Okres przedświąteczny to w dużej mierze czas zakupów. Trzeba jednak pamiętać, że w sklepach stacjonarnych, bazarach, środkach komunikacji publicznej, targach, podczas świątecznych jarmarków i wszędzie tam, gdzie są większe skupiska ludzi, pojawiają się też kieszonkowcy. To właśnie tłok wykorzystują jako osłonę swojej działalności.
- Nie wyróżniają się niczym specjalnym. Często działają w grupach. Bądźmy czujni, kiedy ktoś, idąc handlowym pasażem nas ,,potrąci”. To może być zaaranżowane przez kieszonkowca, który potykając się o nas, wykorzysta ten moment, by zabrać niezabezpieczony odpowiednio portfel czy telefon komórkowy. Czasem pokrzywdzeni orientują się dopiero po kilku godzinach i nie są w stanie wskazać miejsca, a tym bardziej sprawcy - mówi Dagmara Mościńska z Komendy Wojewódzkiej Policji w Łodzi.
Policjanci przypominają, by podczas zakupów nie nosić przy sobie dużej kwoty pieniędzy. Jeśli jednak jesteś zmuszony mieć ją przy sobie, to nie trzymaj wszystkich pieniędzy w jednym miejscu. Płacąc za zakupy, nie pokazuj całej zawartości portfela, najbezpieczniej jest mieć wcześniej odliczoną kwotę. Nie zapisuj numeru PIN na karcie płatniczej, nie eksponuj go również w widocznym miejscu.
Robiąc zakupy, pamiętaj, aby nie przechowywać dokumentów, pieniędzy czy telefonów komórkowych w tylnych kieszeniach spodni, a także w zewnętrznych kieszeniach płaszcza czy kurtki. Zwracaj uwagę także na torebki, plecaki oraz podręczne torby z zakupami, nie pozostawiając ich bez opieki i nadzoru. Trzymaj swoją torebkę lub plecak z przodu, zamknięciem do siebie.
- W sytuacji, kiedy jesteś świadkiem podejrzanego zachowania czy próby kradzieży – nie bądź obojętny, zareaguj! Wszczynaj alarm, powiadom odpowiednie służby. Jeśli stałeś się ofiarą kradzieży, powiadom policję, dzwoniąc na numer alarmowy 112. Im szybciej zareagujesz, tym większa szansa na odzyskanie skradzionych przedmiotów i zatrzymanie sprawcy - zaznacza D. Mościńska.
Policja podkreśla, że nawet decydując się na zakupy online, nie jesteśmy w stu procentach bezpieczni.
- Sprawdzaj wiarygodność sprzedawcy, jego poprzednie aukcje oraz opinie kupujących na jego temat. Staraj się dokonywać zakupów za pobraniem, płać po otrzymaniu zamówionego towaru. Otrzymując ofertę e-mailem, nie korzystaj z linków, a na stronę sklepu wchodź, wpisując adres w oknie przeglądarki. Unikniesz w ten sposób stron podszywających się pod legalnie działające sklepy - wyjaśnia D. Mościńska.
Po przekierowaniu na stronę swojego banku przy płatności e-przelewem zawsze upewnij się, czy nic nie wzbudza twoich wątpliwości. Płatności dokonuj wyłącznie na zaufanych urządzeniach i unikaj wykonywania ich w miejscach publicznych. Nigdy nie udostępniaj swojego numeru PIN czy haseł, np. do bankowości elektronicznej. Ostrożnie korzystaj z najnowszych rozwiązań techniki, a indywidualne dane do logowania zachowaj dla siebie i nikomu ich nie udostępniaj.
Info: KWP w Łodzi
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.