Reklama

Kolorowanki dla dzieci – 4 powody, by zachęcić najmłodszych do malowania.

Opublikowano:
Autor:

Kolorowanki dla dzieci – 4 powody, by zachęcić najmłodszych do malowania. - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wydarzenia

Popularne kolorowanki to idealny sposób, by nasze najmłodsze pociechy prawidłowo się rozwijały. Mimo, iż to tylko zabawa, uczy ona jednak pewnych nawyków i zachowań, które zaprocentują już podczas najbliższych lat, spędzonych w szkole. Dlatego bardzo ważne jest, by rodzice jak najszybciej zachęcili dzieci do zainteresowania się tego typu działaniami. Nie trzeba tracić czasu na szukanie odpowiednich książeczek po księgarniach czy portalach aukcyjnych – z pomocą przychodzą tu strony, na których można znaleźć kolorowanki dla dzieci zupełnie za darmo. Wystarczy jedynie szybko wydrukować odpowiedni wzór i już, wspólnie z dzieckiem, można przystąpić do zabawy. Dlaczego kolorowanki są tak ważne dla rozwoju naszych podopiecznych?

  1. Kolorowanki – zalety
  2. Jak zachęcić dziecko?
  3. Kolorowanki z bajek – skąd je wziąć?
  4. Kiedy dziecko może zacząć malować?

Kolorowanki – zalety

Choć kolorowanki sprawiają wrażenie jedynie prostej zabawy, mają bardzo duży wpływ na rozwój dziecka, zwłaszcza we wczesnych latach. Uczą je motoryki oraz precyzyjności, dzięki czemu młody rysownik szybko opanowuje sztukę właściwego trzymania kredek oraz malowania odpowiednich fragmentów bez wyjeżdżania za linie. Konieczność wykonywania drobnych, powtarzalnych ruchów podczas malowania przyzwyczaja rękę do pewnego prowadzenia kredki, co przekłada się na szybkie przyswajanie zasad pisania liter i cyfr. Kolorowanki dla dzieci uczą je także cierpliwości, co jest zadaniem wbrew pozorom dość trudnym – najmłodsi nie potrafią jeszcze skupiać całkowicie uwagi na jednej czynności i bardzo łatwo się rozpraszają. Malowanie postaci z bajek to również dobra okazja na rozwinięcie zmysłu wyobraźni – dziecka nie obowiązują żadne reguły dobierania kolorów i może wymyślić i przenieść na papier swoją wizję kolorystyczną przestawionej na obrazku sytuacji.

Jak zachęcić dziecko?

Dzieci, zwłaszcza te ruchliwe i bardzo aktywne, nierzadko nie wykazują na początku zainteresowania malowaniem. Często przyczyna takich zachowań jest dość prozaiczna. Na przykład kredki, które rodzic daje im do kolorowania, wydają im się nieatrakcyjne. Mogą być zbyt łamliwe, co powoduje, iż nasza pociecha więcej czasu spędza na ich struganiu niż na przelewaniu własnych wizji kolorystycznych na papier. Warto więc zainwestować w kredki wysokiej jakości, a może się okazać, iż kolorowanki Barbie szybko nabiorą barw, a dziecko chętnie sięgnie po następne. Innym przykładem, dla którego najmłodsi nie chcą sięgać po kolorowanki, jest mało atrakcyjna tematyka. Wystarczy jednak zauważyć, jakie bajki najchętniej oglądają dzieci i jacy bohaterowie wzbudzają ich największe zainteresowanie. Kolorowanki z bajek z ulubionymi postaciami bardzo często potrafią zmienić nastawienie najmłodszych, przekonując je do długotrwałej pracy z kredkami czy pisakami. Dodatkowo można przygotować specjalne miejsce, w którym umieszczane będą najlepsze prace naszych podopiecznych, przypominając im, jak wiele malarskich wyzwań jeszcze na nie oczekuje.

Kolorowanki z bajek – skąd je wziąć?

Kolorowanki to zabawa nie tylko przyjemna i edukująca, ale również stosunkowo niedroga. Wystarczy zaopatrzyć się w dobrej jakości kredki, by uniknąć ich częstych złamań, oraz kartki papieru. Można również kupić książeczki z gotowymi wzorami w księgarni, jednak mają one ograniczoną liczbę stron, co powoduje, iż bardzo szybko będziemy musieli szykować się na kolejny wydatek. Tymczasem znacznie lepszym rozwiązaniem jest skorzystanie ze strony https://kolorowanki.net.pl/ - znajdują się tam między innymi kolorowanki świąteczne czy te z ulubionymi postaciami z bajek, a wszystko to oczywiście całkowicie za darmo. Dzięki olbrzymiej ilości bajkowych postaci do wyboru, bez trudu znajdziemy jego ulubionego bohatera, a potem wystarczy już tylko wydrukowanie odpowiedniego wzoru i przystąpienie, wspólnie z dzieckiem do malowania. Jest to również doskonała opcja, którą możemy wykorzystać podczas wspólnego wyjścia z naszym podopiecznym, na przykład do przychodni. Oczekiwanie na wizytę umilą mu wówczas kolorowanki, które bardzo łatwo spakować do torebki, gdyż nie zajmują wiele miejsca. Dziecko, zamiast kręcić się bez celu po przychodni, zajmie się malowaniem kolorowanki Świnka Peppa, a my spokojnie spędzimy ten czas.

Kiedy dziecko może zacząć malować?

Kolorowanki mogą wzbudzić zainteresowanie dziecka bardzo wcześnie, nawet tuż po ukończeniu przez nie pierwszego roku życia. Wówczas co prawda jego uwagę bardziej przyciągną kredki, niż możliwość ich wykorzystania, jednak wraz z kolejnym kolorowym śladem, pozostawionym na kartce, jego fascynacja kolorowaniem będzie wzrastać. Dobrze jest pielęgnować w nim to zainteresowanie, umieszczając kredki w pobliżu dziecka, jednak bacznie nadzorując ich stosowanie. Początkowa fascynacja powstawaniem pierwszych kresek spowoduje, iż najmłodsi chętnie będą sięgać po mocne, kontrastowe kolory. Dopiero później, w okolicach trzeciego roku życia, zostanie przez nie odkryta możliwość wykorzystania pełnej palety barw do ozdobienia ulubionych bohaterów. A potem to już prosta droga, by odkryć kolorowanki, których celem jest nauka liter i cyfr, co umożliwia szybkie przyswojenie podstaw czytania i liczenia. A wszystko to w bardzo przyjemny sposób – poprzez zabawę.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE