Reklama

Reklama

[WIDEO] Kiedy rząd odmrozi gospodarkę? Niedzielski: "Najważniejsze są zagadnienia związane z edukacją"

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor:

[WIDEO] Kiedy rząd odmrozi gospodarkę? Niedzielski: "Najważniejsze są zagadnienia związane z edukacją" - Zdjęcie główne

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wydarzenia Jak na zbawienie przedsiębiorcy z całego kraju, także ci z Kutna, czekają na stopniowe odmrażanie gospodarki. Jedne interesy mocno podupadły, inne musiały się zwyczajnie "zwinąć". Z perspektywy dzisiejszej konferencji prasowej z udziałem ministrów: Michała Dworczyka i Adama Niedzielskiego, ciężko dostrzec światełko w tunelu. Luzowanie obostrzeń w pierwszej kolejności będzie bowiem dotyczyć najprawdopodobniej placówek oświaty.

Reklama

- Wyznaczyliśmy sobie takie dwutygodniowe tempo. To oznacza, że rozwiązania, które wprowadziliśmy w zeszłym tygodniu, będą obowiązywały do 14 lutego. Nasza metoda podejścia podejmowana jest na analizie dziennej liczby zakażeń, sytuacji w szpitalnictwie, ale także tego, co się dzieje w sytuacji międzynarodowej. Sytuacja w Polsce wygląda bardzo korzystnie na tle innych krajów europejskich. [...] Będziemy te kroki podejmować w sposób bardzo ostrożny, ale adekwatny do sytuacji epidemicznej. To oznacza w przypadku edukacji, że zdecydowaliśmy się, że w drugim tygodniu lutego zostanie przeprowadzone badanie przesiewowe wśród nauczycieli. Będziemy analizowali wyniki tych badań i wtedy podejmiemy decyzję - mówił w trakcie konferencji minister zdrowia, Adam Niedzielski.  

Jak dodał szef resortu, więcej będzie wiadomo dopiero w okolicach 14 lutego. A co z innymi branżami?

- Trwa dyskusja w radzie medycznej, ale i we wszystkich kręgach związanych z administracją. [...] Na tę chwilę analizowanie sytuacji na poziomie powiatowym nie ma sensu, bo na razie ponad 70 procent powiatów nadal jest w tzw. strefie czerwonej - stwierdził Niedzielski. 

 Jeśli chodzi o odmrożenia, należy się ich spodziewać więc w podejściu regionalnym, z podziałem na województwa. Minister zdrowia nie tchnął jednak nadziei w serca polskich przedsiębiorców. 

- Z mojego punktu widzenia najważniejsze są zagdanienia związane z edukacją, z uwagi na zdrowie psychiczne dzieci [...] W sprawach gospodarczych kierujemy się tymi badaniami, które są publicznie dostępne. One nam dają pewien wyznacznik postępowania.

Przypomnijmy, że od 1 lutego otwarte są punkty handlowe w galeriach, a także galerie sztuki i muzea, lecz konieczne jest przestrzeganie w tych miejscach ścisłego reżimu sanitarnego. Zniesione zostały również godziny dla seniora. 

Funkcjonować mogą wciąż sklepy, w tym sklepy budowlane, zakłady fryzjerskie i kosmetyczne oraz salony tatuażu. Można także chodzić do kościoła. Wciąż zamkniętre będą za to siłownie i kluby fitness, hotele, stoki narciarskie, kluby, a także cała gastronomia. Cały czas zakazana jest również organizacja wesel i innych imprez okolicznościowych.

Placówki oświatowe funkcjonują bez zmian. Od 18 stycznia uczniowie klas I-III uczą się zdalnie i to nie zmieni się do 14 lutego.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)
Wczytywanie komentarzy