- Jestem bardzo wdzięczny kutnianom, którzy coraz chętniej oddają krew – mówi Wojciech Dzwinacki, lekarz specjalista chorób wewnętrznych.- Dzięki ich pomocy szybkość niesionej przez nas pomocy wzrasta. Jeszcze niedawno w ciągu dnia szpitalny punt pobrań krwi odwiedzało zaledwie około 5 osób. Teraz jest ich nawet 30. Mam nadzieję, że kutnianie nadal będą oddawać krew.
Krwiodawcy przyznają, że po licznych apelach zdali sobie sprawę, że ich krew może uratować komuś życie. Dlatego też postarają się nadal aktywnie w tej akcji uczestniczyć.
- Dla mnie osobiście dużym zaszczytem jest to, że moja krew może być pomocna – mówi Dariusz, który po raz pierwszy oddał krew. - Szczerze powiem, że nawet nie zdawałem sobie sprawy jak ona jest cenna. O problemie szpitala dowiedziałem się z publikacji prasowej. Od razu bez wahania postanowiłem ją oddać. Zachęcam do tego również innych kutnian.
Kto może być krwiodawcą: Krwiodawcą może być osoba zdrowa w wieku 18 -56 lat. Osoba taka powinna mieć przy sobie dokument ze zdjęciem
.
Kandydat na dawce krwi powinien :
- w ciągu doby poprzedzającej oddanie krwi wypić około dwa litry wody mineralnej bądź soku.
- być wyspany
- spożyć lekki posiłek ( np. pieczywo, chudą wędlinę, ser biały, dżem )
- wykluczyć z diety tłuszcze pochodzenia zwierzęcego, mleko, masło, kiełbasę, pasztet, rosół, tłuste mięso oraz jajka.
- ograniczyć palenie papierosów
- nie zgłaszać się do oddania krwi jeśli jest przeziębiony lub przyjmuje leki.
- nie przychodzić do oddania krwi po spożyciu alkoholu
Osoby zainteresowane oddaniem krwi mogą zgłosić się do Regionalnego Centrum Krwiodawstwa w Łodzi – Punkt Pobrań Krwi w Kutnie (w szpitalu ulica Kościuszki 52)