reklama
reklama

To historyczny i symboliczny obiekt. Planują jego renowację

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

To historyczny i symboliczny obiekt. Planują jego renowację - Zdjęcie główne
Zobacz
galerię
6
zdjęć

reklama
Udostępnij na:
Facebook
WydarzeniaTa budowla od razu rzuca się w oczy po wjeździe do jednej z miejscowości naszego powiatu. Niedawno poinformowano o planach jej renowacji.
reklama

Wyremontują symbol gminy

Mowa o Łaniętach w powiecie kutnowskim i tamtejszej parafii. Jej historia jest długa i jak dla Diecezji Łowickiej opisuje ks. kan. dr Paweł Staniszewski, źródła historyczne wiążą początki parafii z dwiema datami: 1416 i 1469. W 1416 r. prawdopodobnie zbudowano pierwszy kościół, drewniany.

Z kolei w 1643 roku Katarzyna z Nieborowa ufundowała kościół poświęcony Niepokalanemu Poczęciu Najświętszej Maryi Panny, św. Barbarze i św. Mikołajowi.

reklama

- Była to świątynia murowana, w kształcie kwadratu, mała i niewysoka. Przetrwała w tej formie kolejnych 200 lat. W latach 1866-1868, staraniem ks. kan. Franciszka Marmo, miejscowy dziedzic Rudolf Skarżyński powiększył kościół (w stylu neobarokowym), dobudowując prezbiterium, kruchtę, zakrystię i lożę. Z siedemnastowiecznych murów starego kościoła zachowano ile się tylko dało – relacjonuje ks. kan. dr Paweł Staniszewski.

Wówczas też kościół otrzymał nowe ołtarze, ambonę, marmurowe kropielnice i obraz Matki Bożej Częstochowskiej. Przebudowaną świątynię 15 VIII 1880 r. konsekrował biskup kujawsko-kaliski Teofil Wincenty Chościak-Popiel, późniejszy arcybiskup metropolita warszawski. W tej formie kościół przetrwał do czasów współczesnych.

reklama

Niewątpliwe tym, co wyróżnia ten kościół na tle innych świątyń jest okazała dzwonnica. Właśnie jej ma być poświęcone kolejne ważne przedsięwzięcie.

- Wspólnie z Proboszczem naszej parafii, ks. Grzegorzem Cieślakiem, przystępujemy do realizacji zadania pn. „Renowacja zabytkowej dzwonnicy przy kościele w Łaniętach” – poinformowały jakiś czas temu władze Łaniąt.

Jak podkreśla samorząd, dzwonnica przy kościele to prawdziwy symbol Gminy, perełka architektoniczna i historyczna.

reklama

- To również część naszego lokalnego dziedzictwa, którego zachowanie jest naszym wspólnym obowiązkiem. To zadanie stanowi wyzwanie, jednak wierzymy, że wspólnymi siłami podołamy - ochronimy i odnowimy tę historyczną budowlę dla przyszłych pokoleń – zapowiada Gmina Łanięta.

Urząd zaznacza, że renowacja dzwonnicy to inwestycja w historię i tożsamość lokalnej społeczności.

reklama
WRÓĆ DO ARTYKUŁU
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama