Reklama

Reklama

Kutnowska policja apeluje do mieszkańców: "Zadbajmy o bezpieczne święta"

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: archiwum

Kutnowska policja apeluje do mieszkańców: "Zadbajmy o bezpieczne święta" - Zdjęcie główne

Kutnowska policja | foto archiwum

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wydarzenia Aby okres świąteczno–noworoczny był dla wszystkich spokojny i bezpieczny, warto skorzystać z porad, którymi jak co roku dzielą się policjanci. Dla mundurowych będzie to zdecydowanie pracowity czas. Należy spodziewać się większej liczby patroli na drogach.

Reklama

Komenda Powiatowa Policji w Kutnie przypomina o zakazie poruszania się pojazdów o masie powyżej 12 ton zarówno 25, jak i 26 grudnia w godzinach od 8.00 do 22.00. Funkcjonariusze wymieniają też. o czym warto pamiętać, by święta były jak najbardziej bezpieczne.

Podróże

Korzystając ze środków komunikacji publicznej, zachowajmy szczególną ostrożność w miejscach, gdzie występuje duży tłok, np. na dworcach kolejowych, lotniskach, w zatłoczonych pociągach i autobusach. Jadąc autobusem czy tramwajem – szczególnie przy wsiadaniu i wysiadaniu zachowajmy szczególną czujność. Panowie nie powinni przechowywać portfeli w tylnych kieszeniach spodni. Podróżując koleją, unikajmy pustych przedziałów, starajmy się też nie spać w trakcie podróży. Cenne przedmioty, pieniądze, dokumenty starajmy się trzymać przy sobie. Bądźmy również ostrożni w kontaktach z nieznanymi osobami, a w szczególności nie częstujmy się ich pożywieniem i napojami. Pamiętajmy, że pozostawienie bagażu bez opieki grozi nie tylko utratą naszego mienia, ale również może spowodować wszczęcie alarmu przez służby odpowiedzialne za bezpieczeństwo. Starajmy się więc nie pozostawiać go bez opieki. Jeżeli w podróż zabierzemy ze sobą dzieci, pilnujmy je, aby się nie zgubiły, a jeżeli już do tego dojdzie, szybko poprośmy o pomoc pracowników obiektu, w którym jesteśmy czy napotkanego policjanta. Warto wcześniej nauczyć dzieci, aby w przypadku oddalenia się od rodziców zawsze wróciły do miejsca, gdzie ich widziały ostatni raz.

Korzystając z własnego środka transportu, pamiętaj, aby sprawdzić stan techniczny pojazdu i usunąć nawet najdrobniejsze usterki. Warto też zadbać o inne przedmioty, takie jak apteczka, kamizelka odblaskowa, termos z ciepłym napojem czy koc.
Za kierownicę siądź trzeźwy i wypoczęty. Na postój wybieraj miejsca zaludnione i dobrze oświetlone. Z uwagi na wzmożony ruch na drogach, warto zaplanować sobie więcej czasu na dojazd do celu. Można również pomyśleć o drogach alternatywnych. Dzięki temu, w przypadku utrudnień na drodze, spowodowanych pracami drogowymi czy wypadkiem, będziemy mogli uniknąć stania w korku.

Wysiadając z samochodu, zabierz ze sobą wszystkie wartościowe przedmioty, drogą odzież, torebki i dokumenty, zamknij auto i uruchom urządzenia alarmowe. W trakcie podróży możesz być narażony na kradzież samochodu metodą  „na stłuczkę” lub „na wypadek” – złodzieje aranżują taką sytuację i starają się wykorzystać emocje swojej ofiary. W takim przypadku nie należy opuszczać pojazdu, lecz telefonicznie powiadomić służby ratownicze lub skierować się do najbliższej jednostki Policji. Jeżeli decydujemy się na wyjście z auta, to pamiętajmy, że należy je zamknąć i uaktywnić alarm.

Zabezpiecz mieszkanie 

Nie opowiadaj wszystkim wkoło, że planujesz dłuższy wyjazd. Na automatycznej sekretarce telefonu nie zostawiaj wiadomości typu „wyjechaliśmy z miasta, wracamy wtedy i wtedy”. Klucze do mieszkania przekaż krewnemu lub zaufanemu sąsiadowi, poproś, by zbierał ulotki reklamowe spod Twoich drzwi, wieczorem zaś zapalił światło i otworzył okno. Nie zostawiaj kluczy pod wycieraczką! Pozamykaj dokładnie drzwi i okna, zakręć główne zawory z gazem i wodą. Cenne przedmioty - dzieła sztuki czy wyroby jubilerskie i gotówkę zdeponuj w sejfie lub oddaj na przechowanie zaufanej osobie. Zastanówmy się, czy rzeczy wartościowe podczas naszego wyjazdu nie będą bardziej bezpieczne na koncie czy w skrytce bankowej niż w domu.

Przedświąteczne zakupy 

Wybierając się na zakupy, pamiętaj, aby nie przechowywać całej gotówki i wszystkich kart kredytowych w jednym miejscu. Korzystając z bankomatów, wybierz urządzenia znajdujące się w ruchliwym i dobrze oświetlonym miejscu. Nie zapisuj kodu PIN na karcie bankomatowej i wybijając numer osłaniaj klawiaturę. Na zakupy zaopatrz się w torebkę na długim pasku i przewieś ją przez ramię, tak aby zawsze mieć ją „na oku”. W czasie załatwiania sprawunków unikaj miejsc zatłoczonych i nie wdawaj się w rozmowy z przygodnie napotkanymi osobami. Parkując samochód przed marketami, wybieraj tylko dobrze oświetlone miejsca, a najlepiej skorzystaj z parkingów strzeżonych. Wysiadając, pamiętaj o zamknięciu  pojazdu i włączeniu urządzeń alarmowych. Nie pozostawiaj w samochodzie na widocznym miejscu cennych i atrakcyjnych przedmiotów. Unikajmy również zakupów alkoholu niewiadomego pochodzenia na bazarach i targach, które mogą narazić nas na utratę zdrowia oraz wszelkiego rodzaju biżuterii i sprzętu elektronicznego, co może skutkować odpowiedzialnością karną za nieumyślne przestępstwo paserstwa.

Info: KPP Kutno

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)
Wczytywanie komentarzy