Reklama

Reklama

Kolejna mobilizacja kutnian, by pomóc Ukrainie. "Może trafić do nas dużo rannych"

Opublikowano: pon, 28 lut 2022 13:01
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wydarzenia Od kilku dni mieszkańcy całej Polski – w tym Kutna – pokazują ogromną solidarność z narodem Ukraińskim, który stał się ofiarą napaści ze strony Rosji. Tym razem z apelem o wsparcie i oddawanie krwi wystąpił Kutnowski Klub Honorowych Dawców Krwi. To bardzo ważna pomoc bo – jak podkreślano – wkrótce do naszego kraju może trafić duża liczba poszkodowanych i rannych.

Reklama

Krwiodawcy z kutnowskiego klubu krwiodawców organizują akcję pomocy dla uchodźców z Ukrainy. W dzisiejszym spotkaniu wzięła udział obywatelka Ukrainy, która tłumaczyła to, co było mówione. Wkrótce będzie ona także pomagać obcokrajowcom w formalnościach przed oddaniem krwi. 

Pierwszy dyżur w punkcie krwiodawca przy Placu Piłsudskiego będzie pełniła w środę od godz. 8 do 11. W przypadku dużej ilości chętnych kutnowscy krwiodawcy będą szukać kolejnych wolontariuszy, którzy będą pomagać obcokrajowcom słabo znającym język polski.

- W związku z wojną na Ukrainie jako krwiodawcy chcemy z tego miejsca zaapelować do mieszkańców powiatu kutnowskiego – zarówno Polaków, jak i obcokrajowców – o oddawanie krwi dla potrzebujących. Jak wiadomo krwi nie da się zastąpić, jest ona niezbędna do ratowania życia – mówił Robert Feliniak.

Obecnie polskie służby pracują nad sposobem przekazania ewentualnych nadwyżek krwi dla Ukrainy. 

- Należy nadmienić, że do Polski będą przywożeni ranni i będą leczeni w szpitalu tymczasowym na Stadionie Narodowym – dodał R. Feliniak.

Zaapelowano do kutnowskich przedsiębiorców – zwłaszcza tych ze strefy ekonomicznej zatrudniających wielu cudzoziemców – o dużą wyrozumiałość i empatię.

- Na Ukrainie toczy się wojna, to ekstremalna sytuacja. Dochodziły do nas sygnały, że przedsiębiorcy jednak czasami nie chcą zwalniać swoich pracowników w celu oddania krwi. Dlatego apelujemy – Przedsiębiorcy, podejdźcie do tego z dużą wyrozumiałością i sercem. Może się okazać, ze zapowiadanymi przez rząd pociągami specjalnymi na Stadion Narodowy zostanie przywieziona duża ilość rannych, mogą być przeprowadzane operacje. Każda kropla krwi jest bardzo potrzebna – zaznaczał R. Feliniak. 

Obcokrajowcy, którzy chcieliby oddać krew, mogą to zrobić bez większego problemu. Jedynym warunkiem jest posiadanie jakiegokolwiek dokumentu potwierdzającego tożsamość.

Wiceprezes Kutnowskiego Klubu Honorowych Krwiodawców Czesław Azarczyk mówił o tym, kto może oddać krew. Podobnie jak Robert Feliniak zachęcał do tego każdą osobę, która chce pomóc.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)
Wczytywanie komentarzy