Reklama

Reklama

Kiedy powrót do szkół? Informacje za kilka dni. Póki co rusza kolejny program wsparcia

Opublikowano: 11 maja 2020 11:26
Autor:

Kiedy powrót do szkół? Informacje za kilka dni. Póki co rusza kolejny program wsparcia - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wydarzenia Ministrowie edukacji i cyfryzacji podsumowali program wsparcia, w którym gminy mogły się ubiegać o pieniądze na zakup m.in. laptopów potrzebnych do zdalnej edukacji. Kiedy uczniowie wrócą do tradycyjnego nauczania? Te informacje premier ma przekazać za kilka dni.

Reklama

Minister Cyfryzacji podsumował program wsparcia "Zdalna szkoła" dla uczniów i nauczycieli. Jak wyliczał, wsparto 31 tys. nauczycieli 205 tys. uczniów. Do samorządów na zakup m.in. laptopów popłynęło 187 mln złotych - gminy mogły się ubiegać maksymalnie o 100 tys. złotych. W kolejnej transzy programu do rozdysponowania wśród gmin będzie 180 milionów złotych (od 35 do 165 tysięcy złotych na gminę)

- Wsparcie w tym przypadku będzie uzależnione od liczby rodzin wielodzietnych korzystających z pomocy gmin. Dostawaliśmy sygnały, nie tylko od samorządów, że największy problem dotyczy rodzin wielodzietnych - mówi minister cyfryzacji Marek Zagórski. - To gminy będą decydowały, do kogo trafi wsparcie. Nie musi trafiać do rodzin wielodzietnych, ale będziemy zachęcać, żeby do tych uczniów kierować ją w pierwszej kolejności.

Gminy mogą składać wnioski od 15 maja. Złożenie wniosku będzie gwarancją wypłaty.

Na konferencji obecny buł też minister edukacji narodowej, Dariusz Piontkowski. Mówił m.in. o szkoleniach dla nauczycieli z obsługi nauki online.

- Staramy się wydawać poradniki, jak prowadzić kształcenie na odległość. Nie proponujemy jednej, słusznej metody. Pozostawiamy nauczycielom szeroką swobodę korzystania z różnych narzędzi. Przypominamy, że kształcenie na odległość ma swoją specyfikę. Nie może polegać wyłącznie na tym, żeby lekcje odbywały się tylko online, zarówno ze względów sprzętowych, jak i higieny pracy. Nie chcemy, żeby uczeń spędzał 6 czy 7 godzin dziennie prze monitorem. Stąd wyraźne we wszystkich materiałach, poradnikach i rozporządzeniu wskazanie, że nauczyciele powinni stosować różne metody pracy z uczniami. Tak, żeby rodzeństwo mogło skorzystać ze sprzętu, a także żeby uczeń mógł część zadań wykonać w tradycyjnej formule - mówił Piontkowski.

Pojawiło się też pytanie o powrót szkół uczniów do szkół. Precyzyjnych informacji na ten moment nie ma.

- O tym premier będzie informował za kilka dni. Przytłaczająca większość uczniów korzysta ze zdalnego kształcenia. Zdajemy sobie sprawę, że nie wszyscy uczniowie mają dostęp do sprzętu i szybkiego internetu. Stąd działania ministerstwa cyfryzacji - odpowiedział minister.

Jak mówił minister, uczniów i nauczycieli, zwłaszcza w młodszych klasach, będzie obowiązywał podobny reżim sanitarny jak w przedszkolach. Nie będzie zatem konieczności zasłaniania ust i nosa w klasie.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (15)
 • rok temu | ocena +0 / -0

  cpu

  Jako program wsparcia, mozna by wprowadzic darmowy internet o jakims ograniczonym transferze (szybkosci) na potrzeby edukacyjne. Moze nawet umozliwiajacy dostep do wybranych stron/ platform interenetowych, zeby byl wykorzystywany we wlaciwym celu, a nie na przegladanie fb i yt itp. Gminy, miasto, moglyby zainstalowac na swoim terenie hotspoty umozliwiajace dostep do sieci w celach edukacyjnych. Do tego mozliwosc wypozyczenia sprzetu na cele edukacyjne. Nie rozdawnictwa tylko wypozycznia laptpa/ tabletu nieodplatnie oraz wziecia odpowiedzialnosc za ten sprzet przez rodzicow. Sa faktycznie rodziny ktorych nie stac na urzadzenia i internet, to jest fakt i z tym nie nalezy dyskutowac, ale sa tez ludzie, ktorzy chca sie wykrecic od brania udzialu w edukacji zdalnej, wlasnie brakiem mozliwosci technicznych. Chociaz jesli dziecko ma smarfona to mysli, ze nie ma przeciwskazan, zeby do celow edukacyjnych tez posluzyl. Ponadto przeciez mozna nawiazac wspolprace z firmami ktore leasinguja sprzet, pozniej taki 2-3-5letni laptop jeszcze calkiem sprawny mozna zakupic w bardzo rosadnych pieniadzach, bedzie on nawet czasem lepszy od drozszego nowego sprzetu. Zwykle laptopy biznesowe sa duzo wytrzymalsze od tych zwyklych komercyjnych. Ponadto warto tez poszukac firm, ktore moze wlasnie beda sobie wymieniac park maszynowy w postaci komputerow, a stare mogliby przekazac nieodplatnie na cele edukacyjne. Do odpalania przegladarki, wyswietenia filmu itp nie potrzebna jest super wydajna maszyna. A uzywany komputer stacjonarny z monitorem nadajacy sie do celow edukacyjnych mozna kupic za grosze

 • rok temu | ocena +0 / -0

  Jola

  Kiedy zostanie normalnie otwarta służba zdrowia i przychodnia? Dzieci do żłobków przedszkoli szkół a kto będzie leczył te dzieci. Każdy wie że szkoła to największe skupisko zarazek. Za teleporade to już podziękujemy. To jest chore. Jak można zbadać dziecko przez telefon.Kto będzie leczył te dzieci. Jak nawet wizyta prywatna z dzieckiem graniczy z cudem.

 • rok temu | ocena +1 / -1

  OKO

  Programy wsparcia... tylko kogo??? Samych siebie!!!

 • rok temu | ocena +1 / -1

  Xxxx

  Slusznie to bez sensu aby teraz dzieci poscic do szkoly narazac ich na chorobe

 • rok temu | ocena +2 / -2

  tip

  to se protestu i nie posyłaj dziecka wogóle do szkoły bo szczepionki nie będzie nawet za rok

 • rok temu | ocena +3 / -3

  Rt

  JESTEM RODZICEM I PROTESTUJĘ POWRÓT DO SZKOŁY TERAZ TO GŁUPOTA nie ma lekarstwa ani szczepionki na to cholerstwo!!! Dzieci Też UMIERAJĄ a ja nie chcę żeby to było moje dziecko !!!

 • rok temu | ocena +3 / -3

  Malowanie krzyża na drzwiach nic nie da także wiesz

  Codziennie w Polsce umiera średnio 16 osób ponad 150 pojawia się nowych przypadków zakażenia o czym mówimy ? A mówienie o tym że ludzie wyzdrowieli o niczym nie świadczy A co z tymi milionami które jeszcze nie chorowały ilu wśród nich umrze to ogromne ryzyko a politykom chodzi tylko o to żeby odbyły się wybory chcą stworzyć wrażenie normalności to niemoralne. ZOSTAŃCIE W DOMACH

 • rok temu | ocena +2 / -2

  mama

  A co mają zrobić rodzice którzy nie mają z kim zostawić dziecka, a do pracy trzeba iść ?

  • rok temu | ocena +2 / -2

   Zostańcie w domu

   Nie ryzykować życia i zdrowia dziecka i swojego powikłania to druga twarz pandemia o której się nie mówi nie ma szczepionki nie ma lekarstwa jest niebezpiecznie a wy chcecie dzieci wysyłać do szkoły ?

 • rok temu | ocena +6 / -6

  tobi

  Kiedyś będą musiały wrócic do nauki, co w tym takiego dziwnego, że wracają, reżim sanitarny i do nauki

  • rok temu | ocena +4 / -4

   Rt

   O jakim reżimie mówisz ? ? ? Wystarczy jedno chore dziecko jeden chory dziadek żeby pandemia wyniszczyła całą szkołę i wszystkich którzy do niej przychodzą bądź spotykają się z dziećmi które chodzą do tej szkoły POWRÓT DO SZKOŁY TERAZ TO GŁUPOTA !!!!! ?

  • rok temu | ocena +3 / -3

   I tyle

   Kiedyś? Nie patrzcie na propagandę JEST ŹLE a ryzyko w szkołach ogromne nauczyciele sami powinni protestować to oni pierwsi będą UMIERAĆ ?

  • rok temu | ocena +15 / -15

   mama

   Zgadzam się, że będą musiały, ale uważam, że w tej chwili to bezsensowne, na 2-3 tyg. to zbyt wielkie ryzyko. Stołówka dla tylu dzieci też czynna ? Moja corka jadła obiady w szkole, teraz sobie tego nie wyobrażam, a jeśli ma pojść i nie jeść obiadu, to tez kiepsko.

 • rok temu | ocena +17 / -17

  mama

  Już sobie wyobrażam powrót do szkoły, gdzie jest 1000 dzieci. Może dzieci przechodzą łagodniej zachorowania, ale w domu sa rodzice i dziadkowie w podwyższonej grupie ryzyka. Czy powrót na 2-3 tyg naprawdę coś da ? Myślę, że nie ma sensu, a te 2 tygodnie nie wniosą dodatkowej wiedzy, której nie da się nadrobić w przyszłym roku. Moja czwartoklasistka nie wroci do szkoły, nie będę naraz jej, ani domowników. Ktoś mi zagwarantuje, ze dzieci z katarem lub nawet lekkim kaszlem nie będą wpuszczane do szkoły ? Ja nie muszę wiedzieć ze to alergia a nie koronawirus.

  • rok temu | ocena +3 / -3

   Rt

   O TO CHODZI DZIECIAKI PRZYNIOSĄ TO DRAŃSTWO DO DOMU !!! A my będziemy (rodzice)z tym walczyć sami bo służbą zdrowia nam nie pomoże ! ?