Święto Wojska Polskiego i rocznica Bitwy Warszawskiej w Kutnie
Ustanowienie 15 sierpnia jako Święta Wojska Polskiego ma historyczny związek z wojną polsko-bolszewicką i pamiętnym zwycięstwem polskich wojsk w Bitwie Warszawskiej. Z tej okazji w całym kraju odbywają się uroczystości, msze i defilady, które upamiętniają bohaterstwo, odwagę i patriotyzm polskich żołnierzy
W dzisiejszej uroczystości w Kutnie oprócz mieszkańców uczestniczyli przedstawiciele władz parlamentarnych, wojewódzkich i samorządowych. Pojawiły się delegacje służb mundurowych, kutnowskich instytucji, stowarzyszeń, kombatantów, szkół, a także duchowieństwa, oraz harcerstwa.
Kutnowskie obchody Święta Wojska Polskiego i 103. rocznicy Bitwy Warszawskiej rozpoczęły się od mszy świętej w intencji ojczyzny odprawionej w kościele św. Wawrzyńca.
Następnie uczestnicy uroczystości przemaszerowali ulicą Królewską na plac Piłsudskiego. Tam miał miejsce kulminacyjny punkt obchodów.
Po podniesieniu flagi państwowej na maszt głos zabrał prezydent Kutna.
"Była to wielka próba. Polacy przeszli ją zwycięsko"
Jak mówił Zbigniew Burzyński, Bitwa Warszawska była jedną z najważniejszych bitew nie tylko w dziejach Polski, ale również Europy. Przypomniał, że w starciu brały udział także osoby związane z ziemią kutnowską.
- Właśnie dziś, jako upamiętnienie sukcesu sprzed 103 lat, obchodzimy również Święto Wojska Polskiego. 15 sierpnia 1920 roku na przedpolach Warszawy rozegrała się decydująca bitwa wojny polsko-bolszewickiej zapamiętana także jako Cud nad Wisłą. Bitwa w której polska armia pokonała wojska bolszewickie. Bitwa, która ocaliła nie tylko młodą niepodległość Polski, ale i całą demokratyczną Europę przed sowiecką inwazją. Była to chwila wielkiej narodowej próby, którą Polacy przeszli zwycięsko. Dziś w 103 rocznicę Bitwy Warszawskiej spotykamy się po to, aby czcić pamięć bohaterów tych wydarzeń – mówił prezydent Kutna, Zbigniew Burzyński.
Jak podkreślał w obronie niepodległości zjednoczył się cały polski naród, a do walki stanęli wszyscy, którzy byli zdolni do noszenia broni.
Po przemówieniu prezydenta wygłoszono apel pamięci. Następnie żołnierze oddali salwę honorową, potem przybyłe delegacje złożyły kwiaty pod pomnikiem Józefa Piłsudskiego.
Poniżej zdjęcia z dzisiejszej uroczystości, a także wideo udostępnione przez Urząd Miasta w Kutnie.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.