reklama
reklama

Kutnowski rozwój w latach 60 i 70. Wiedzieliście o tych wydarzeniach? [ZDJĘCIA]

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Kutnowski rozwój w latach 60 i 70. Wiedzieliście o tych wydarzeniach? [ZDJĘCIA] - Zdjęcie główne
Zobacz
galerię
47
zdjęć

reklama
Udostępnij na:
Facebook
WydarzeniaLata 60. i 70. w Kutnie były czasem intensywnego rozwoju, zarówno w sferze kultury, jak i infrastruktury. Miasto zyskało nowe oblicze, kształtując się jako ważny ośrodek życia społecznego i kulturalnego. Otworzyło się wtedy wiele miejsc, które możemy nadal odwiedzać. Jak dokładnie wyglądały te czasy?
reklama

Kulturalny i społeczny rozkwit

Lata 60. i 70. w Kutnie to okres dynamicznego rozwoju społecznego i kulturalnego. Miasto, z populacją wynoszącą około 25 600 mieszkańców, przekształcało się w ważny ośrodek życia kulturalnego, edukacyjnego i sportowego.

Był to okres otwierania nowych instytucji oraz ważnych miejsc dla lokalnej społeczności. To w tym okresie rozpoczął się Jarmark Różany, który następnie przekształcił się w Święto Róży, stając się jedną z najważniejszych i największych imprez co roku.

reklama

Rozwój Oświaty i Kulturalnych Inicjatyw

W 1964 roku otwarto Zespół Szkół nr 1, a uroczystość ta zyskała szczególną rangę dzięki obecności siostry Jurija Gagarina, patrona szkoły. To wydarzenie zasygnalizowało wielką wagę, jaką władze lokalne przywiązywały do edukacji.

W kolejnych latach Kutno stało się także miejscem licznych inicjatyw kulturalnych, w tym założenia Zespołu Pieśni i Tańca Ziemi Kutnowskiej w 1968 roku przez Kazimierza Jóźwiaka. Zespół ten, prezentujący folklor kutnowski, zdobył uznanie zarówno na krajowych, jak i zagranicznych scenach, wystawiając osiem programów.

Nie mniej istotnym było otwarcie w 1969 roku wystawy w dawnej Kaplicy Mniewskich, która pokazywała bohaterów oraz przebieg Bitwy nad Bzurą. Rok później, w 1971 roku, miasto wzbogaciło się o Muzeum Regionalne, uruchomione w dawnym ratuszu przy placu Piłsudskiego.

reklama

Rok 1972 przyniósł nowe inicjatywy społeczne, m.in. utworzenie Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Kutnowskiej. Wśród założycieli znalazł się Henryk Lesiak, lokalny regionalista, który zainicjował przeszukiwanie dokumentów związanych z historią miasta. Odkrycie, że na rogu placu Piłsudskiego mieścił się Pałac Podróżny Augusta III Sasa, oraz dowody na pobyt Napoleona Bonaparte w Kutnie, wzbogaciły wiedzę o lokalnej historii.

Usługi z tamtych czasów 

Te lata były również okresem intensywnego rozwoju infrastruktury miejskiej. W 1968 roku oddano do użytku nowy budynek Biblioteki Miejskiej przy ul. Wojska Polskiego 5, a w mieście powstały też punkty usługowe, jak ekspozytura Biura Podróży „Orbis” w 1968 roku, a także Konsultacyjny Wydziału Ekonomiczno-Socjologicznego Uniwersytetu Łódzkiego w 1972 roku przy ZSZZ.

reklama

Powstał także wtedy stadion miejski przy ul. Kościuszki. To wszystko przyczyniło się do wzrostu aktywności sportowej i rekreacyjnej mieszkańców. Oprócz tego, miasto miało do dyspozycji dwa kina, kluby kultury i świetlice, a także Ognisko Pracy Pozaszkolnej. W 1969 roku oddano do użytku wielki basen miejski.

Gospodarka i Handel i początek Jarmarku Różanego

Gospodarka Kutna w latach 60. i 70. także przeżywała rozwój. Powszechna Spółdzielnia Spożywców „Społem” dysponowała na terenie miasta 78 sklepami i 40 kioskami.

Natomiast przedsiębiorstwo MHD funkcjonowało z 104 punktami sprzedaży. Istniało 11 zakładów gastronomicznych, w tym słynna cukiernia Petrynowskich.

Napotykając się na rosnące potrzeby społeczności, Kutno stało się miejscem odbywających się cyklicznie Jarmarków Różanych, które od 1975 roku stały się ważnym punktem w historii Kutna.

Społeczne i Polityczne Przemiany

W 1975 roku Kutno zostało włączone do nowo utworzonego województwa płockiego, co miało wpływ na rozwój administracyjny regionu. Nasze miasto było w latach 1975-98  drugim co do wielkości miastem woj. płockiego.

W tym czasie powiat kutnowski otrzymał Order Sztandaru Pracy w 30. rocznicę powstania Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej.

reklama
WRÓĆ DO ARTYKUŁU
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama