Reklama

Kutnowski szpital z "awanturą polityczną" w tle. Wojewoda zabrał głos

Opublikowano:
Autor:

Kutnowski szpital z "awanturą polityczną" w tle. Wojewoda zabrał głos - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wydarzenia Oddział prasowy biura wojewody przekazał nam oficjalny komunikat w sprawie przekształcenia Kutnowskiego Szpitala Samorządowego w placówkę zakaźną. Wojewoda wyjaśnia m.in. czym kierował się podejmując tę decyzję, jak szpital został przygotowany i jak wyglądają kwestie kadrowe. W piśmie czytamy również, że w obecnej sytuacji wszczynanie awantury politycznej jest nieodpowiedzialne.

Poniżej pełna treść komunikatu

W dniu 22 października 2020 r. Wojewoda Łódzki wydał decyzję wobec Kutnowskiego Szpitala Samorządowego (KSS) Sp. z o.o. polecającą w okresie od dnia 30 października 2020 r. do odwołania, realizację świadczeń opieki zdrowotnej w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19 poprzez zapewnienie w podmiocie leczniczym 241 łóżek dla pacjentów z podejrzeniem lub potwierdzonym zakażeniem SARS-CoV-2, w tym 6 łóżek intensywnej terapii, z kardiomonitorem oraz możliwością prowadzenia tlenoterapii i wentylacji mechanicznej.

Decyzja wydana przez wojewodę na szpital w Kutnie była podyktowana merytoryczną analizą zarówno pod kątem infrastruktury jak i personelu oraz dużym wzrostem liczby zakażeń oraz liczby osób wymagających hospitalizacji. Decyzja ta była również konsultowana w gronie wielu ekspertów. Wydanie powyższej decyzji poprzedzone było uzgodnieniami zarówno z Prezesem KSS Sp. z o.o., jak i Starostą Kutnowskim.

Mając na względzie konieczność przygotowania się KSS Sp. z o.o. do możliwości udzielania świadczeń pacjentom zakażonym wirusem SARS-CoV-2, w dniu 22 października 2020 r. skierowano pismo do Zespołu Opieki Zdrowotnej w Łowiczu i Zespołu Opieki Zdrowotnej w Łowiczu w sprawie udzielenia Szpitalowi w Kutnie wszechstronnej pomocy w razie konieczności dalszej hospitalizacji pacjentów aktualnie w niej przebywających oraz w zakresie przejęcia na siebie ciężaru udzielania świadczeń medycznych pacjentom niechorującym na COVID - 19 z terenu powiatu kutnowskiego. O powyższym powiadomiono również Wojewódzką Stację Ratownictwa Medycznego w Łodzi, odpowiadającą za dysponowanie zespołów ratownictwa medycznego na terenie województwa łódzkiego.

Zapewniono dostawę środków ochrony osobistej dla KSS Sp. z o.o. (26 października 2020 r., 2 listopada 2020 r. i 4 listopada 2020 r.); w trakcie wyżej wymienionych dostaw łącznie przekazano: 1000 szt. masek FFP3, 640 szt. masek FFP2, 500 szt. kombinezonów, 22 000 szt. rękawic, 2600 szt. fartuchów ochronnych, 700 szt. czepków i 10 000 szt. masek chirurgicznych.
W dniu 29 października 2020 r. przekazano Prezesowi KSS Sp. z o.o. informację o możliwości wsparcia w zakresie realizacji prowadzonych działań na rzecz przeciwdziałania COVID-19 przez żołnierzy 92. Batalionu Lekkiej Piechoty w Kutnie.

W dniu 29 października 2020 r., z inicjatywy Wojewody Łódzkiego, dr Zbigniew Deroń - specjalista chorób zakaźnych, pracujący w Wojewódzkim Specjalistycznym Szpitalu im. dr. Wł. Biegańskiego w Łodzi przeprowadził szkolenie dla personelu medycznego KSS Sp. z o.o. dotyczące zasad opieki nad pacjentami zakażonymi wirusem SARS-CoV-2.

W chwili wydawania decyzji przez Wojewodę szpital spełniał wszystkie warunku do tego, aby stać się placówką covidową - zarówno pod względem infrastruktury jak i personelu medycznego. W związku z tym, że znaczna część personelu uchyliła się od świadczenia pracy i pomocy pacjentom zostały przez Wojewodę podjęte działania wyjaśniające.

Ponadto udzielono wsparcia w zakresie problemów kadrowych poprzez wydanie przez Wojewodę Łódzkiego w dniu 6 listopada 2020 r. decyzji kierujących do pracy przy zwalczaniu epidemii w KSS Sp. z o.o. 26 lekarzy i 1 pielęgniarki, którzy zgodnie z informacją otrzymaną od Prezesa KSS Sp. z o.o. rozwiązali umowę o pracę z tym podmiotem. W miarę posiadanych możliwości oraz w zależności od sytuacji kadrowej w tym Szpitalu, podejmowane będą ewentualne decyzje o kierowaniu do pracy kolejnych osób.

Łódzki Urząd Wojewódzki w Łodzi pozostaje w bieżącym kontakcie z dyrekcją placówki i starostą Kutnowskim.
Przypomnijmy, że pacjenci w stanach nagłego zagrożenia życia wymagający natychmiastowej interwencji otrzymają pomoc w szpitalu w Kutnie. Pamiętajmy, że normalnie działają przyszpitalne poradnie specjalistyczne, ZOL, stacja dializ, a także nocna i świąteczna opieka zdrowotna.

Wykonanie decyzji Wojewody Łódzkiego przez szpital w Kutnie to kwestia zapewnienia bezpieczeństwa dla mieszkańców województwa łódzkiego, w tym przede wszystkim mieszkańców powiatu kutnowskiego. Decyzja Wojewody Łódzkiego nie ulega zmianie i mamy nadzieję zacznie być w najbliższym czasie realizowana. Wywoływanie awantury politycznej wokół tego szpitala w czasie kiedy zmagamy się z ogromnym nasileniem epidemii jest skrajnie nieodpowiedzialne i na pewno nie służy dobru mieszkańców.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE