Reklama

Reklama

Kutno pod śniegiem. Urząd wydał ważny komunikat

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor: | Zdjęcie: poglądowe

Kutno pod śniegiem. Urząd wydał ważny komunikat - Zdjęcie główne

. | foto poglądowe

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wydarzenia Zima na dobre zagościła w mieście róż. Obfite opady śniegu to nie tylko utrudnienia dla kierowców, ale również dodatkowe obowiązki dla właścicieli posesji. Rządowe Centrum Bezpieczeństwa przypomina o obowiązku odśnieżania dachów. Za nieprzestrzeganie zasad grożą wysokie kary finansowe.

Reklama

- Szczególną uwagę należy zwrócić na obiekty tymczasowe, wykorzystywane przy szpitalach i przychodniach dla chorych na COVID-19 oraz budynki wielkopowierzchniowe, m.in.: hipermarkety, hale targowe, sportowe i magazyny - pisze biuro prasowe kutnowskiego magistratu.

Co grozi za niewypełnienie obowiązku?

Sprawca niewykonania obowiązku odśnieżania chodnika z art. 117 Kodeksu wykroczeń podlega karze grzywny do 1500 zł lub karze nagany. Dodatkowo, jeśli nie będzie zachowana czystość i porządek na ulicy lub dachu, może zostać wymierzona kara grzywny w wysokości od 20 do 5000 zł, na mocy art. 24 Kodeksu wykroczeń. To jednak nie wszystko. 

Osoba niewypełniająca obowiązku odśnieżenia i usunięcia lodu z chodnika ponosi również odpowiedzialność za wypadki zaistniałe na jego obszarze, na zasadzie winy z art. 415 Kodeksu cywilnego. Poszkodowany, prócz odszkodowania, ma prawo żądać także renty i zadośćuczynienia.

Kogo dotyczy obowiązek odśnieżania?

Za odśnieżanie chodnika przy nieruchomości odpowiada każda osoba, na której ciążył obowiązek utrzymania czystości i porządku w jej obrębie lub niestosująca się do wskazań i nakazów wydawanych przez właściwe organy w celu zabezpieczenia należytego stanu sanitarnego i zwalczania chorób zakaźnych. Może nią być właściciel bądź zarządca, ale takie same obowiązki mają współwłaściciele, użytkownicy wieczyści, dzierżawcy, jednostki organizacyjne oraz osoby, które nieruchomość użytkują, lub władają nią w inny sposób. Art. 117 Kodeksu wykroczeń nie zastrzega możliwości oczyszczania chodnika przez specjalnych pracowników wynajętych przez powyższych. Co więcej, jeśli obowiązek ten przejmuje na siebie kolejna osoba bądź firma, zobowiązuje się ona także do poniesienia odpowiedzialności, w razie jego niewykonania.

Właściciel nieruchomości nie odpowiada natomiast za nieodśnieżony chodnik, na którym jest dopuszczony płatny postój lub parkowanie samochodów osobowych. Gdy powierzchnie wydzielone dla pieszych przebiegają przez teren budowy, osobami zobowiązanymi do zachowania na nich czystości i porządku są jej wykonawcy. Właściciel zwolniony jest także z obowiązku, kiedy chodnik wprawdzie przebiega wzdłuż nieruchomości, ale bezpośrednio do niej nie przylega, gdyż między nimi znajduje się jeszcze trawnik, będący własnością gminy. Wówczas to ona zobowiązana jest do odśnieżania go.

 

 

 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)
Wczytywanie komentarzy