Obchody Bitwy nad Bzurą
Dziś w Parku Wiosny Ludów miały miejsce patriotyczne uroczystości, w ramach których kutnianie uczcili 85. rocznicę Bitwy nad Bzurą – największej batalii kampanii wrześniowej 1939 roku. Obchody rozpoczęły się o godzinie 10.00 pod Muzeum Bitwy nad Bzurą, gdzie zgromadzili się mieszkańcy, władze lokalne oraz goście, aby oddać hołd tym, którzy walczyli o wolność i niepodległość Polski.
Uroczystości zainaugurowała msza święta polowa, poprowadzona przez księdza Jerzego Swędrowskiego.
Po nabożeństwie przyszedł czas na obchody patriotyczne. Uczniowie Liceum Ogólnokształcącego PUL w Kutnie uroczyście wciągnęli flagę państwową na maszt, a następnie orkiestra dęta odegrała hymn narodowy, co wprowadziło zebranych w podniosły nastrój.
Prezydent Kutna, Mariusz Sikora, wygłosił przemówienie, w którym podkreślił znaczenie Bitwy nad Bzurą dla polskiej historii. Przypomniał, że była to kluczowa bitwa mobilizująca Polskę w obliczu niemieckiej agresji.
- Była to największa bitwa kampanii wrześniowej 1939 roku. Stanowiła moment kluczowy polskiego planu obrony. A siły armii Poznań i Pomorze pod dowództwem generałów Tadeusza Kutrzeby i Władysława Bortnowskiego przez niemal dwa tygodnie skutecznie opóźniały niemiecki obchód w głąb kraju. - mówił prezydent.
Prezydent podkreślił, że Bitwa nad Bzurą to nie tylko symboliczny moment w historii, ale przede wszystkim dowód heroizmu naszych żołnierzy w obronie niepodległości
W kampanii wrześniowej brało udział około 650 tysięcy żołnierzy, z których 25 tysięcy poniosło śmierć, a kilkadziesiąt tysięcy zostało rannych.
Po wystąpieniu prezydenta, pułkownik Remigiusz Wiśniewski, dyrektor I LO PUL w Kutnie, odczytał apel pamięci poległych, co było emocjonalnym momentem uroczystości.
Na zakończenie złożono wieńce oraz kwiaty pod pomnikiem generała Tadeusza Kutrzeby, oddając hołd wszystkim, którzy walczyli za wolność Polski.
W uroczystościach wzięli udział przedstawiciele lokalnych władz, parlamentarzyści, członkowie zarządu powiatu kutnowskiego, radni miejscy i powiatowi, kombatanci, a także przedstawiciele policji, straży pożarnej, straży miejskiej, kutnowskich stowarzyszeń oraz szkół i instytucji.
Obchody te po raz kolejny przypomniały mieszkańcom Kutna o bogatej historii oraz znaku, jaki odcisnęły wydarzenia z 1939 roku na polskiej tożsamości narodowej.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.