Reklama

Reklama

W piątek i sobotę kolejna dostawa szczepionek. Ile dawek preparatów podano do tej pory?

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor: | Zdjęcie: poglądowe

W piątek i sobotę kolejna dostawa szczepionek. Ile dawek preparatów podano do tej pory? - Zdjęcie główne

. | foto poglądowe

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wydarzenia Kolejne partie szczepionek przeciwko COViD-19 dotrzeć mają do naszego kraju w piątek i sobotę. Mowa o 275 tysiącach sztuk. Wiadomo, ile dawek dotychczas podano Polakom oraz w ilu przypadkach doszło do niepożądanych odczynów poszczepiennych.

Reklama

W Unii Europejskiej dopuszczone są obecnie szczepionki firm: Pfizer/BioNTech, Moderna, AstraZeneca i od niedawna Johnson & Johnson. Trzy pierwsze preparaty podaje się w dwóch dawkach, a szczepionkę Johnson & Johnson w jednej. W Polsce stosowane są szczepionki od firm: Pfizer/BioNTech, Moderna i AstraZeneca. Dostawa preparatu od Johnson & Johnson do Polski może nastąpić w drugiej połowie kwietnia.

Jak zapowiada prezes Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych Michał Kuczmierowski, w piątek do Polski trafi 65 tys. szczepionek przeciwko COVID-19 firmy AstraZeneca, a 210 tys. preparatu od Moderny ma dotrzeć w sobotę.

Szef KPRM, Michał Dworczyk zaznacza z kolei, że w drugim kwartale roku najprawdopodobniej nastąpi gwałtowne przyspieszenie szczepień, ponieważ do Polski trafi o wiele więcej szczepionek. 

W konsekwencji będziemy musieli odpowiedzi sobie na pytanie, czy dalej utrzymywać - a może tworzyć jeszcze bardziej skomplikowany - system, gdzie różne grupy, podgrupy będą w określonych momentach uruchamiane do szczepień, czy też może rozpocząć szczepienia populacyjne dla wszystkich, które będą prowadzone bardzo szybko i w bardzo klarowny sposób - powiedział szef kancelarii premiera. Jak dodał, jedynym wyznacznikiem byłyby wtedy rok urodzenia.

Rządowe dane mówią, że w Polsce wykonano dotąd 4 557 060 szczepień przeciw COVID-19, w tym 2 946 767 pierwszą dawką i 1 610 293 – drugą. Zutylizowano 5879 dawek. 

W Polsce wykonano dotąd prawie 4,56 mln szczepień przeciw COVID-19, z czego ponad 1,61 mln drugą dawką. Po iniekcjach zgłoszono ok. 4,8 tys. niepożądanych odczynów, w większości łagodnych.

Na rządowych stronach gov.pl poinformowano we wtorek, że dotychczas podano 4 557 060 dawek szczepionki – 2 946 767 pierwszej i 1 610 293 drugiej.

Po iniekcjach zgłoszono 4 803 niepożądane odczyny poszczepienne, w większości łagodne, objawiające się zaczerwienieniem i krótkotrwałym bólem w miejscu wkłucia.

Od 27 grudnia ub.r., gdy rozpoczęły się w Polsce szczepienia, zutylizowano w sumie 5879 dawek.

Z raportu wynika, że do tej pory do Polski dostarczono łącznie 5 728 100 dawek szczepionek, do punktów trafiło 4 904 750.

 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)
Wczytywanie komentarzy