Reklama

Reklama

Kutnowscy radni podejmą ważną uchwałę w sprawie rolników. Chodzi o...

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: poglądowe/archiwum KCI

Kutnowscy radni podejmą ważną uchwałę w sprawie rolników. Chodzi o... - Zdjęcie główne

Od 1 stycznia 2022 roku rolnicy mają prawo, by w piątki i sobotę, bez uiszczania opłat targowych, sprzedawać produkty wytworzone w swoich gospodarstwach | foto poglądowe/archiwum KCI

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wydarzenia Na najbliższej sesji rady miasta podjęty zostanie projekt uchwały mającej istotny wpływ na działalność rolników z okolic Kutna. To wynik podpisanej przez prezydenta Andrzeja Dudę ustawy, która weszła w życie z początkiem roku.

Reklama

Od 1 stycznia 2022 roku rolnicy mają prawo, by w piątki i sobotę, bez uiszczania opłat targowych, sprzedawać produkty wytworzone w swoich gospodarstwach, w wyznaczonych przez władze gminy miejscach. Ustawę tę 7 grudnia podpisał Prezydent RP.

W myśl ustawy z 29 października 2021 roku, miejsce do prowadzenia handlu dla rolników i ich domowników ma obowiązek wyznaczyć rada gminy w drodze uchwały.  W takich punktach rolnicy mogą handlować wyłącznie produktami rolnymi lub spożywczymi, a także wyrobami rękodzieła wytworzonymi w gospodarstwie rolnym. Znowelizowana ustawa podnosi z 40 tys. zł do 100 tys. zł kwotę przychodów z tytułu handlu zwolnioną od podatku dochodowego.

Ważna jest lokalizacja miejsca handlu - powinno ono być usytuowane blisko centrum miasta lub gminy, bądź w sąsiedztwie atrakcji turystycznych, a także mieć dobre połączenie komunikacyjne.  Do rady gminy należy również ustalenie regulaminu określającego zasady prowadzenia handlu w piątki i soboty przez rolników i ich domowników na wyznaczonych miejscach. 

Nad uchwałą mającą na celu ułatwienie w prowadzeniu handlu w piątki i soboty przez rolników i ich domowników pochylą się także kutnowscy radni. 

- Miasto obecnie przygotowuje stosowny projekt uchwały, której załącznikiem będzie regulamin określający miejsce i czas handlu, rodzaj towarów, jak również osoby uprawnione do jego prowadzenia w wyznaczonym miejscu. Na najbliższej sesji Rady Miasta Kutna niniejszy projekt uchwały będzie procedowany - wyjaśnia biuro prasowe Urzędu Miasta Kutno. 

 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)
Wczytywanie komentarzy