza na wernisaż wystawy „Rzecz o Izraelu”, którą udostępniła Ambasada Izraela w Polsce. Wystawa jest organizowana w ramach zadania publicznego pn. „Zachor znaczy pamiętaj!”, dofinansowanego przez Prezydenta Miasta Kutno.
Wernisaż odbędzie się 7 maja 2025 roku (środa) o godz. 11:00, a udział w nim jest darmowy. Wystawa będzie dostępna dla zwiedzających w dniach od 7 do 31 maja 2025 roku w bocznym foyer na I piętrze Kutnowskiego Domu Kultury przy ul. Żółkiewskiego 4. To doskonała okazja, aby poznać Izrael od nieco innej, bardziej osobistej strony.
„Rzecz o Izraelu” to ekspozycja oparta na opowieściach i historiach związanych z codziennym życiem Izraelczyków.
- Społeczność powstaje w oparciu o opowieści wspólne dla jej członków. Owe historie przedstawiają dzieje, kulturę, ludzi i ich otoczenie. Zdarza się, że opowieści związane są z przedmiotami, które nadają rzeczom znaczenie symboliczne, wykraczające poza ich zwykłe zastosowanie. - tłumaczy Koordynatorka zadania publicznego pn. „Zachor znaczy pamiętaj!” Bożena Gajewska.
Wystawa za pomocą przedmiotów, i związanych z nimi historiami opowiada jak społeczność izraelska wykuwała swoją historie. Te rzeczy symbolizują dzieje Izraela, kulturę, ludzi i ich otoczenie.
- Niektóre rzeczy przedstawione na wystawie są blisko związane z grupami izraelskiego społeczeństwa. Inne nabrały uniwersalnego znaczenia i znaleźć je można w posiadaniu każdej rodziny, niezależnie od jej pochodzenia, wyznania lub stosunku do religii. Te rzeczy są po prostu „izraelskie”. - dodaje Bożena Gajewska.
Organizatorzy chcą przybliżyć izraelskie społeczeństwo i jego codzienność nie poprzez sławne krajobrazy czy wybitne osobowości, lecz poprzez przedmioty i historie, które za nimi stoją.
- Spójrz na tę wystawę jak na prywatną wycieczkę z lokalnym przewodnikiem, który pokaże Ci swój własny Izrael, podzieli się opowieściami i rzuci trochę światła na ukryte znaczenia, których nie sposób inaczej poznać. - zachęca Bożena Gajewska.
To wyjątkowa okazja, aby spojrzeć na życie codzienne Izraela, dostrzec skomplikowane i wielowymiarowe znaczenia za zwykłymi przedmiotami, a także zobaczyć, jak innowacyjność i kreatywność stały się kluczowymi elementami izraelskiej tożsamości i przetrwania w trudnym otoczeniu.
- Znajdź wiele punktów łączących Izrael z Polską, ponieważ niezwykłą więź łączącą nasze dwa narody mamy na wyciągnięcie ręki. - dodaje Bożena Gajewska.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.