Reklama

Reklama

Mieszkańcy Kutna dostają SMS-y! Chodzi o koronawirusa

Opublikowano: śr, 25 mar 2020 19:06
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wydarzenia Rządowe Centrum Bezpieczeństwa rozsyła SMS-owe alerty do Polaków. Chodzi o pandemię koronawirusa i ograniczeniach wprowadzonych przez władze. Wiadomości otrzymują również mieszkańcy pow. kutnowskiego.

Reklama

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa zachęca Polaków do pozostania w swoich domach i przypomina o nowych ograniczeniach ogłoszonych wczoraj przez premiera Mateusza Morawieckiego (KLIK). RCB zachęca do odwiedzania Serwisu Rzeczpospolitej Polskiej.

W ostatnich dniach wprowadzono zasady bezpieczeństwa w związku z pandemią koronawirusa. Polska zdecydowała się na ograniczenie imprez masowych i działalności galerii handlowych, zawieszenie zajęć w szkołach oraz zamknięcie granic. Rozwój epidemii w Polsce i w Europie powoduje kolejne decyzje o zasadach bezpieczeństwa.

Ograniczenia w przemieszczaniu się

Do 11 kwietnia włącznie nie będzie można się swobodnie przemieszczać poza celami bytowymi, zdrowotnymi, zawodowymi. Obostrzenie nie dotyczy więc:

 • dojazdu do pracy. Jeśli jesteś pracownikiem, prowadzisz swoją firmę, czy gospodarstwo rolne, masz prawo dojechać do swojej pracy. Masz również prawo udać się po zakup towarów i usług związanych ze swoją zawodową działalnością.
 • wolontariatu. Jeśli działasz na rzecz walki z koronawirusem i pomagasz potrzebującym przebywającym na kwarantannie lub osobom, które nie powinny wychodzić z domu, możesz się przemieszczać w ramach tej działalności.
 • załatwiania spraw niezbędnych do życia codziennego. Będziesz mógł się przemieszczać, aby zrobić niezbędne zakupy, wykupić lekarstwa, udać się do lekarza, opiekować się bliskimi, wyprowadzić psa.

Ważne! Przemieszczać się będzie można jedynie w grupie do dwóch osób. Obostrzenie to nie dotyczy rodzin.

W autobusie tyle osób, ile wynosi połowa miejsc siedzących

Środki publicznego transportu zbiorowego nadal działają. Jednak w autobusie, tramwaju lub metrze tylko połowa miejsc siedzących może być zajęta. Jeśli miejsc siedzących w pojeździe jest 70, to na jego pokładzie może znajdować się maksymalnie 35 osób.

Całkowity zakaz zgromadzeń – chyba że z najbliższymi

Nowe przepisy zakazują także wszelkich zgromadzeń, spotkań, imprez czy zebrań. Będziesz mógł się jednak spotykać z najbliższymi.

Zasady bezpieczeństwa w trakcie uroczystości religijnych

Ograniczenia w przemieszczaniu nie dotyczą również osób, które chcą uczestniczyć w wydarzeniach o charakterze religijnym. Tutaj jednak wprowadziliśmy kolejną ważną zasadę. W mszy lub innym obrzędzie religijnym nie będzie mogło uczestniczyć jednocześnie więcej niż 5 osób – wyłączając z tego osoby sprawujące posługę.

Zachęcamy jednak do uczestnictwa w wydarzeniach religijnych za pośrednictwem telewizji, radia czy internetu.

Zakłady pracy

Ograniczenia co do liczby osób nie dotyczą zakładów pracy. Należy jednak stosować w nich szczególnie ostre zalecenia Głównego Inspektora Sanitarnego w zakresie zachowania odległości pracowników, środków dezynfekcji.

Pozostałe ograniczenia nadal obowiązują

Mimo wprowadzanych zmian, w mocy pozostają wszystkie dotychczasowe zakazy, czyli ograniczenie w działalności galerii handlowych, działalności gastronomicznej i rozrywkowej.

Wciąż także działa obowiązkowa 14-dniowa kwarantanna dla powracających zza granicy.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (7)
 • 2 lata temu | ocena +0 / -0

  Lilka

  Czy dzieci mogą bawić się na podwórku przed domem jednorodzinnym? Nigdzie nie ma o tym mowy.

  • 2 lata temu | ocena +1 / -1

   Io

   Podobno w czasie koronawirusa nie można się też seksić.

 • 2 lata temu | ocena +7 / -7

  Mieszkanka

  Do: Amelka - to nie jakieś g....o , to są bardzo ważne sms'y .

 • 2 lata temu | ocena +3 / -3

  And

  Szkoda gadac i pisac te osoby które jeździą autobusami to ludzie zagrożoni ale oni olewają wszystko co się mówi i piszę. Mają wszystkich w pud... wiem poswojej rodzinie. Człowiek prosi że im wszystko przyniesie i załalwi i tak cie mają w pu..e

 • 2 lata temu | ocena +2 / -2

  Amelka

  A wystarczy zablokować takie gowno u operatora i po strachu

 • 2 lata temu | ocena +1 / -1

  dlaczego

  A ja nie dostałem SMSa

  • 2 lata temu | ocena +1 / -1

   Kutno

   Mogę Ci dać poczytać mojego .