Reklama

Reklama

Kulisy akcji straży naprawiającej przerwany wał. Mieszkańcy regionu nadal zagrożeni podtopieniami [ZDJĘCIA/WIDEO]

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wydarzenia Wczoraj strażacy z naszego regionu przez wiele godzin walczyli o to, by w wyniku przerwania wału przeciwpowodziowego woda nie wdarła się do domów i gospodarstw. W tym przypadku na szczęście udało się tego uniknąć, ale nasze okolice nadal są zagrożone podtopieniami.

Reklama

Przerwany wał: winne wichury i bobry

Informacja o zagrożeniu podtopieniami w powiecie łęczyckim pojawiła się wczoraj rano. Na miejscu ustaliliśmy, że w konsekwencji niedawnych wichur jedno z drzew rosnących na wale zostało wyrwane z korzeniami

Wał został uszkodzony, a potem dodatkowo prawdopodobnie działalność bobrów osłabiła go na tyle, że powstała w nim kilkumetrowa wyrwa.

Po godzinie ósmej informacja o przerwaniu wału przeciwpowodziowego na rzece Ner w miejscowości Kosew w gminie Świnice Warckie wpłynęła do Stanowiska Kierowania Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Łęczycy.

Wielogodzinna akcja straży pożarnej w powiecie łęczyckim

- Działania straży pożarnej polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, dostarczaniu worków z piaskiem za pomocą łodzi płaskodennych, wzmacnianiu wału przeciwpowodziowego na długości ok. 8m poprzez układanie worków z piaskiem, "palikowaniu" i "foliowaniu" – wylicza asp. Grzegorz Sobiński, oficer prasowy KP PSP w Łęczycy.

W działaniach ratowniczych trwających prawie 12 godzin udział brało pięć zastępów z Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Łęczycy, dwa zastępy z Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Tomaszowie Mazowieckim, jeden zastęp z OSP Świnice Warckie oraz jeden zastęp z OSP Piaski. Łącznie w akcję zaangażowano 22 strażaków.

- Dodatkowo na miejscu zdarzenia byli obecni funkcjonariusze z wydziału operacyjnego Komendy Wojewódzkiej PSP w Łodzi oraz Zastępca Komendanta Powiatowego PSP w Łęczycy – dodaje asp. Grzegorz Sobiński.

Sytuacja została opanowana. Wał został uszczelniony i zabezpieczony. Teraz jego stan ma być nadzorowany przez przedstawicieli Urzędu Gminy w Świnicach Warckich.

Kolejne zagrożenia powodziowe w regionie

Na tym jednak zagrożenia powodziowe w naszym regionie się nie kończą. Tym razem dotyczą one innych części województwa łódzkiego.  Informuje o tym Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego Łódzkiego Urzędu Wojewódzkiego.

Dziś wydano ostrzeżenie hydrologiczne drugiego stopnia dotyczące wezbrania wody z przekroczeniem stanów ostrzegawczych. 

- W związku z trwającym spływem wód opadowo-roztopowych w zlewni Bzury przewiduje się dalsze wzrosty stanu wody, z możliwością przekroczenia stanu ostrzegawczego na Bzurze w Łowiczu – podaje Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego.

Prawdopodobieństwo wystąpienia tego zjawiska oceniono na 85 proc. Ostrzeżenie obowiązuje od godz. 12:32 dnia 10.02.2022 do godz. 12:00 dnia 11.02.2022

Jak dotąd nie wydano żadnych ostrzeżeń dla powiatu kutnowskiego.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)
Wczytywanie komentarzy