Reklama

Reklama

Kutno pod śniegiem. Urząd wydał ważny komunikat

Opublikowano: 8 lutego 2021 09:07
Autor: | Zdjęcie: poglądowe

Kutno pod śniegiem. Urząd wydał ważny komunikat - Zdjęcie główne

. | foto poglądowe

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wydarzenia Zima na dobre zagościła w mieście róż. Obfite opady śniegu to nie tylko utrudnienia dla kierowców, ale również dodatkowe obowiązki dla właścicieli posesji. Rządowe Centrum Bezpieczeństwa przypomina o obowiązku odśnieżania dachów. Za nieprzestrzeganie zasad grożą wysokie kary finansowe.

Reklama

- Szczególną uwagę należy zwrócić na obiekty tymczasowe, wykorzystywane przy szpitalach i przychodniach dla chorych na COVID-19 oraz budynki wielkopowierzchniowe, m.in.: hipermarkety, hale targowe, sportowe i magazyny - pisze biuro prasowe kutnowskiego magistratu.

Co grozi za niewypełnienie obowiązku?

Sprawca niewykonania obowiązku odśnieżania chodnika z art. 117 Kodeksu wykroczeń podlega karze grzywny do 1500 zł lub karze nagany. Dodatkowo, jeśli nie będzie zachowana czystość i porządek na ulicy lub dachu, może zostać wymierzona kara grzywny w wysokości od 20 do 5000 zł, na mocy art. 24 Kodeksu wykroczeń. To jednak nie wszystko. 

Osoba niewypełniająca obowiązku odśnieżenia i usunięcia lodu z chodnika ponosi również odpowiedzialność za wypadki zaistniałe na jego obszarze, na zasadzie winy z art. 415 Kodeksu cywilnego. Poszkodowany, prócz odszkodowania, ma prawo żądać także renty i zadośćuczynienia.

Kogo dotyczy obowiązek odśnieżania?

Za odśnieżanie chodnika przy nieruchomości odpowiada każda osoba, na której ciążył obowiązek utrzymania czystości i porządku w jej obrębie lub niestosująca się do wskazań i nakazów wydawanych przez właściwe organy w celu zabezpieczenia należytego stanu sanitarnego i zwalczania chorób zakaźnych. Może nią być właściciel bądź zarządca, ale takie same obowiązki mają współwłaściciele, użytkownicy wieczyści, dzierżawcy, jednostki organizacyjne oraz osoby, które nieruchomość użytkują, lub władają nią w inny sposób. Art. 117 Kodeksu wykroczeń nie zastrzega możliwości oczyszczania chodnika przez specjalnych pracowników wynajętych przez powyższych. Co więcej, jeśli obowiązek ten przejmuje na siebie kolejna osoba bądź firma, zobowiązuje się ona także do poniesienia odpowiedzialności, w razie jego niewykonania.

Właściciel nieruchomości nie odpowiada natomiast za nieodśnieżony chodnik, na którym jest dopuszczony płatny postój lub parkowanie samochodów osobowych. Gdy powierzchnie wydzielone dla pieszych przebiegają przez teren budowy, osobami zobowiązanymi do zachowania na nich czystości i porządku są jej wykonawcy. Właściciel zwolniony jest także z obowiązku, kiedy chodnik wprawdzie przebiega wzdłuż nieruchomości, ale bezpośrednio do niej nie przylega, gdyż między nimi znajduje się jeszcze trawnik, będący własnością gminy. Wówczas to ona zobowiązana jest do odśnieżania go.

 

 

 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (8)
 • 6 miesięcy temu | ocena +2 / -0

  paradoks

  Taki paradoks stojac na chodniku przed domem za picie piwa dostane mandat, bo wtedy chodnik nie jest moj, bo to miejsce publiczne, a zima okazuje sie ze jest moj i mam go sprzatac, dobre co nie? W kwestii roszczen to za utrzymianie zlego stanu drog tez powinno sie od miasta dochodzic odszkodowan, biorac pod jak dzis drogi miejskie byly odsniezone, pewnie zdazyly sie kolizje ktorych przyczna byl zalegajacy snieg, na ale coz prawo dziala jedno stronnie, tutaj powiedza nie dostosowanie predkosci do panujacych warunkow

 • 6 miesięcy temu | ocena +3 / -0

  Bardzo dawny

  Dawno temu za czasów dla niektórych "słusznie " minionych przy ulicy gdzie stał mój dom rodzinny nie było problemu ze śniegiem ( a zaspy dochodziły do 1 metra wysokości i więcej). Każdy właściciel posesji odśnieżał chodnik na całej długości płotu przylegającego do chodnika. Przestrzenie niezabudowane odśnieżaliśmy z kolegami (pospolite ruszenie po powrocie ze szkoły) bez niczyich ponagleń . Ile było przy tym zabawy - nie do określenia a uśmiechnięte twarze sąsiadek były zapłatą za wykonaną pracę. Obecnie gdy ktoś coś zrobi pożytecznego dla ogółu jest mianowany na Frajera. Miłego saneczkowania na górkach.

 • 6 miesięcy temu | ocena +0 / -0

  mm

  a kto odpowiada za odśnieżenie centrum miasta może SM powinna to ustalić i nałożyć mandat na delikwenta.

  • 6 miesięcy temu | ocena +0 / -0

   Jaro

   SM ? Ha,ha,ha oni nawet nie wiedzą co się dzieje na ulicach np. na Zamehofa gdzie elewacje bloków są całe pomalowane sprayem i podziurawione. powyrywane puszki plastikowe od odgromników, niedługo ta ulica zamieni się w tzw. slamsy.

 • 6 miesięcy temu | ocena +2 / -0

  Jaro

  Przestańcie straszyć!!! Na chodnikach śniegu po kolana nie ma kto odśnieżać, gdzie są firmy które się tym zajmują. Ludzie się przewracają jak lalki. Centrum Kutna w ogóle nie ruszone od rana !!!Żenada że doczekaliśmy takich rządzących😡😡😡

  • 6 miesięcy temu | ocena +3 / -0

   spoko

   Macice przejdą i udepczą.

 • 6 miesięcy temu | ocena +5 / -0

  observer

  zamiast ku...............rwa straszyć to zajmijcie sie tym armagedonem na ulicach. nic od rana nie ruszone!!!!!!!!!! ale ku....rwa innym to uwagę zwracacie nieroby jeb.........ne! skończcie z tym miastem róż, to miasto nieudaczników u władzy.

  • 6 miesięcy temu | ocena +3 / -0

   Jaro

   Popieram !!!