reklama
reklama

Liczba utonięć rośnie. Policja przypomina o rozwadze

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: pixabay

Liczba utonięć rośnie. Policja przypomina o rozwadze - Zdjęcie główne

Rośnie liczba utonięć. | foto pixabay

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WydarzeniaOd początku wakacji w Polsce utonęło już 90 osób, w tym 17 przypadków odnotowano w ostatni weekend, wśród których były także dzieci. Wiele z tych tragedii można by uniknąć. Policjanci apelują o rozwagę i odpowiedzialność.
reklama

Piękna pogoda, wysokie temperatury oraz kilka dni wolnego czasu to doskonałe okazje do spędzenia chwil relaksu nad wodą. Niestety, beztroskie chwile spędzone w otoczeniu rzek, stawów, basenów czy kąpielisk mogą wiązać się z poważnymi zagrożeniami. Policjanci w trosce o nasze bezpieczeństwo przypominają o konieczności zachowania szczególnej ostrożności.

Woda, choć piękna i kusząca, jest żywiołem, który potrafi być niebezpieczny. Statystyki są alarmujące – od początku wakacji w Polsce utonęło już 90 osób. Tylko w ostatni weekend życie w wodzie straciło 17 osób w tym troje dzieci. Część z tych wypadków można było z pewnością uniknąć.

Policjanci apelują o rozwagę oraz odpowiedzialność w trakcie wszelkich aktywności związanych z wodą. Niestety, najczęstszą przyczyną utonięć pozostaje wchodzenie do wody pod wpływem alkoholu. Nawet niewielka ilość alkoholu, wypita w upalny dzień, może prowadzić do znacznych zaburzeń równowagi, zmysłów i orientacji, co w połączeniu z wodnym żywiołem może zakończyć się tragicznie.

reklama

Inne czynniki, które przyczyniają się do utonięć, to brawura oraz niewłaściwa ocena własnych umiejętności pływackich. Niezwykle niebezpieczne jest korzystanie z niestrzeżonych kąpielisk, a także rezygnacja z używania środków ratunkowych, takich jak kapoki. Wypadki na wodzie często zdarzają się również podczas rejsów łódkami czy jachtami.

Pamiętajmy, że to my sami, w pierwszej kolejności, odpowiedzialni jesteśmy za swoje bezpieczeństwo i w największej mierze zależy ono od stosowania się do podstawowych zasad:

reklama

  • pływaj tylko w miejscach strzeżonych, czyli tam, gdzie jest ratownik wodny WOPR. Bardzo lekkomyślne jest pływanie w miejscach, gdzie kąpiel jest zakazana - informują o tym znaki i tablice. Nie wolno także pływać na odcinkach szlaków żeglugowych oraz w pobliżu urządzeń i budowli wodnych,
  • zapoznaj się i zawsze przestrzegaj regulaminu kąpieliska, na którym przebywasz oraz stosuj się do uwag i zaleceń ratownika,
    na kąpieliskach określone zostały strefy dla umiejących i nieumiejących pływać oraz brodziki w miejscach wykorzystywanych do kąpieli:
– wydzielony brodzik dla dzieci, o głębokości wody do 40 cm – oznaczone bojami (pławami) w kolorze białym,
– strefy dla nieumiejących pływać, o głębokości wody nie większej niż 120 cm – oznaczone bojami (pławami) w kolorze czerwonym,
– strefy dla umiejących pływać, o głębokości wody do 4 m – oznaczone bojami (pławami) w kolorze żółtym,

reklama

  • nie skacz do wody w miejscach nieznanych, gdyż może się to skończyć śmiercią lub kalectwem,
  • nigdy nie pływaj po spożyciu alkoholu, nie wolno również łączyć alkoholu z uprawianiem sportów wodnych,
  • kąpiąc się na kąpieliskach zwracaj uwagę na osoby obok nas, jeżeli ktoś będzie potrzebował pomocy, zawiadom właściwe służby oraz inne osoby,
  • nie przeceniaj swoich umiejętności pływackich,
  • nie wypływaj za daleko od brzegu po zapadnięciu zmroku, pływanie po zachodzie słońca jest niebezpieczne,
  • należy szybko wyjść z wody, gdy odczuwasz zmęczenie lub doznałeś skurczu mięśni,

Pamiętaj! Nigdy nie zostawiaj dzieci bez opieki - będąc nad wodą z dziećmi, nie można pozostawiać ich bez nadzoru osób dorosłych, nawet jeśli jest to staw lub basen na własnej posesji.

reklama


Zwiększymy także swoje bezpieczeństwo poprzez śledzenie aktualnych prognoz pogody, obserwowanie warunków w wodzie podczas żeglowania oraz poprzez stosowanie środków ratunkowych i asekuracyjnych np. założonych i poprawnie zapiętych kapoków, które chronią przed wypadnięciem z łódek, jachtów czy kajaków.

Pamiętajmy o numerach alarmowych:
WOPR – Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe: dla telefonów komórkowych: 601 100 100

Ogólnoeuropejski numer alarmowy: 112

Policjanci przypominają: właśnie, teraz kiedy wielu z nas korzysta z aktywności fizycznej spędzając czas wakacyjny nad wodą nie pozwólmy, aby zbytnia beztroska sprawiła, że zapomnimy o bezpieczeństwie swoim i naszych bliskich, ponieważ każda chwila nieuwagi może skończyć się tragicznie. Pamiętajmy, że to my sami, w pierwszej kolejności, jesteśmy odpowiedzialni za bezpieczeństwo swoje i innych.

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama