reklama
reklama

Ma ponad 800 lat. Wewnątrz ukrywa prawdziwe skarby (ZDJĘCIA)

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Ma ponad 800 lat. Wewnątrz ukrywa prawdziwe skarby (ZDJĘCIA) - Zdjęcie główne
Zobacz
galerię
9
zdjęć

Udostępnij na:
Facebook
WydarzeniaW samym sercu Zgierza, przy Placu Jana Pawła II, dumnie wznosi się kościół św. Katarzyny Aleksandryjskiej – świątynia, która przez wieki była świadkiem najważniejszych wydarzeń lokalnych i ogólnopolskich. Jej wieża, mierząca 60 metrów, to nie tylko punkt orientacyjny dla mieszkańców, ale przede wszystkim symbol ciągłości i duchowego dziedzictwa miasta. Historia zgierskie fary sięga aż 1215 roku – to wtedy powstała parafia, czyniąc ją najstarszą w regionie.
reklama

Początki sięgające średniowiecza

Historia zgierskie fary sięga aż 1215 roku – to wtedy powstała parafia, czyniąc ją najstarszą w regionie. Pierwszy kościół istniał już w 1231 roku. Była to drewniana budowla, otoczona w późniejszych wiekach murowanym prezbiterium. Choć skromna, pełniła funkcję ważnego ośrodka religijnego, a nawet politycznego – właśnie tutaj spotykali się książęta, a z podatków remontowano świątynię.

W 1506 roku sam król Zygmunt Stary ufundował specjalny fundusz na utrzymanie kościoła – to dowód, jak ważną rolę pełniła ta świątynia już w epoce jagiellońskiej.

Wraz z dynamicznym rozwojem Zgierza na przełomie XIX i XX wieku, stara drewniano-murowana konstrukcja nie mogła już sprostać potrzebom społeczności. Dlatego w 1910 roku rozpoczęto budowę nowej świątyni, której projekt powierzono łódzkiemu architektowi Stefanowi Lemeńe.

reklama

Nowy kościół – w stylu neogotyku wiślano-bałtyckiego – powstawał przez 14 lat. Imponująca ceglana konstrukcja z trzema nawami, transeptem i pięciobocznym prezbiterium mieści się na planie krzyża. Jej długość wynosi 47,5 metra, a sklepienie sięga 20,4 metra wysokości. Uroczysta konsekracja miała miejsce 13 lipca 1930 roku i była ogromnym wydarzeniem dla całej społeczności miasta.

Wnętrze świątyni kryje prawdziwe perełki sztuki sakralnej. Wśród nich znajduje się gotycka kropielnica z XV wieku oraz barokowe konfesjonały i krucyfiksy. W oczy rzucają się witraże – aż 28 okien ozdobionych szkłem z krakowskiej pracowni Żeleńskiego z 1923 roku. Główny ołtarz, poświęcony Najświętszemu Sercu Jezusowemu, powstał w 1930 roku według projektu Wincentego Bogaczyka. Nie brakuje również elementów z wcześniejszej świątyni – ołtarz św. Katarzyny z 1865 roku to jedno z takich zabytkowych świadectw przeszłości.

reklama

Organy, zamontowane w 1934 roku przez warszawską firmę Wacława Biernackiego, to jedno z największych dzieł tego typu w regionie – ważą ok. 12 ton i mają aż 48 głosów.

Czas wojny i profanacji

II wojna światowa przyniosła przerwanie funkcjonowania kościoła. Już w 1939 roku hitlerowcy zamknęli świątynię, a wnętrze zamienili w magazyn wojskowy i miejsce internowania. Część dzwonów, w tym te z 1889 i 1922 roku, została zarekwirowana i przetopiona w Hamburgu.

Mimo niszczycielskich działań wojennych, które zburzyły inne zgierskie świątynie – m.in. synagogę i kościół ewangelicki – kościół św. Katarzyny przetrwał. Po wojnie powoli wracał do swojej pierwotnej funkcji, a kolejne dekady przyniosły nowe inwestycje i odnowienia.

reklama

Nowe życie zabytku

W XXI wieku kościół przeszedł gruntowne remonty. Odbudowano wieżę, odnowiono elewację, mur otaczający świątynię oraz część wnętrza. W trakcie prac konserwatorskich odkryto zapomniane malowidła ścienne z lat 50., wcześniej zamalowane, które dziś stanowią ciekawy dodatek do jego eklektycznego wnętrza.

W 2000 roku zainstalowano efektowne oświetlenie, które nocą podkreśla neogotycki charakter budowli. 

reklama

Dziś świątynia nie tylko zachwyca turystów i mieszkańców swoją architekturą, ale też pełni istotną funkcję w życiu religijnym i społecznym miasta.

W trosce o zachowanie unikalnej wartości zabytkowej kościoła, parafia sukcesywnie pozyskuje środki na jego renowację. Jednym z ważniejszych ostatnich wsparć była dotacja w wysokości 170 tysięcy złotych, przekazana przez Urząd Marszałkowski Województwa Łódzkiego w ramach programu  „Łódzkie dla Zabytków”.

Środki te zostaną przeznaczone na prace remontowe i konserwatorskie elewacji północnej oraz części elewacji zachodniej prezbiterium

Kościół św. Katarzyny Aleksandryjskiej to nie tylko architektoniczna perła Zgierza. To także niemal 800-letnia kronika, w której zapisano modlitwy, wojny, nadzieje i przemiany duchowe pokoleń zgierzan. Mimo zmiennych losów i dramatycznych momentów w historii, świątynia trwa – piękna, dumna i żywa.

reklama
WRÓĆ DO ARTYKUŁU
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ

Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM

e-mail
hasło

Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)
Wczytywanie komentarzy
logo