Reklama

Reklama

Marihuana na własny użytek, konopie w każdej aptece? Ruszyły konsultacje, posłanka z Kutna liderką podzespołu

Opublikowano: 18 stycznia 2021 11:41
Autor: | Zdjęcie: poglądowe

Marihuana na własny użytek, konopie w każdej aptece? Ruszyły konsultacje, posłanka z Kutna liderką podzespołu - Zdjęcie główne

. | foto poglądowe

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wydarzenia Depenalizacja posiadania maksymalnie 5 gramów "trawki" na własny użytek, zwiększona dopuszczalna zawartość THC w konopi siewnej oraz lecznicza marihuana w każdej aptece - to nie mrzonki, a scenariusz, nad którego realizacją pracuje Parlamentarny Zespół ds. Legalizacji Marihuany. Dzisiaj ruszyły konsultacje w sprawie pakietu ustaw. Liderką jednego z trzech podzespołów jest kutnowska posłanka, Paulina Matysiak.

Reklama

W skład Parlamentarnego Zespołu ds. Legalizacji Marihuany wchodzi 19 parlamentarzystów. Dwunastu z nich to posłowie Lewicy, zespół uzupełniają czterej posłowie Konfederacji, a także dwóch polityków Koalicji Obywatelskiej oraz jeden niezrzeszony.

Dzisiaj ruszają konsultacje Parlamentarnego Zespołu ds. Legalizacji Marihuany z ekspertami, instytucjami i organizacjami społecznymi w sprawie pakietu ustaw dotyczących m.in. dekryminalizacji posiadania marihuany na własny użytek i konopi siewnych. 

Co dokładnie zakłada powyższy pakiet?

Przede szystkim projekt dekryminalizacji marihuany przewiduje możliwość hodowli czterech krzaków, a także posiadanie 5 gramów szuszu na własny użytek. A to jedno z kilku założeń zespołu parlamentarnego. 

Inny projekt to plan zwiększenia dopuszczalnej zawartości THC (główna substancja psychoaktywnej zawarta w konopiach) do 0,3 procent. Co więcej, hodowca nie miałby obowiązku uzyskania zgody na uprawę, a jedynie poinformowania o prowadzeniu tego typu działaności. 

 Trzeci podzespół skupia się na kwestii marihuany medycznej, a na jego czele stoi posłanka Lewicy, Paulina Matysia z Kutna. Podzespół czeka jeszcze jedno spotkanie, zaplanowane na najbliższy piątek. Uzgodnienia wypracowane w trakcie konsultracji trafią m.in do organizacji branżowych i rolników.

- Kwestie, nad którymi pracujemy, obejmują przede wszystkim aspekt uprawy marihuany medycznej. Na chwilę obecną Polska sprowadza ją zza granicy - z Izreala, czy Kanady, co rodzi szereg problemów, tj. wysokie ceny i opóźnienia w dostawie. Marihuana lecznicza nie zawsze dostępna jest w aptekach, a jeśli już się pojawi, szybko znika z półek. Ponadto jej cena jest na tyle wysoka, że na terapię stać z reguły tylko osoby zamożne. Dla niektórych osób dostęp do marihuany medycznej jest ostatnią deską ratunku. Mowa tu głównie o tych cierpiących na padaczkę lekoodporną - wyjaśnia w rozmowie z KCI Paulina Matysiak. 

Jak dodaje posłanka, kolejny problem opracowywany przez jej podzespół dotyczy kwestii refundacji - tego przy jakich schorzeniach i na jakim poziomie miałaby ona przebiegać. Trzeci aspekt to edukacja wśród lekarzy i personelu medycznego, kwestia tego jak przepisywać i jak dawkować leki. Według wstępnych założeń, taka edukacja miałby zostać wdrożona na studiach medycznych. 

Konsultacje potrwać mają do 12 lutego, natomiast pakiet ustaw zostać ma złożony 20 kwietnia. Parlamentarzystka z Kutna wierzy, że opozycja i partia rządząca znajdą wspólny język i wypracują rozwiązania, dzięki którym uda się poprawić jakość życia wielu Polaków, a przy okazji stworzyć nowy, dochodowy sektor rolnictwa. 

 

 

 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (9)
 • 6 miesięcy temu | ocena +0 / -0

  Adi

  Ci ludzie są oderwani od rzeczywistosci, gadanie o legalnosci trawki w Kutnie no szkoda ze nie w Krzyżanowie mam to taki sam oddźwięk, posłanka robi zamieszanie w równych sprawach ale nic z tego nie wychodzi

 • 6 miesięcy temu | ocena +0 / -0

  zet

  "...nowy dochodowy sektor rolnictwa." co dalej?

 • 6 miesięcy temu | ocena +1 / -0

  xyz

  wolałabym,żeby posłanka zajęła się ważniejszymi tematami. Ale co można spodziewać się po lewakach. Ich ideologia ma służyć demoralizacji i zniewoleniu obywateli.Co można spodziewać się kiedy marihuana będzie dostępna .Zapewne zakwitnie handel receptami,w szkołach będą uczyć nauczyciele na haju, a operować i leczyć przepracowani lekarze,którzy będą się chcieli doenergetyzować. A może posłanka w tych trudnych czasach wspomoże i pomoże najstarszym mieszkańcom, dzieciom czy zwierzętom. Ale lewactwo potrafi jedynie niszczyć wartości i ludzi.

  • 6 miesięcy temu | ocena +0 / -0

   Mis

   To świetny krok w zwalczaniu przestępczości a jeśli chodzi o lewactwo to nie ważne kto tylko co bo trodne tematy to w pl zamiata się pod dywan i mówi byle do wyborów

 • 6 miesięcy temu | ocena +1 / -0

  dziennikarzu

  Hoduje to się świnie, rośliny się uprawia... kto to pisał? Dramat.

 • 6 miesięcy temu | ocena +0 / -0

  0ptyk

  W....j

 • 6 miesięcy temu | ocena +4 / -0

  Lenek

  Ło matko. To łte one z lewymy rencamy chcą zarobić na dżojntach.

 • 6 miesięcy temu | ocena +4 / -4

  Ma 200 tysiaków

  Bo prawdziwy POlszewik pali tylko skręty i pije tylko samogon. Prawda znana w Polsce od 1920 roku.

  • 6 miesięcy temu | ocena +6 / -1

   komes

   Zmieniło się neobolszewik musi zarajać skręta , poprawić "łiskaczem" - a propos, na własny użytek - a kto będzie miał prawo do rozprowadzania. Czy tylko organizacje przestępcze ? Czyli jeszcze trzeba zalegalizować organizacje przestępcze i musza mieć własne związki zawodowe i prawo do otrzymywania dotacji bo opłacalność działalności spadnie. W organizacjach przestępczych będzie wtedy można zatrudniać więcej partyjnych kolesi bo wygranych wyborach, i to na dobrze płatnych posadkach.