Reklama

Korespondowała z wielką poetką. Tajemnicza historia pisarki z Oporowa

Opublikowano:
Autor:

Korespondowała z wielką poetką. Tajemnicza historia pisarki z Oporowa - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wydarzenia Zmarła w wieku zaledwie 29 lat, lecz w polskiej literaturze dała się poznać jako wybitnie utalentowana pisarka, a jej nowele publikowały największe warszawskie czasopisma. Mowa o pochodzącej z Oporowa Marii Napieralskiej, poetki, której losy to wręcz materiał na bestseller - kalectwo, genialna twórczość, korespondencje z Elizą Orzeszkową i tajemnicza - prawdopodobnie samobójcza śmierć. O mały włos, a historia życia M. Napieralskiej przepadłaby bez echa wraz z jej nagrobkiem na warszawskich Powązkach, gdyby nie miesiące niemal detektywistycznej pracy, jakiej podjęła się gostyninianka, Barbara Konarska-Pabiniak.

Barbara Konarska-Pabiniak jest doktorem nauk humanistycznych, pracownikiem naukowym oraz redaktorem naczelnym biuletynu samorządowego "Nasz Gostynin". Za swoje zasługi naukowe została nagrodzona m.in przez Marszałka Województwa Łódzkiego. Pani Barbara historią Marii Napieralskiej zainteresowała się jeszcze w czasach studiów, podczas pisania pracy doktorskiej.

Kobieta przygotowała krótki biogram z życia literatki w 1983 roku, lecz obszerna historia M. Napieralskiej ukazała się dopiero w ubiegłym roku na potrzeby Kutnowskiego Słownika Biograficznego. A jej losy potrafią przykuć uwagę nawet, tych, którzy z literaturą są na bakier.

Maria Apolonia Napieralska urodziła się 24 marca 1867 roku w Ostrowach koło Kutna, skąd wraz z rodzicami przeniosła się do Oporowa, gdzie jej ojciec - Maciej Napieralski podjął pracę w cukrowni "Tomczyn".

Choć Napieralskim nie wiodło się najgorzej, Maria w swoim rodzinnym domu nie czuła się najlepiej. Smak życia w Oporowie psuło jej nie tylko kalectwo, które dotknęło ją w czasie dzieciństwa (utykała na jedną nogę), lecz także brak perspektyw dla osób jej pokroju. Dziewczyna obdarzona była bowiem oryginalnym talentem literackim, marzyła o tym, aby rozwinąć skrzydła w wielkim mieście. Po wyjeździe do Warszawy jej sen o wielkiej karierze powoli zaczynał się spełniać. W 1891 roku wydała tom pod tytułem Nowele, rok później drugi tom nowel "Wy, mężczyźni", a wśród nich opowiastka "Z dymów fabrycznych", w której zawarty został opis świata fabrycznego w cukrowni oporowskiej. Swoje pojedyncze dzieła wydawała również w warszawskich czasopismach, m.in w "Kurierze Codziennym".

Dziewczyna zamarzyła jednak, aby zostać asystentką słynnej Elizy Orzeszkowej. Z powodzeniem podjęła więc próbę korespondencji z poetką. Kobiety pisały ze sobą przez cztery lata, lecz twórczość M. Napieralskiej piszącej pod pseudonimem Simara wyróżniała się nieco wybujałym erotyzmem, co nie do końca spodobało się Orzeszkowej i ambitne plany młodej literatki spełzły na niczym...

Niestety, dalsza kariera Marii nie potrwała zbyt długo, a jej finał był tragiczny. Pewnego dnia młodą pisarkę znaleziono martwą w jej mieszkaniu. Miała zaledwie 29 lat. Przyczyny jej śmierci nie są dokładnie znane, lecz wiele wskazuje na to, że kobieta sama odebrała sobie życie. Co pchnęło ją w ramiona śmierci? Rozczarowanie karierą, zawód miłosny? Spekulacji jest wiele...

- Po 120 latach 19 września 2015 r. odnaleziony został na Powązkach w Warszawie opuszczony i omszały grób Marii Napieralskiej. Na postumencie widoczny jest ślad po owalnym zdjęciu, zaś płyta nagrobna jest już lekko zapadnięta, nie ma śladu, aby ktoś odwiedzał to miejsce. Jeśli grób zostanie poddany konserwacji, może przetrwać następne stulecie - pisze Barbara Konarska-Pabiniak.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE