W nocy z 12 na 13 grudnia 1981 roku wprowadzono w Polsce stan wojenny, którego celem była likwidacja struktur opozycji demokratycznej w PRL-u i obrona reżimu komunistycznego. Stan wojenny trwał w Polsce do 22 lipca 1983 roku.
Pamiętnej, grudniowej nocy na ulice polskich miast wyszło około 70 tys. żołnierzy, 30 tys. milicjantów, kilkanaście tysięcy funkcjonariuszy SB. Wprowadzono powszechną cenzurę. W wyniku stanu wojennego zginęło co najmniej kilkadziesiąt osób. Internowano ponad 3 tys. działaczy „Solidarności” i osób działających w ramach innych, niezależnych organizacji.
- To rocznica wydarzeń, które zapisały się naprawdę tragicznie na kartach historii Polski. Był to dla nas tym większy cios, że po sierpniu 1980 roku myśleliśmy, że już niedługo będziemy częścią wolnej Europy. Niestety rok później doszło do wybuchu Stanu Wojennego - mówił w trakcie dzisiejszej uroczystości w Kutnie Waldemar Krenc, przewodniczący NSZZ Solidarność regionu łódzkiego.
Organizatorem obchodów 43. rocznicy wprowadzenia stanu wojennego w Polsce była Rada Podregionu Kutno NSZZ „Solidarność”.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.