Reklama

Reklama

Mieszkańcy Ziemi Kutnowskiej pamiętają

Opublikowano: wt, 15 wrz 2015 09:59
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wydarzenia 10 września 2015 roku w Lesie Rzuchowskim spotkali się wszyscy ci, którzy pamiętają o dwustu tysiącach ofiar Holocaustu obozu zagłady w Kulmhof.Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Kutnowskiej udało się do muzeum byłego niemieckiego obozu zagłady Kulmhof w Chełmnie nad Nerem. Tam obejrzano miejsce, gdzie podczas II wojny światowej zamordowano 8000 Żydów - mieszkańców Kutna i okolic. Byli również harcerze z kutnowskiego hufca ZHP, młodzież z Zespołu Szkół nr 3 im. Władysława Grabskiego oraz mieszkańcy Krośniewic. W ciszy słuchano historii obozu zagłady opowiadanej przez przewodników. W imieniu mieszkańców Ziemi Kutnowskiej, pod pomnikiem upamiętniającym kutnowskich Żydów, wiązankę biało-czerwonych kwiatów złożyli harcerze.

Reklama

Uczestniczono także w uroczystościach upamiętniających pomordowanych Polaków, Żydów i Cyganów w niemieckim Obozie Zagłady Kulmhof w Chełmnie nad Nerem. Uroczystą mszę św. w intencji pomordowanych w obozie i ofiar II wojny światowej odprawił Ordynariusz Diecezji Włocławskiej biskup Wiesław Mering. W uroczystościach uczestniczyła także oficjalna delegacja Miasta Kutna, która złożyła kwiaty pod pomnikiem ofiar.

Na monumencie upamiętniającym prawie 200.000 ofiar Zagłady w Lesie Rzuchowskim umieszczony jest, z daleka widoczny, napis PAMIĘTAMY.

Wyjazd do Kulmhof został zorganizowany przez Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Kutnowskiej w ramach realizowanego projektu „Na krawędzi pamięci… rzecz o zagładzie kutnowskich Żydów”, który jest finansowany przez Stowarzyszenie Żydowski Instytut Historyczny w Polsce oraz prezydenta miasta Kutno.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)