Reklama

Reklama

Kutno: nauczanie hybrydowe, kwarantanna, zamykane placówki. Co z zasiłkiem dla rodziców?

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: poglądowe

Kutno: nauczanie hybrydowe, kwarantanna, zamykane placówki. Co z zasiłkiem dla rodziców? - Zdjęcie główne

Kiedy rodzicom przysługuje zasiłek opiekuńczy? | foto poglądowe

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wydarzenia Czwarta fala pandemii spowodowała, że kilka kutnowskich placówek przeszło na nauczanie zdalne, bądź hybrydowe. Czy ubezpieczony rodzic może obecnie skorzystać z zasiłku opiekuńczego na dziecko? Wszelkie wątpliwości rozwiewa Zakład Ubezpieczeń Społecznych regionu łódzkiego.

Reklama

Według danych z 1 grudnia, trzy miejskie przedszkola pracują stacjonarnie, w  trzech innych przedszkolach (tj. w Przedszkolu Miejskim  Nr 8, w  Przedszkolu Miejskim Nr 16 i w Przedszkolu Miejskim nr 15)  1 oddział przedszkolny nauczany  jest zdalnie, pozostałe oddziały  nauczane są stacjonarnie.

Ponado cztery szkoły podstawowe (na siedem szkół prowadzonych przez Miasto Kutno) pracują hybrydowo. Należą do nich: Szkoła Podstawowa nr 2, Szkoła Podstawowa nr 4, Szkoła Podstawowa nr 7 i Szkoła Podstawowa nr 9.

Nauka w  formie zdalnej w szkołach podstawowych  prowadzona jest łącznie  w 45 oddziałach,  pozostali uczniowie kutnowskich szkół uczą się stacjonarnie.

Jak podaje ZUS, rodzicowi przyszługuje zasiłek opiekuńczy, gdy dziecko jest chore, albo objęte izolacją domową lub kwarantanną. Zasiłek opiekuńczy przysługuje rodzicowi również, gdy musi zaopiekować się zdrowym dzieckiem w wieku poniżej 8 lat z powodu niespodziewanego zamknięcia żłobka, klubu dziecięcego, przedszkola lub szkoły, do której uczęszcza dziecko. Co jeszcze należy wiedzieć?

- Nie musi przy tym dojść do zamknięcia całej szkoły, przedszkola czy żłobka, by rodzicowi przysługiwał zasiłek opiekuńczy. W związku ze zmieniającą się sytuacją epidemiczną, za zamknięcie placówki należy uważać również zamknięcie np. klasy lub grupy przedszkolnej.  – wyjaśnia Monika Kiełczyńska, regionalna rzeczniczka prasowa ZUS województwa łódzkiego. 

W tej sytuacji jeżeli np. w związku z wykryciem koronawirusa u ucznia zostaną zawieszone zajęcia tylko w klasie, do której uczęszcza ten uczeń, zasiłek opiekuńczy będzie przysługiwał nie tylko rodzicom dzieci, które zostały objęte kwarantanną związaną ze stycznością z osobą zakażoną, ale także rodzicom uczniów zamkniętej klasy, którzy takiej styczności nie mieli, gdyż w tym okresie nie przebywali w szkole (np. z powodu przeziębienia, wyjazdu). 

Ta interpretacja dotyczy spraw niezakończonych i nowo wpływających. Nowa interpretacja przepisów wynika z wytycznych Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej i jest zgodna z kształtującą się w tym zakresie linią orzeczniczą sądów.  Zmiana  wychodzi także na przeciw oczekiwaniom rodziców i opiekunów dzieci, które nie mogą w związku z COVID-19 korzystać z opieki w placówkach.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)
Wczytywanie komentarzy