Reklama

Koszt budowy domu jednorodzinnego. Ile kosztuje budowa domu?

Opublikowano:
Autor:

Koszt budowy domu jednorodzinnego. Ile kosztuje budowa domu? - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wydarzenia Budowa domu to wyjątkowa operacja logistyczna, ale też poważna inwestycja finansowa. Ile kosztuje postawienie wymarzonego rodzinnego budynku i jak można ograniczyć nadmierne koszty?

Koszt budowy nie tylko materiały podstawowe oraz wykończeniowe, ale również robocizna - o ile budynek nie jest stawiany metodą gospodarczą. To także dokumentacja: projekt domu, niezbędne pozwolenia, ewentualne adaptacje. Sama budowa domu jednorodzinnego uzależniona jest od kilkunastu czynników. Najważniejszymi są jego powierzchnia, kubatura, typ używanych materiałów - oceniają specjaliści serwisu architektonicznego oraz bazy gotowych projektów domów, Archido.pl.

Kluczowy jest również sam system prowadzenia budowy - to, czy odbywa się ona systemem gospodarczym czy też wykonuje ją w ramach zlecenia wyspecjalizowana firma. Ocenia się, iż koszty budowy systemem gospodarczym są tylko o ok. 10-12 proc. niższe niż w przypadku korzystania z usług firmy. Ta bierze na siebie często czynności kosztowne, a nie ujmowane precyzyjnie w kosztorysach – np. prowadzenie zaplecza budowy, obsługi biurowej, transportu materiałów.

Stan surowy, wykończenie a instalacje


Jak budowa domu przekłada się na jego etapy w kontekście kosztów? Stawianie budynku w stanie surowym pochłania ok. 45-49 proc. Środków finansowych. Pozostałą kwotę stanowi wykończenie. Roboty wewnętrzne są znacznie droższe. To ok. 25 proc. Wszystkich kosztów. Wykończenie zewnętrzne zazwyczaj nie przekracza 11 proc. Zaplanowanego budżetu – nawet mimo tego, iż tynku lub farby przeznaczone do elewacji nie należą do tanich. Na instalacje wewnętrzne należy przeznaczyć od 13 do 15 proc. Kwoty przeznaczonej na budowę domu. Ten koszt może jednak znacznie wzrosnąć jeśli inwestor zdecyduje się na niestandardowe koncepcje – np. wersję energooszczędną czy też funkcję domu inteligentnego. Jak przekłada się to na bezpośrednie koszty ponoszone przez inwestora?

Fundamenty i ściany to początek

Pierwszy krok w budowie domu to fundamenty. Jeśli budynek nie jest stawiany na gruncie zagrożonym, można zastosować standardowe rozwiązanie. Taki jest np. ułożenie ław fundamentowych, co w przypadku powierzchni ok. 70 m kwadratowych nie powinno przekroczyć 20-25 tys. zł. Obejmuje to koszty związane zarówno z materiałami jak i przeciętną zapłatą za transport oraz ułożenie materiałów.

Ściany zewnętrzne stawiane z 25-centymetrowych pustaków ceramicznych do wysokości 2,2 m wyniesie - wraz z kosztami robocizny - kolejne 20 tys. zł. Wewnętrzne nie muszą być już tak grube, co przekłada się na cenę - w przypadku standardowego projektu domu o powierzchni 130 m kw. budżet tego elementu nie powinien przekraczać 7,5 tys. zł. Obejmuje to również koszty prac robotników. Jeśli jednak układ wewnętrzny pomieszczeń będzie skomplikowany, podwyższy do wydatki - zarówno w kontekście materiałów, jak i robocizny - ostrzega serwis Archido.pl.
Dla osób kierujących się ekonomią powinna liczyć się przede wszystkim zasada: im prościej, tym taniej. Mały dom może być droższy niż duży: wystarczy, by jego bryła była niestandardowa i pełna załamań, zaś całość krył skomplikowany dach.

Stropy - lepszy gotowy niż wylewany

Doprowadzenie domu do stanu surowego to również stropy. Przygotowany już z gotowych materiałów będzie korzystniejszy pod względem finansowym niż tradycyjny - wylewany. Przyjmując hipotetyczną powierzchnię ok. 70 m kwadratowych, strop powinien - wraz z pracami - kosztować przeciętnie 25-27 tys. zł. Drugi strop - ze względu na mniejszą powierzchnię - powinien być tańszy o ok. połowę w porównaniu do podstawowego. Można więc przyjąć, iż całość wyniesie 37-40 tys. zł. Do tych wydatków należy doliczyć elementy komunikacyjne - np. schody. Zrobienie ich w stanie surowym podwyższa koszty o ok. 1,5-2 tys. zł.

Ocieplenie budynku a koszty budowy

 Kluczowym elementem każdego kosztorysu jest warstwa ocieplenia. Które rozwiązanie z wielu dostępnych na rynku jest najbardziej korzystne? Wariant ekonomiczny to styropian. Będzie rozwiązaniem tanim - nawet aż o 30 proc. w porównaniu do innych materiałów - jednak nie zapewni tak skutecznej ochrony przed mrozami jak chociażby wełna mineralna. Koszty ocieplenia styropianem wahać powinny się od 19 do 22 tys. zł. Wełna mineralna będzie droższa o kilkanaście procent. W obu tych wariantach symulację oparto na założeniu, że prace wykonuje wyspecjalizowana firma.

Dach - nie warto oszczędzać

Dach o ponad stumetrowej powierzchni to przede wszystkim wiele elementów wpływających na końcową cenę: więźba dachowa, poszycie, pokrycie zewnętrzne. Nie warto na nim oszczędzać - wybór blachodachówki będzie niezbyt korzystnym rozwiązaniem. Inne formy wykończenia są nieco droższe, zapewnią większy komfort i żywotność dachu. W sumie ponadprzeciętne materiały oraz ich ułożenie pochłoną ok. 12-13 tys. zł. Nie obejmuje to wykończenia - okien dachowych, orynnowania, okapu. W sumie wszystko kosztować będzie w przypadku 130-metrowego domu ok. 10 tys. zł. Ostatnim elementem zadaszenia jest ocieplenie - idealna do tego wełna mineralna oraz pozostałe materiały to ok. 5 tys. zł. Drugie tyle wyniosą koszty robót. W sumie dach to wydatek ok. 30-40 tys. zł w zależności od używanych elementów.

Budowa domu standardowego a energooszczędnego

Ile kosztuje budowa domu w zależności od jego typu energooszczędności - szczególnie istotnego ostatnio wskaźnika? W naszej symulacji przyjmijmy trzy warianty budynku o powierzchni ok. 130 m kwadratowych stawianego bez podpiwniczenia i z pustaków. Budowa standardowa – zgodnie z obowiązującymi normami – powinna sięgać ok. 3 tys. zł za m kw., a więc całościowo pochłonęłaby nieco ponad 370 tys. zł. Dom energooszczędny to koszty wyższe o ok. 10 procent – na tyle szacuje się różnicę pomiędzy materiałami standardowymi a o podwyższonej wartości izolacyjnej. 130-metrowy budynek oznaczałby wydatek na poziomie ok. 415 tys. zł. Dom pasywny jest nieco droższy. Oznacza wydatki na poziomie kilkunastu procent więcej niż w przypadku budowy standardowej – a więc cenę na poziomie 3,4 tys. zł za metr, co przekłada się na minimum 440 tys. zł.

Skąd takie różnice? To efekt przede wszystkim większych nakładów na urządzenia techniczne zapewniające odpowiedni poziom energooszczędności – system wentylacji mechanicznej, technologia odpowiedzialna za wykorzystanie energii odnawialnej do ogrzewania budynku oraz wody.

Koszt budowy domu a wykończenie budynku

Wydatki na budowę zależą m.in. od powierzchni, liczby kondygnacji czy tego, jak ponadprzeciętny jest projektu budynku. Im więcej w nim nietypowego układu architektonicznego, im bardziej skomplikowana sama bryła – tym bardziej rosną koszty wykończenia. Szacuje się, iż średni koszt wykończenia domu w standardzie deweloperskim to od 40 do 55 procent wydatków na cały metr kwadratowy.

Tendencje na rynku budowlanym domów

Materiały do budowy zazwyczaj tanieją w porównaniu do kilku ostatnich lat. Dzieje się tak z cementem, który ceny spadły o kilka procent. Podobnie jest w przypadku pustaków. Maleją również koszty robocizny. Według ekspertów budowlanych stawka spadła – choć nieznacznie, bo o symboliczne dwa procent. Podobnie jest z instalacjami - ich koszt wzrośnie, jeśli zdecydujemy się zastosować rozwiązania ponadstandardowe. Na przykład rzadką jeszcze w polskich domach, a bardzo pożyteczną, wentylację mechaniczną z odzyskiem ciepła (rekuperacją) czy oprócz podstawowej instalacji elektrycznej - także instalacje domu inteligentnego. Decydując się na budowę domu należy oczywiście kierować się założeniami budżetowymi oraz możliwościami finansowymi, ale przede wszystkim - wizją. I świadomością, iż to inwestycja nie doraźna, ale na lata - zalecają eksperci serwisu Archido.pl (zobacz gotowe projekty domów: https://www.archido.pl/12-projekty-domow) bazy tysięcy gotowych projektów domów jednorodzinnych.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE