Reklama

Reklama

Mieszkańcy Kutna solidarni z Ukrainą. Manifestacja w centrum miasta [ZDJĘCIA]

Opublikowano: sob, 26 lut 2022 18:21
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wydarzenia Dziś w centrum miasta odbyła się Akcja Solidarności z Ukrainą. Tłum mieszkańców naszego miasta - m.in. Polacy, Ukraińcy, Białorusini i Gruzini - publicznie wyraził sprzeciw wobec ataku Rosji. Organizowana jest także pomoc.

Reklama

Organizatorką akcji jest Białorusinka od lat mieszkająca w Kutnie - Aleksandra Piatrova, działająca w Stowarzyszeniu Pomocy Cudzoziemcom "Nasi Ludzie". Od początku wojny na Ukrainie aktywnie działa, by wspierać poszkodowanych, uchodźców, a także osoby przebywające za naszą wschodnią granicą.

- Chcemy pokazać, że jesteśmy razem i czekamy na rodziny, które mogą przyjechać do Kutna. Prosimy także miasto o pomoc - w zapewnieniu miejsc noclegowych oraz miejsc w szkołach i przedszkolach dla dzieci, tak, by kobiety mogły iść do pracy. Sytuacja jest trudna, bo osoby, które przyjeżdżają często nie mają żadnych dokumentów - mówiła pani Aleksandra.

W akcję zaangażował się także m.in. kutnowski oddział Akcji Humanitarnej Życie działającej przy Kościele Zielonoświątkowym. Głos zabierali jego członkowie oraz wielu mieszkańców Kutna, którzy jako obcokrajowcy chcieli podzielić się swoimi przeżyciami związanymi z wojną na Ukrainie. Usłyszeć można było m.in. emocjonalną wypowiedź mężczyzny, którego rodzina została na Ukrainie.

Solidarność z Ukrainą wyraził także przewodniczący Rady Miasta Mariusz Sikora oraz wiceprezydent Jacek Boczkaja, który obiecał pomoc.

- Jako samorząd miasta przygotujemy mieszkania, by można było przyjąć matki z dziećmi, którzy jadą do nas. Dziękujemy, że tu jesteście, musimy się trzymać razem, nie dajmy się podzielić - mówił J. Boczkaja.

Odśpiewane zostały także hymny Ukrainy i Polski, po czym przemaszerowano pod urząd miasta. Nie zabrakło także wspólnej modlitwy oraz apeli do Władimira Putina, by zaprzestał swoich działań.

Chcesz pomóc?

Trwa zbiórka pomocy humanitarnej w Kutnie. Zbierana jest pościel, koce, poduszki, widelce, łyżki, kubki, talerze, środki higieniczne i środki czystości, produkty spożywcze o długim terminie ważności, również płatki dla dzieci, pieluszki itp.

Zbiórka  w dni robocze:

  • 10:00 - 14:00 - Wyszyńskiego 11, pokój nr  3 (Natalia +48 535 052 160)
  • 09:00 - 15:00 - Narutowicza 8; od 17:00 do 20:00 Zamoyskiego 7 (Aleksandra +48 535 794 322, po wcześniejszym umówieniu)
  • Filipowicza 5 (Tatiana +48 729 437 654, po wcześniejszym umówieniu)

Jeżeli firmy czy instytucje również chcą się włączyć w zbiórkę, to proszone są o kontakt z jej organizatorami. Najlepszym sposobem jest organizacja takiej pomocy według własnych możliwości, w godzinach działania danej placówki, a następnie kontakt z organizatorami, aby ustalić formę przekazania wszystkich przedmiotów.

- Również zwracamy się z gorącą prośbą do firm transportowych na terenie Kutna o pomoc w przewożeniu zebranych zasobów. To potrafią być ogromne ilości rzeczy i często wolontariusze nie są w stanie samemu ich przewieźć do miejsc docelowych. Liczymy na to, że Kutno raz jeszcze pokaże, że nie jest głuche na wołanie o pomoc. Okażmy dobro naszym sąsiadom, niech wiedzą, że jesteśmy z nimi! Solidarni z Ukrainą! - apelują organizatorzy akcji.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)
Wczytywanie komentarzy