Reklama

Reklama

Kutno: Zbliża się Złoty Środek Poezji. Organizatorzy zdradzają szczegóły, będzie nowy konkurs

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor: | Zdjęcie: archiwum KCI

Kutno: Zbliża się Złoty Środek Poezji. Organizatorzy zdradzają szczegóły, będzie nowy konkurs - Zdjęcie główne

Złoty Środek Poezji organizowany jest w Kutnie od 2005 roku | foto archiwum KCI

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wydarzenia Rok temu, w związku z pandemią, niemal cały Festiwal Złoty Środek Poezji został odwołany. Przeprowadzony został zdalnie jedynie Ogólnopolski Konkurs im. A. Fryza na Najlepszą Debiutancką Książkę Poetycką Roku. Na szczęście w tym roku pandemia już tak łatwo nie pokrzyżuje planów organizatorom.

Reklama

Organizowany przez Kutnowski Dom Kultury Złoty Środek Poezji to przede wszystkim dwa konkursy: XVII Ogólnopolski Konkurs im. A. Fryza oraz XIV Ogólnopolski Otwarty Turniej Jednego Wiersza im. P.B. Greca. Na ten pierwszy wpłynęło w tym roku 59 debiutanckich książek poetyckich z całego kraju. Książki oceniało jury w niezmiennym od kilku lat składzie: prof. Piotr Śliwiński, Jakub Kornhauser i Adam Wiedemann. Turniej Jednego wiersza odbędzie się w formule stacjonarnej, w CTMiT.

W tym roku ogłoszony został nowy poetycki konkurs, pod nazwą Wyciągi z Szuflady, skierowany do mieszkańców Kutna i powiatu kutnowskiego.

Laureatów wszystkich trzech konkursów poznamy 5 czerwca, w Kutnie.

Partnerem festiwalu został w tym roku Dom Literatury w Łodzi, który zainicjuje festiwal debatą na temat poetyckich debiutów. W Łodzi spotkamy się również z dwiema autorkami – Małgorzatą Lebdą oraz Agnieszką Wolny-Hamkało. Porozmawiamy o ich najnowszych poetyckich książkach („Mer de Glace" i „Raster Lichtensteina").

W Kutnie, w bloku Złoty Środek Poezji... i Prozy gościć będziemy z kolei Barbarę Klicką i Katarzynę Michalczak.

Barbara Klicka jest autorką trzech książek poetyckich z których druga, „same, same" nominowana była do Poetyckiej Nagrody Silesius, a kolejna, „nice" została laureatką tejże nagrody. W 2019 roku ukazał się prozatorski debiut Barbary Klickiej „Zdrój", nominowany do Nagrody Literackiej Gdynia. „Zdrój" to niewielkiej objętości, ale bardzo gęsta powieść, której akcja dzieje się w sanatorium w Ciechocinku. Do uzdrowiska przyjeżdża po operacji nowotworu warszawianka Kama. Zagubiona w uzdrowiskowej rzeczywistości dziewczyna musi konfrontować się z innymi kuracjuszami, szpitalnymi, opresyjnymi procedurami i własną oraz cudzą cielesnością, a uzdrowisko, w którym dziewczyna miała dojść do zdrowia okazuje się pełne labiryntów i pułapek.

Drugą gościnią festiwalu będzie Katarzyna Michalczak, autorka dwóch książek poetyckich: „Pamięć przyjęć" i „Tysiąc saun". Debiutancka książka Katarzyny Michalczak zdobyła Nagrodę Główną w Ogólnopolskim Konkursie Poetyckim im. J. Bierezina, a następnie, w 2018 roku jury Złotego Środka Poezji w Kutnie postanowiło przyznać „Pamięci przyjęć" 1. miejsce w konkursie im. A. Fryza. Drugi tom poetycki Katarzyny Michalczak otrzymał nominację do Paszportów Polityki.

Kasia Michalczak jest też autorką dwóch zbiorów opowiadań. „Klub snów" nominowany był do Literackiej Nagrody Gdynia, drugi „Mam na imię nie mam" ukazał się w marcu tego roku. W obu zbiorach wątkami wiodącymi jest rodzina jako opresyjna komórka społeczna, bohaterkami są głównie kobiety - dziewczynki, matki, siostry, córki, babki.

Na spotkania z K. Michalczak i B. Klicką obowiązują wejściówki, które od 23 maja można odbierać w kasie KDK, a w dniu spotkania również w kasie CTMiT.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)
Wczytywanie komentarzy