Reklama

Reklama

Matura 2020 zostanie unieważniona? Mogło dojść do przecieków tematów!

Opublikowano: pt, 12 cze 2020 12:50
Autor:

Matura 2020 zostanie unieważniona? Mogło dojść do przecieków tematów! - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wydarzenia Nie jest wykluczone, że matura z języka polskiego i matematyki zostanie unieważniona. Wszystko przez podejrzenie wycieku tematów, które pojawiły się na egzaminie dojrzałości. Sprawę bada policja i jeśli sprawa się potwierdzi, może dojść do anulowania matury.

Reklama

Zaczęło się od screena z Google Trends, które pokazuje, że mogło dojść do przecieku tematów, które pojawiły się na maturze. W poniedziałek, tuż po godzinie 6:20 na popularności w wyszukiwarce zyskiwała fraza: "wesele elementy fantastyczne" oraz "wesele fantastyka". Chwilę później zaczęto wyszukiwać wręcz dokładny tytuł tematu z arkusza maturalnego, czyli "Jak wprowadzenie elementów fantastycznych do utworu wpływa na przesłanie tego utworu? Rozważ problem i uzasadnij swoje zdanie, odwołując się do podanych fragmentów Wesela". Między godz. 7:00 a 9:00 zanotowano też pojedyncze wyszukiwania frazy "Anna Kamieńska".

Ciężko nie odnieść więc wrażenia, że niektórzy maturzyści mogli znać temat wypracowania, zanim oficjalnie otrzymali podczas matury arkusz. Co ciekawe, sytuacja miała miejsce w województwie podlaskim.

- Nie wiemy czy faktycznie doszło do przecieku. Po uzyskaniu informacji o wywołaniach w Google fraz związanych z tematem tegorocznego egzaminu maturalnego z języka polskiego na poziomie podstawowym z terenu województwa podlaskiego przed godz. 9:00, dyrektor CKE złożył zawiadomienie na policję - mówiła radiu Eska rzecznik prasowa Ministerstwa Edukacji Narodowej, Anna Ostrowska.

Z kolei we wtorek przed startem egzaminu z matematyki w mediach społecznościowych pojawiły się zdjęcia niektórych odpowiedzi. Jeszcze przed godz. 9, czyli przed rozpoczęciem egzaminu, w sieci pojawiły się zdjęcia odpowiedzi na pytania zamknięte. Te odpowiedzi pokrywają się z tym, co znaleźć można w udostępnionych później przez CKE arkuszach.

Jeżeli służby potwierdzą, że niektórzy uczniowie wcześniej poznali te pytania z egzaminu, to wtedy matura zostanie unieważniona, ale - co ważne - tylko w szkołach tego przecieku.

- To też jest kwestia zidentyfikowania tych wszystkich osób - mówił RMF FM szef CKE Marcin Smolik. - Nie jesteśmy tego w stanie stwierdzić, przekazaliśmy zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa i tutaj odpowiednie służby się już będą zajmowały na podstawie tych wszystkich informacji, które przekazaliśmy.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (3)
 • rok temu | ocena +15 / -15

  kogo to obchodzi?

  Co za bzdury! Przecież jeśli były przecieki to ani nie w Kutnie, ani nawet nie w woj. łódzkim . Kogo to obchodzi? Pisali/ mówili o tym w mediach ogólnopolskich.

  • rok temu | ocena +4 / -4

   obserwator

   SUPER RIPOSTA!!!

 • rok temu | ocena +11 / -11

  es

  KCI mogłoby przestać podawać informacje znane z bardziej miarodajnych źródeł. Czy u nas nie ma nic o czym warto pisać?