W ramach tegorocznego festiwalu - "Król i Jego poddani" - wydarzenia zorganizowano na dziedzińcu pałacowym, przed muzeum oraz na terenach Zielonej Osi Miasta. To druga taka impreza w naszym mieście - premierowa edycja Festiwalu Saskiego odbyła się w trakcie ostatniego Święta Róży.
Dzisiejsza zabawa z historią wystartowała o godz. 10.00 i rozkręcała się z każdą minutą. Tuż przed godz. 13.00 spod kościoła św. Wawrzyńca wyruszyła parada oddziałów wojsk trzech armii: saskiej, polskiej i pruskiej. Żołnierze przemaszerowali ul. Królewską pod Pałac Saski, gdzie oddali honory królowi Augustowi III. Relacjonowaliśmy to tutaj - KLIK.
Wisienką na torcie pierwszego dnia festiwalu była inscenizaja bitwy, przygotowana na Zielonej Osi nad Ochnią. Wydarzenie przyciągnęło liczne grupy mieszkańców, którym nie straszne były huki wystrzałów z muszkietów i armat. Kutnianie byli świadkami rekonstrukcji bitwy pod Selmitz z 1744 roku, która rozegrała się pomiędzy wojskami austriacko-saskimi i pruskimi w trakcie II wojny śląskiej.
Jutro czekają nas kolejne atrakcje związane z Festiwalem Saskim. Poniżej pełny program niedzielnych wydarzeń:
Festiwal Saski - niedziela (30.06.2024):
Pałac Saski
10.00 – 14.00 - pokazy i prelekcje edukatorów na dziedzińcu pałacowym (kaligrafia -Mirosława Mazur, nowożytna wiedza geograficzna – RES NOVAE, XVIII-wieczne gry planszowe – Katarzyna Wodarska-Ogidel )
10.30 – 11.15 - teatr kukiełkowy dla dzieci (Teatr Lalek Marka Żyły)
11.30 – 12.30 - pokaz mody z XVIII wieku (Ludwik Ksawery Sudawski)
12.30 – 12.45 - wspólne zdjęcie uczestników na tle Pałacu
13.00 – 14.00 - koncert muzyki dawnej (Żniwa)
14.00 – 14.30 - pokaz tańców dawnych (Królewski Zespół Tańca Dawnego La Danse)
14.30 – 15.30 - podsumowanie warsztatów tanecznych wspólny występ uczestników wybór najlepszej pary tańczącej kontredanse (Królewski Zespół Tańca Dawnego La Danse)
16.00 - 18.00 - spektakl „Zemsta" A. Fredry (Kutnowski Teatr Amatorski im. A. Fredry)
10.00 – 18.00 – zwiedzanie kompleksu muzealnego
Plac Piłsudskiego, ul. Narutowicza
10.00 - 15.00 – działalność stanowisk rzemieślniczych i kramów (kowalstwo, bartnictwo, piec chlebowy i kuchnia pałacowa – Kuźnia Borzywoj – Mikołaj Makowski, hutnictwo szkła – Jargilo Glass Studio, krawiectwo -Tomasz Łomnicki, kaletnictwo – Warsztat po Dziadku, powroźnictwo- Warsztat Powroźniczy z Wieliczki, pasamonictwo – Nigdziekolwiek, koronka klockowa – Klub Koronki Klockowej z Wilanowa, szewc i mydlarka – Kram More maiorum, biedota/margines społeczny- „Die Diebgasse" Arkadiusz Przybyłok).
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.