Reklama

Reklama

Jubileusz przy ul. Wojska Polskiego. Kutnowska biblioteka ma już 90 lat! [ZDJĘCIA]

Opublikowano: czw, 25 lis 2021 12:35
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wydarzenia Pracownicy Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej w Kutnie, wraz z gośćmi, świętowali wczoraj 90-lecie działalności. To najstarsza instytucja kulturalna w naszym mieście.

Reklama

W obchodach obecni byli m.in. Poseł na Sejm RP Tadeusz Woźniak, wraz z dyrektorem biura Januszem Kołodziejskim, Rafał Grabski - dyrektor biura poselskiego Pauliny Matysiak, Marcin Motylewski - dyrektor biura poselskiego Tomasza Rzymkowskiego, Magdalena Krupińska – Kotulska - wicestarosta kutnowski, Zbigniew Wdowiak - zastępca Prezydenta Miasta Kutna, Jacek Boczkaja - zastępca Prezydenta Miasta Kutna, Mariusz Sikora - Przewodniczący Rady Miasta Kutna, Michał Adamski - naczelnik Wydziału Kultury, Promocji i Rozwoju Miasta wraz z pracownikami, przedstawiciele Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Łodzi: Kinga Siekierska i Danuta Wachulak, Halina Wośko - przedstawiciel firmy Polfarmex S.A i Przyjaciel Biblioteki. Ponadto wśród gości znaleźli się przedstawiciele zaprzyjaźnionych instytucji, szkół i stowarzyszeń, dyrektorzy bibliotek, byli i obecni pracownicy. Uroczystość rozpoczęła część artystyczna, w której wystąpili uczniowie zaprzyjaźnionego ZS nr 3 im. W. Grabskiego pod opieką Haliny Sankowskiej, prezentujący fragmenty prozy o bibliotece i czytelnictwie. Uczniom towarzyszył znany muzyk Michał Borowski - saksofonista, multiinstrumentalista, kompozytor, aranżer, muzyk sesyjny i nauczyciel, który znanymi standardami jazzowymi wprowadził słuchaczy w doskonały nastrój.

Po części artystycznej, dyrektor Magdalena Konczarek przywitała gości i przedstawiła w skrócie historię kutnowskiej biblioteki. Jest to najstarsza instytucja kultury w mieście. Jej założenie przypada na 1931 rok i zawdzięcza je hrabiemu Janowi Moszyńskiemu i Stanisławowi Dangelowi - właścicielowi majątku Bielawki, którzy darowali i zgromadzili księgozbiór. Na początku, Sejmowa Biblioteka Publiczna posiadała 3 300 egzemplarzy i 450 czytelników. W tej chwili może się poszczycić 110 tys. książek, 5 tys. audiobooków, 5 tys. filmów, 300 grami planszowymi i ponad 3 tys. płyt winylowych. Biblioteka dumna jest także z unikatowych zbiorów regionalnych zgromadzonych dzięki hojności i zaufaniu darczyńców m.in. Alicji Kuźmińskiej przekazującej zbiory Henryka Lesiaka. Magdalena Konczarek wspomniała również o innych darczyńcach, w tym o Sławomirze Małasie, którzy przekazał zbiór 2 tys. płyt winylowych i anonimowym darczyńcy, który przekazał bezimiennie kolekcję komiksów wartą kilka tysięcy złotych. Fundatorzy książek towarzyszą zresztą tej instytucji na co dzień, przekazując książki czy to do księgozbioru czy na bookcrossing. W swoim wystąpieniu dyrektorka zaznaczyła ponadto, że obecna działalność biblioteki to nie tylko udostępnianie zbiorów, to również działalność wydawnicza, a także organizowanie spotkań autorskich i innych wydarzeń takich jak: Cztery strony świata, Literackie biuro paszportowe, Koło genealogiczne, klub jazzowy, pikniki rodzinne, Biblioteka dla biznesu, Odjazdowy bibliotekarz, Święto wolnej książki, Kutno z pasją, gry terenowe, czytanie dzieciom i wiele innych. Jedną z ważniejszych imprez jest kilkudniowy Festiwal Szaloma Asza, o którym zebrani mogli obejrzeć krótki film.

Okazuje się, że biblioteka przy tak różnorodnej działalności boryka się  jednak z problemem ograniczonej powierzchni, stąd na koniec ponownie padło marzenie o nowej siedzibie.

Po licznych wystąpieniach i życzeniach goście zostali poczęstowani okolicznościowym tortem.

 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)