Reklama

Reklama

Kutnowskie autobusy nie będą już świecić pustkami. Koniec z dotychczasowym limitem pasażerów

Opublikowano:
Autor:

Kutnowskie autobusy nie będą już świecić pustkami. Koniec z dotychczasowym limitem pasażerów - Zdjęcie główne

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wydarzenia Od 15 maja obowiązywać będą nowe regulacje dotyczące publicznego transportu zbiorowego. Rząd wydał rozporządzenie znoszące dotychczasowe limity pasażerów autobusów i innych środków komunikacji. Ile osób będzie mogło jednocześnie jechać pojazdem kutnowskiego MZK?

Reklama

O luzowanie obostrzeń w publicznym transporcie zbiorowym od dawna zabiegała Izba Gospodarcza Komunikacji Miejskiej. Ubiegłego lata apele spełzły na niczym, później pojawiła się druga fala zakażeń i temat na jakiś czas ucichł. Powrócił jednak w ostatnich tygodniach. 

- Oczywistym jest, że częściowe, a następnie pełne otwarcie szkół zaplanowane w maju przełoży się na istotne zwiększenie liczby pasażerów w środkach komunikacji zbiorowej. Nasze środowisko usilnie prosi o uwzględnienie tego faktu poprzez częściowe złagodzenie limitów liczby pasażerów z 50 proc. i 30 proc. obowiązujących w chwili obecnej do odpowiednio 75 proc. i 50 proc. w okresie przejściowym oraz całkowitego uwolnienia z chwilą pełnego uruchomienia normalnego trybu nauczania w szkołach, czyli z końcem maja br. - pisze w apelu do premiera prezes IGKM Dorota Kacprzyk.

Jak dodała, dostępne publikacje światowe, a nawet poprzednie publikacje rządu, nie potwierdzają faktu zwiększonego zagrożenia epidemicznego w środkach transportu zbiorowego, a komunikacja miejska nie jest oceniana przez naukowców jako miejsce powstawania ognisk epidemicznych.

Apele oraz polepszająca się sytuacja epidemiczna sprawiły, że obostrzenia w transporcie publicznym zaczęły być stopniowo luzowane. Najpierw wprowadzono korektę co do limitu miejsc siedzących niezajętych z co najmniej 50 procent do 30 procent. Z kolei 8 maja weszło w życie rozporządzenie Rady Ministrów mówiące o tym, że obecne obostrzenia w komunikacji obowiązywać będą w zdecydowanej większości tylko do 14 maja.

I tak od 15 maja środkiem transportu albo pojazdem można przewozić w tym samym czasie nie więcej osób niż wynosi 100 proc. liczby miejsc siedzących albo 50 proc. liczby wszystkich miejsc siedzących i stojących.

- Środkami publicznego transportu zbiorowego w rozumieniu art. 4 ust. 1 pkt 14 ustawy z 16 grudnia 2010 r. o publicznym transporcie zbiorowym oraz pojazdami samochodowymi przeznaczonymi konstrukcyjnie do przewozu więcej niż 9 osób łącznie z kierowcą – danym środkiem transportu albo pojazdem można przewozić, w tym samym czasie, nie więcej osób niż wynosi 100 proc. liczby miejsc siedzących albo 50 proc. liczby wszystkich miejsc siedzących i stojących określonych w dokumentacji technicznej lub dokumentacji techniczno-ruchowej dla danego typu środka transportu albo pojazdu przy jednoczesnym pozostawieniu w środku transportu albo pojeździe co najmniej 50 proc. miejsc siedzących niezajętych – czytamy w rozporządzeniu.

Zasady te obowiązywać mają póki co do 5 czerwca 2021 r. 

Samorządy miejskie nie mogą jednak liczyć na rekompensaty za straty poniesione w transporcie publicznym w wyniku wprowadzonych wcześniej obostrzeń. W ramach tarcz antykryzysowych pomoc finansowa dla transportu zbiorowego przewidziana jest bowiem jedynie dla transportu pozamiejskiego, gdyż to on, w opinii Ministerstwa Infrastruktura, poniósł znacznie większe straty.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)
Wczytywanie komentarzy