Reklama

Kutno usłyszy Szymborską

Opublikowano:
Autor:

Kutno usłyszy Szymborską - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wydarzenia

Podczas tegorocznego XII Ogólnopolskiego Festiwalu Złoty Środek Poezji swoją polską prapremierę będzie miał wyjątkowy projekt trębacza i kompozytora jazzowego Macieja Fortuny.

Fortuna plays Szymborska to niepowtarzalne multimedialne wydarzenie, w którym Fortuna muzycznie zmierzy się z poezją Wisławy Szymborskiej.

Projekt w oryginalny sposób prezentuje wiersze Szymborskiej w opracowaniu o taśmę (głos), trąbkę, perkusję oraz elektroniczne urządzenia przetwarzania dźwięku. Podczas koncertu  nie tylko usłyszymy wiersze poetki czytane przez nią samą (w tym celu wykorzystane zostaną prywatne nagrania audiowizualne Szymborskiej), ale zobaczymy też wizualizacje  autorstwa Pawła Wypycha stworzone między innymi ze słynnych kolaży, które z wielką pasją Szymborska wyklejała przez całe swoje życie. A wszystko to w towarzystwie  dźwięków autorstwa Macieja Fortuny i Andrzeja Koniecznego.
Całe wydarzenia będzie niezwykłą  multimedialną podróżą do świata poetki. Świata opowiadanego za pomocą poezji i muzyki, i podglądanego przez pryzmat  sztuk wizualnych.

Tak o projekcie piszą  jego autorzy: Nagrania Wisławy Szymborskiej czytającej swoje wiersze zna niemal każdy. Co wydarzy się, gdy melodia jej głosu zostanie potraktowana dosłownie - gdy muzykę ściśle uzależni się od jej słowa, a ze składowych powstanie interaktywny wieczór poetycki?(…). To wyjątkowe połączenie muzyki i poezji, które pozwala wybrzmieć nie tylko słowom, ale również ich melodii. Maciej Fortuna gra Wisławę Szymborską wszystkim - szczególnie młodym, którzy mogą odkryć ją zupełnie na nowo.
Prapremiera europejska  wydarzenia odbyła się w maju tego roku, w Centro Cultural Conde Duque w Madrycie.

Na przedpremierowy koncert Fortuna plays Szymborska  w Polsce, CTMiT zaprasza 10 czerwca o godz. 19.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE