Reklama

Reklama

Medycy i strażacy ochotnicy dostaną 100-procentowe zasiłki. Chodzi o COVID-19

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: poglądowe

Medycy i strażacy ochotnicy dostaną 100-procentowe zasiłki. Chodzi o COVID-19 - Zdjęcie główne

. | foto poglądowe

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wydarzenia Osoby zatrudnione w podmiotach leczniczych – zarówno pracownicy medyczni, jak i niemedyczni – mają prawo do 100% zasiłku chorobowego. Na podwyższony zasiłek mogą również liczyć strażacy ochotnicy. Prawo do takiego zasiłku będzie im przysługiwać, jeżeli ich niezdolność do pracy, kwarantanna lub izolacja nastąpiła po zetknięciu z covid-19 w związku z wykonywaniem obowiązków służbowych albo wykonywaniem zadań w ochotniczej straży pożarnej.

Reklama

Nowe przepisy umożliwiają wyrównanie zasiłku chorobowego za okres od 5 września z 80 do 100 proc. podstawy wymiary zasiłku osobom zatrudnionym w podmiotach leczniczych. Przeliczenie zasiłku będzie następowało na wniosek.  Jeśli zasiłki wypłaca sam pracodawca/zleceniodawca, to wniosek należy przekazać pracodawcy lub zleceniodawcy. Osoba prowadząca własną firmę składa wniosek w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych. Może to zrobić przez Platformę Usług Elektronicznych (PUE ZUS).

- Na 100% wynagrodzenia chorobowego od pracodawcy, a potem zasiłku chorobowego w wymiarze 100%, mogą również liczyć osoby zatrudnione w jednostkach organizacyjnych pomocy społecznej świadczących usługi całodobowo, w noclegowniach oraz innych placówkach zapewniających całodobową opiekę osobom niepełnosprawnym, przewlekle chorym lub w podeszłym wieku. W ich przypadku podwyższone świadczenia przysługują od 29 listopada - informuje Monika Kiełczyńska, rzecznik regionalny ZUS województwa łódzkiego. 

Zasiłek chorobowy w wysokości 100% podstawy wymiaru przysługuje osobom objętym ubezpieczeniem chorobowym, zarówno obowiązkowo (np. pracownikom) jak i dobrowolnie (np. zleceniobiorcom, osobom prowadzącym działalność gospodarczą).

Dokumentem potrzebnym do wypłaty podwyższonego zasiłku osobie zatrudnionej w podmiocie leczniczym lub w jednostce pomocy społecznej, która otrzymała zwolnienie lekarskie w związku z COVID-19, jest oświadczenie ubezpieczonego, że niezdolność do pracy jest spowodowana COVID-19. Strażak ochotnik składa oświadczenie, że niezdolność do pracy, kwarantanna lub izolacja w warunkach domowych jest spowodowana COVID-19 i powstała w związku z wykonywaniem zadań członka OSP.

Szczegółowe informacje na temat zasad dotyczących ustalania prawa do zasiłku chorobowego na preferencyjnych warunkach dla zatrudnionych w podmiotach leczniczych, jednostkach pomocy społecznej i członków ochotniczej straży pożarnej znajdują się na stronie internetowej www.zus.pl. Tam można znaleźć również wzór oświadczenia.

 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)
Wczytywanie komentarzy