Reklama

Miasto z budżetem na nowy rok [TV KUTNO]

Opublikowano:
Autor:

Miasto z budżetem na nowy rok [TV KUTNO] - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wydarzenia Pozytywne opinie Regionalnej Izby Obrachunkowej, wszystkich komisji stałych Rady Miasta i 19 głosów za, żadnych sprzeciwiających się - miasto ma już uchwalony budżet na nowy rok. Czego możemy spodziewać się w przyszłym roku? Między innymi remontów dróg i chodników oraz tabletów dla radnych, które mają wyeliminować kserowanie.Budżet zyskał akceptację radnych, ale pod pewnymi warunkami. Złożyli rekordową liczbę wniosków do prezydenta - blisko 30.- Od wielu lat jestem samorządowcem i nie pamiętam tylu wniosków. Intensywnie pracowaliście państwo nad projektem tego budżetu na komisjach. Wasze postulaty są jak najbardziej słuszne, dlatego w większości trzeba je przyjąć. Po nowym roku usiądziemy, wycenimy je i zaplanujemy - mówił Zbigniew Burzyński.

O co wnioskowali radni? Tablety, które mają usprawnić ich pracę i wyeliminować kosztowne kserowanie wszelkich dokumentów. Poza tym program do przetwarzania mowy na tekst pisany, który ma ulepszyć pracę biura Rady Miasta. Chodzi o sporządzanie protokółów z sesji. Rajcy postulowali również, by w perspektywie kilkuletniej pierwszy etap modernizacji ul. Zimowej zrealizować w 2017 roku, a nie jak zakładano rok później. Natomiast drugi etap w 2018 r. Podobnie plan prac ma wyglądać w przypadku ul. Chopina.

- Podjęliśmy historyczną decyzję. Remontu doczeka się ulica Kochanowskiego. Pierwszy etap zaplanowano na przyszły rok, a drugi na 2017. Bardzo dziękuję za to prezydentowi. W sprawie tej ulicy sam złożyłem kilkadziesiąt wniosków - mówi radny Robert Feliniak.

Na ostatniej sesji pojawił się również reprezentant mieszkańców ul. Paderewskiego. Postulował, by miasto nie odkładało remontu drogi w tejże ulicy, lecz dokonało go przy okazji pierwszego lub chociaż drugiego etapu modernizacji ul. Chopina.

- Celowo podzieliliśmy inwestycje na Zimowej i Chopina, bo są one bardzo kosztowne. Paderewskiego jest słabo zagospodarowana. W mieście są starsze ulice, które wymagają nakładów finansowych. Wyremontujemy wszystkie ulice, ale nie jednocześnie - opowiadał włodarz.

Na inwestycje w mieście zaplanowano na przyszły rok 13,3 mln zł.

- W tym roku zaczynaliśmy z 19 mln zł, ostatecznie skończyliśmy na 31, bo pojawiły się środki zewnętrzne. Jak będzie w przyszłym roku, tego nie wiemy. To będzie drugi rok nowej perspektywy finansowej w Unii, a my wciąż nic nie wiemy, jeśli chodzi o to nowe rozdanie - zauważał prezydent.

Całkowity budżet miasta (czyli dochody i przychody) wyniesie 160 mln zł.

- Najważniejsze są oczywiście dochody i wyniosą 149 mln zł, czyli o 3 mln zł mniej niż na 2015 roku. Dochody majątkowe szacujemy na poziomie 4,8 mln zł, czyli to połowa tego co jest teraz. Zwiększą się za to dochody z podatków. Z PIT z 35 na 36,7 mln zł, a z podatku od firm z 31 na 33,5 mln zł. Pokazują one, że w kutnowskiej gospodarce dobrze się dzieje, co przekłada się na mniejszą liczbę bezrobotnych. W listopadzie w samym mieście było ich 2100, o 500 osób mniej niż na początku roku - dodawał Zbigniew Burzyński.

Największą pozycją w kutnowskim budżecie jest oświata - 48 mln zł przy subwencji 22,5 mln zł, na drugim miejscu jest pomoc społeczna - ok. 25 mln zł. Na gospodarkę komunalną miasto planuje przeznaczyć 13,3 mln zł, kulturę 8,6 mln zł, a na sport 4,4 mln zł.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE