Reklama

Reklama

Wraca wyższy VAT na paliwo. Za litr benzyny zapłacimy nawet 10 zł?

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: poglądowe/archiwum KCI

Wraca wyższy VAT na paliwo. Za litr benzyny zapłacimy nawet 10 zł? - Zdjęcie główne

Wraca wyższy VAT na paliwo. Za litr benzyny zapłacimy nawet 10 zł? | foto poglądowe/archiwum KCI

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wydarzenia Rząd zadecydował o wygaszeniu tarczy antyinflacyjnej, która czasowo obniżyła ceny paliw w Polsce. Uważacie, że i tak było drogo? To zobaczcie, ile będziemy płacić po nowym roku.

Reklama

Tarcza antyinflacyjna dla paliwa obowiązuje tylko do końca tego roku. Później zostanie z niego "zdjęta". Co to oznacza? 

Od stycznia VAT na paliwo ponownie wyższy. Zapłacimy 10 złotych za litr?

W ramach tarczy antyinflacyjnej rząd zdecydował o obniżeniu stawki VAT na paliwa z 23% do 8%. Po nowym roku wróci stara, wyższa stawka, przez co kierowcy już powinni się przyzwyczaić się do myśli, że po raz kolejny dostaną po kieszeni. 

Obniżony VAT został wprowadzony 1 lutego 2022 roku. Pierwotnie miał obowiązywać do czerwca, jednak rządzący postanowili go przedłużyć. Wielu kierowców miało nadzieję, że niższa stawka będzie obowiązywała chociażby na początku przyszłego roku jednak już wiadomo, że wróci stawka 23% VAT. Czy to oznacza, że cena litra paliwa przekroczy magiczne 10 złotych? Zdaniem wielu ekspertów być może nie od razu, ale takiego scenariusza nie możemy wykluczyć. Takie nastroje stara się studzić premier Mateusz Morawiecki. 

Chcemy, aby przywrócenie stawek VAT nie wiązało się z jakimiś podwyżkami na stacjach paliw

 - przekonywał na spotkaniu z dziennikarzami. Wielu jednak nie przekonał. 

Z danych zebranych przez portal e-petrol.pl wynika, że na początku grudnia średnie ceny detaliczne paliw na polskich stacjach, wynosiły: 

  •  PB98: 7,29 PLN/l
  •  PB95: 6,54 PLN/l
  • ON: 7,74 PLN/l
  •  LPG: 2,97 PLN/l
ZOBACZ RÓWNIEŻ: Gruzin zatrzymany przez kutnowską policję. Grozi mu 10 lat więzienia [FOTO]

Doliczając do tych kwot różnicę VAT, od stycznia 2023 sytuacja na stacjach może wyglądać następująco: 

  • PB98: ok. 8,45 PLN/l
  • PB95: ok. 7,88 PLN/l
  • ON: 9,10 PLN/l
  • LPG: 3,35 PLN/l

Czy tak faktycznie będzie? Magazyn Cartrack zauważa, że pomimo tego, iż surowiec w grudniu 2022 kosztował poniżej 90 DOL/baryłka, a ceny wróciły do poziomu sprzed inwazji Rosji na Ukrainę, to nie mamy szans, aby powróciły czasy, kiedy za litr benzyny czy oleju napędowego płaciliśmy na stacji 4 czy 5 złotych. 

Wielu obserwatorów zapomina, że ceny pracy personelu, energii potrzebnej do przetworzenia ropy w paliwo, transportu i sprzedaży wzrosły

- zauważa magazyn. Jednak zdaniem ekspertów, jeżeli na świecie nie dojdzie do nowych elementów dezorganizujących gospodarkę, ceny paliw, pomimo 23% stawki VAT, wyniosą tyle samo, ile w grudniu 2022

Składowe litra tankowanego paliwa są bardziej złożone. Wobec nastrojów społecznych i sytuacji politycznej w Polsce (rok 2023 jest rokiem wyborczym) należy przyjąć wariant bardziej optymistyczny

- przekonują autorzy raportu. Dodają jednak, że kierowcy powinni przygotować na bardzo wiele scenariuszy, wśród których na pewno powinien pojawić się również ten, ich zdaniem mało prawdopodobny wariant, w którym za litr paliwa przyjdzie nam płacić 10 złotych. 

Polskie stacje benzynowe dogonią niemieckie? Co za zarobkami? 

O komentarz w tej sprawie poprosiliśmy kilku handlarzy z komisów samochodowych. Ze względu na swoją działalność bardzo często jeżdżą oni do Niemiec i mają wiedzę o tym, jak kształtują się ceny na stacjach benzynowych u nas i u naszych zachodnich sąsiadów. 

Nie mam wątpliwości, że stacje wykorzystają fakt wyższego VAT-u i znacznie podniosą ceny. Proszę zobaczyć, co się działo w lutym, kiedy Rosja napadła na Ukrainę. Stacje miały starą dostawę, a w kilka godzin podniosły cenę nawet o 3 złote na litrze. To była jakaś paranoja

- opowiada pan Arek. 

Jego kolega, pan Piotr, jest podobnego zdania i mówi, że właśnie nadchodzą czasy, kiedy podczas wyjazdu przestaje im się opłacać dodatkowe tankowanie w Polsce.

Nasze wyjazdy generalnie wyglądają tak, że zanim przekroczymy granicę, to tankujemy po polskiej stronie, żeby było taniej. Za chwilę okaże się, że to nie ma sensu. Ostatnio w Niemczech byłem w zeszłym tygodniu, a paliwo  tankowałem na stacji po 1,88 euro, czyli ok. 9 złotych. Nie mam wątpliwości, że za chwilę cena u nas będzie bliska 10 zł.  Chcę tylko zwrócić uwagę na zarobki Niemców i nasze. Są kolosalne różne, oczywiście na naszą niekorzyść. 

Artykuł pochodzi z portalu mojaleczyca.pl. Kliknij tutaj, aby tam przejść.
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)
Wczytywanie komentarzy