reklama
reklama

Kutno na 48. Międzynarodowych Targach Sztuki Ludowej: rękodzieło i tradycja w sercu Krakowa

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Kutno na 48. Międzynarodowych Targach Sztuki Ludowej: rękodzieło i tradycja w sercu Krakowa - Zdjęcie główne
Zobacz
galerię
4
zdjęć

reklama
Udostępnij na:
Facebook
Wydarzenia Rzeźbiarze i rękodzielnicy z Kutna, członkowie Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Kutnowskiej, pokazali bogactwo tradycyjnej sztuki ludowej oraz twórczości współczesnej na 48. Międzynarodowych Targach Sztuki Ludowej w Krakowie. Od 3 do 18 sierpnia 2024 roku, ich dzieła zachwycały odwiedzających, a miasto róż, znane z pięknych rzeźb, zyskało uznanie w gronie artystów i kolekcjonerów.
reklama

Kutnowscy artyści w Krakowie

Rzeźbiarze i rękodzielnicy z Kutna, będący członkami Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Kutnowskiej, promowali tradycję ludowej rzeźby oraz współczesne rękodzieło artystyczne, a także Kutno – miasto róż, w trakcie 48. Międzynarodowych Targów Sztuki Ludowej, które odbyły się w Krakowie w dniach 3-18 sierpnia 2024 roku.

To ważne wydarzenie, będące największą imprezą w Europie Środkowo-Wschodniej, skupiającą się na polskiej sztuce ludowej i rękodziele, ma swoje korzenie w latach 70. XX wieku, kiedy to po raz pierwszy zorganizowała je Cepelia, aby zaprezentować bogactwo kultury ludowej z Polski i zagranicy. Od początku istnienia targów celem było zachowanie autentycznej kultury ludowej, zarówno materialnej, jak i niematerialnej. Od kilku lat organizacją targów zajmuje się IMAGO Centrum Sztuki Ludowej sp. z o.o.

Podobnie jak w poprzednich latach, Kutno reprezentowała grupa sześciu artystów.

- Nasi twórcy prezentowali swoje piękne prace na Rynku Głównym w Krakowie. Ich wyroby cieszyły się bardzo dużym zainteresowaniem i uznaniem przyjeżdżających do Krakowa turystów , kolekcjonerów, muzealników i etnografów z kraju i zagranicy. - opowiada koordynatorka projektu, Elżbieta Żółtowska.

Rzeźbiarze z Kutna cieszą się uznaniem Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, a ich prace są przedmiotem badań Katedry Etnologii na Uniwersytecie Łódzkim oraz Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu. Rzeźba ludowa jest częścią naszego dziedzictwa kulturowego, które kształtowało się na przestrzeni lat, a tradycje rzeźby kutnowskiej zostały wpisane na Krajową Listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego.

Dodatkowym wsparciem dla promocji Kutna i jego twórców były informatory „Sztuka i rękodzieło artystyczne Ziemi Kutnowskiej”, które zawierały informacje o artystach i samym Kutnie, rozdawane podczas targów.

Od 3 do 7 sierpnia 2024 roku na stoisku prezentowali swoje dzieła rzeźbiarze: Dorota Stanicka, Magdalena Wojtczak i Andrzej Wojtczak. Następnie, od 8 do 12 sierpnia, swoje prace pokazała rękodzielniczka Urszula Jędrzejczyk. Od 13 sierpnia miała miejsce wymiana twórców, a swoje prace do 18 sierpnia zaprezentowali rzeźbiarz Sławomir Suchodolski i metaloplastyk Jan Wasiak.

Prezentacja kutnowskich rzeźbiarzy i rękodzielników na tym prestiżowym wydarzeniu mogła odbyć się dzięki realizacji zadania publicznego pn, „Promocja kutnowskiej rzeźby i rękodzieła artystycznego w Polsce”, wspartego przez Prezydenta Miasta Kutno,

 

reklama
WRÓĆ DO ARTYKUŁU
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama