Reklama

Reklama

Kutnianie upamiętnili 104. rocznicę przyjazdu Błękitnej Armii [ZDJĘCIA]

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Kutnianie upamiętnili 104. rocznicę przyjazdu Błękitnej Armii [ZDJĘCIA] - Zdjęcie główne
Zobacz
galerię
18
zdjęć

Udostępnij na:
Facebook
Wydarzenia 25 maja minęły 104 lata od przybycia żołnierzy „Błękitnej Armii” do Kutna. Aby uczcić tamte wydarzenia i ich bohaterów, delegacje władz samorządowych oraz przedstawiciele szkół i parlamentarzystów złożyli kwiaty przed pamiątkową tablicą na murze kościoła pw. św. Stanisława.

Reklama

Żołnierze wojsk dowodzonych przez generała Józefa Hallera stacjonowali w naszym mieście przez kilka miesięcy. Nowocześnie uzbrojeni i świetnie umundurowani zapadli w pamięć mieszkańców tak dobrze, że co roku w samo południe pod pamiątkową tablicą na murze kościoła pw. św. Stanisława Błogosławionego Męczennika w Kutnie składane są wiązanki kwiatów.

Nie inaczej było i w tym roku. Delegacja samorządu kutnowskiego na czele z zastępcą prezydenta Jackiem Boczkają oraz pracownikami wydziału Kultury, Promocji i Rozwoju Miasta upamiętniła 104. rocznicę przyjazdu do Kutna żołnierzy Hallera. 

Pod tablicą hallerowską kwiaty złożyli również przedstawiciele kutnowskich parlamentarzystów, władz powiatowych i gminnych, Muzeum Regionalnego, a także Szkoły Podstawowej nr 5, Szkoły Podstawowej nr 6 oraz mieszkańcy.

Błękitna armia to polska ochotnicza formacja wojskowa powstała w czasie I wojny światowej w 1917 roku, powołana dekretem prezydenta Francji Raymonda Poincarégo 4 czerwca 1917 z inicjatywy Romana Dmowskiego oraz kierowanego przez niego Komitetu Narodowego Polskiego.

Info: UM Kutno/Powiat Kutnowski

WRÓĆ DO ARTYKUŁU
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)
Wczytywanie komentarzy