reklama

Likwidacja gimnazjów budzi emocje także w Kutnie

Opublikowano:
Autor:

Likwidacja gimnazjów budzi emocje także w Kutnie - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WydarzeniaPlanowana przez rząd reforma edukacji budzi ogromne kontrowersje wśród środowiska nauczycieli. Także pedagodzy z Kutna mają wątpliwości dotyczące likwidacji gimnazjów. Związek Nauczycielstwa Polskiego rozpoczął ogólnopolską akcję protestacyjną, która ma odbywać się pod hasłem „Nie dla chaosu w szkole”.W jej ramach 19 listopada w Warszawie ma odbyć się manifestacja, a w dniu pierwszego czytania projektu ustawy, pod sejmem planowana jest pikieta nauczycieli. Wśród postulatów nauczycieli znajduje się także ten, mówiący o podwyżce płac. Jeśli sugestie pedagogów nie zostaną spełnione, związkowcy nie wykluczają rozpoczęcia strajków w szkołach.O planowanych zmianach w systemie oświaty rozmawiamy z Mariuszem Kozarskim, prezesem kutnowskiego Związku Nauczycielstwa Polskiego.

Likwidacja gimnazjów budzi emocje zarówno wśród rodziców, jak i grona pedagogicznego. Mówi się, że nauczyciele są w tej kwestii mocno podzieleni, jednak większość z nich wskazuje na liczne niedociągnięcia w planowanej reformie oświaty. Wskazują, że zmiany planowane są zbyt szybko i nie wszystkie kwestie zostały tu dopięte na ostatni guzik.

- W opinii środowiska planowana reforma nie ma uzasadnienia, nie została poparta badaniami i odpowiednią analizą potrzeb. Głośno zapowiadane konsultacje były tylko iluzoryczne i dotyczyły spraw drugorzędnych. O swoich prawdziwych planach Pani Minister poinformowała po zakończeniu konsultacji. Nauczyciele do tej pory nie poznali proponowanych podstaw programowych, treści podręczników oraz wielu kluczowych dla funkcjonowania szkół elementów systemu – mówi Mariusz Kozarski.

Prezes kutnowskiego Związku Nauczycielstwa Polskiego odpiera zarzuty zwolenników zmian, którzy mówią o niskiej jakości nauczania w gimnazjach oraz o dysfunkcjach spolecznych, które w tych szkołach mają być na porządku dziennym.

- Mitem jest teza, że gimnazja są wylęgarnią przemocy i agresji. Raport IBE "Bezpieczeństwo uczniów i klimat społeczny w polskich szkołach" wskazuje na zupełne inną lokację problemu. Kolejny z argumentów zwolenników reformy, mówiący o niskim poziomie nauczania w gimnazjach, obalają wyniki międzynarodowych badań, które wyraźnie wskazują, że polski system oświaty, właśnie w badaniach przeprowadzanych na uczniach gimnazjów, w ostatnich latach odnotował duży wzrost wiedzy i plasuje nas w światowej czołówce – mówi Mariusz Kozarski.

Związkowcy mówią o tym, że system nauczania w Polsce wymaga reform. Wskazują tu na dynamiczne zmiany na rynku pracy, a co za tym idzie, koniecznością zmian w nauczaniu zawodowym, by absolwenci szkół średnich byli dobrze przygotowani do startu w dorosłe życie. Jednocześnie zaznaczają, że wszystkie zmiany wymagają jakości a tej ma brakować w ostatnich propozycjach minister Zalewskiej.

W planowanej na 19 listopada manifestacji w Warszawie wezmą więc udział także związkowcy zrzeszeni w kutnowskim Związku Nauczycielstwa Polskiego.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ

Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM

e-mail
hasło

Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

logo