reklama

Majowe spotkania (nie tylko) z poezją

Opublikowano:
Autor:

Majowe spotkania (nie tylko) z poezją - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wydarzenia[img:6854]Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna w Kutnie zaprasza na cykl spotkań literackich.W najbliższym czasie Kutno odwiedzą: Piotr Szewc, Piotr Matywiecki, Beata Ostrowicka, Andrzej Stasiuk.Sylwetki autorów oraz harmonogram spotkań w rozszerzeniu.

9 maj, godz. 9.00 - spotkanie bibliotekarzy powiatu kutnowskiego
W programie:
Przegląd nowości wydawniczych – krytyk literacki, Piotr Matywiecki
Analiza czytelnictwa w powiecie kutnowskim za 2006 rok – instruktor Dorota Mańk
Godz. 11.00 wykład Piotra Matywieckiego, autora biografii Juliana Tuwima, przeznaczony dla kutnowskich licealistów

10 maj, godzina 17.00 – spotkanie z Piotrem Szewcem

11 maj, godzina 9.00 (dzieci młodsze), godzina 11.00 (młodzież gimnazjalna) – spotkanie z Beatą Ostrowicką

12 maj, godzina 17.00 – spotkanie autorskie z Andrzejem Stasiukiem

Piotr Szewc urodził się w 1961 roku w Zamościu. Poeta, prozaik, eseista, krytyki literatury, publicysta. Autor kilku tomów poetyckich. Laureat Nagrody Literackiej Młodych im.S. Piętaka i Nagrody Artystycznej Młodych im. S. Wyspiańskiego. Był dziennikarzem Za i Przeciw oraz Życia Warszawy. Redaktor działu polskiej literatury współczesnej miesięcznika Nowe Książki. Mieszka w Warszawie.

Pisarstwo Piotra Szewca jest zjawiskiem osobnym, pozostającym poza głównym nurtem współczesnej prozy. Na pewno nie jest przeznaczone dla miłośników tzw. literatury popularnej, choćby dlatego, że akcja w jego powieściach jest ograniczona do minimum. Króluje tutaj obraz. Warsztat artystyczny Szewca przypomina warsztat operatora filmowego. Zachwyceni będą ci, którzy poszukują w literaturze oryginalności i olśnień. W istocie jest to proza poetycka.

za bibliokutno.pl

Beata Ostrowicka jest absolwentką Wydziału Filozofii Uniwersytetu Jagiellońskiego. Pisze książki dla dzieci i młodzieży. Debiutowała w 1995 roku powieścią pt. „Niezwykłe wakacje”. Od razu zdobyła uznanie krytyki i czytelników; otrzymała nagrodę sezonu wydawniczego IKAR '95 oraz wyróżnienie Polskiej Sekcji IBBY.

Utwory Beaty Ostrowickiej zwracają uwagę żywą akcją, ciekawą intrygą i humorem. Zawierają elementy powieści historycznej, baśni i powieści fantastycznej, wzbogacone są także o wątek sensacyjny i przygodowy. Jej trzy powieści: „Niezwykłe wakacje”, „Eliksir przygód” i „Tajemnica szkatułki” uzyskały kwalifikacje do utrwalenia na taśmie magnetofonowej i systemem Braille’a, w celu udostępnienia ich dzieciom niewidzącym.

Autorka pisze także dla starszej młodzieży i dzieci młodszych. Bez względu na wiek swoich odbiorców porusza problem tolerancji i umiejętności odnalezienia się w grupie, akcentuje znaczenie prawdziwej przyjaźni. Autorka stale współpracuje z Klubem Artystycznym Miś oraz Radiem Kraków Małopolska.

bibliokutno.pl

Andrzej Stasiuk – urodził się w 1960 roku w Warszawie. Autor licznych felietonów prasowych i kilkunastu książek, laureat nagrody Fundacji Kultury (1994), Fundacji im. Kościelskich (1995), im. S.B. Lindego (2002), kilkakrotnie nominowany do literackiej nagrody Nike. W 2005 roku otrzymał Nike za „Jadąc do Babadag”.

Andrzej Stasiuk, we wczesnych latach 80- tych był zaangażowany w ruch pacyfistyczny, zdezerterował z wojska, za co półtora roku spędził w więzieniu. W 1987 roku wyjechał z Warszawy i osiedlił się w Beskidzie Niskim, gdzie mieszka do dziś.

Piotr Matywiecki - urodził się w 1943 w Warszawie, poeta, eseista. Jest autorem siedmiu tomów wierszy; publikuje raczej rzadko, za to każdy tomik przygotowuje niezwykle starannie.

Jego twórczość mieści się w klasycyzującym nurcie współczesnej poezji polskiej. Tak pod względem formalnym, jak i tematycznym jest to liryka bardzo tradycyjna. Matywiecki porusza się w kręgu typowych dla liryki refleksyjno-filozoficznej zagadnień - przemijanie, melancholia, tajemnica istnienia i śmierci.

Najważniejszym dziełem w dotychczasowym dorobku Matywieckiego pozostaje obszerna, licząca ponad 500 stron, książka eseistyczna KAMIEŃ GRANICZNY (1994), publikacja szeroko komentowana, uhonorowana m.in. prestiżową nagrodą PEN-Clubu. KAMIEŃ GRANICZNY jest swoistym rozrachunkiem autora z tematem holocaustu i niezawinionego cierpienia Żydów. Autorowi nie dane było doświadczyć bezpośrednio, w sposób świadomy, okrucieństwa wojny i getta, uznał jednak za swój obowiązek, z racji przynależności do narodu naznaczonego piętnem zagłady, zmierzyć się z niewyrażalnym problemem cierpienia i fenomenem zła w perspektywie eschatologii.

(www.culture.pl)

foto:bibliokutno.pl

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE