Reklama

Ministerstwo odmawia pieniędzy na oddłużenie szpitala. Wszystko przez...

Opublikowano:
Autor:

Ministerstwo odmawia pieniędzy na oddłużenie szpitala. Wszystko przez... - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wydarzenia Pismo w sprawie Kutnowskiego Szpitala Samorządowego. To była jedna z pierwszych interpelacji Dariusza Jońskiego po uzyskaniu mandatu posła w ubiegłorocznych wyborach parlamentarnych. Niedawno pojawiła się odpowiedź na pytania zadawane przez parlamentarzystę z naszego okręgu.

O złożeniu tej interpelacji przez posła Koalicji Obywatelskiej pisaliśmy W TYM MIEJSCU. Dariusz Joński pisał w niej, że mieszkańcy pow. kutnowskiego wielokrotnie w rozmowach z nim wyrażali ogromne zaniepokojenie sytuacją Kutnowskiego Szpitala Samorządowego.

- Najważniejszymi wskazywanymi problemami były: jakość usług medycznych świadczonych w ramach kontraktu z NFZ oraz ogromne, przekraczające 35 mln złotych, zadłużenie szpitala. Zwracam się do Pana Premiera z prośbą o podjęcie działań mających na celu przyznanie środków finansowych na poprawę funkcjonowania wyżej wymienionej placówki – pisał Dariusz Joński.

Dlatego poseł pytał czy i kiedy możliwe jest przyznanie dodatkowych środków na funkcjonowanie szpitala, w tym zwiększenie ryczałtu NFZ.

Jak odpowiada Janusz Cieszyński, podsekretarz stanu w ministerstwie zdrowia, sposób rozliczania i zapłaty za udzielone świadczenia reguluje rozporządzenie Ministra Zdrowia z 2017 roku. w sprawie sposobu ustalania ryczałtu systemu podstawowego szpitalnego zabezpieczenia świadczeń opieki zdrowotnej.

- Wartość ryczałtu dla danego świadczeniodawcy wylicza się według wzoru wskazanego w ww. rozporządzeniu. Kryteria, według których wyliczany jest ryczałt dla podmiotu leczniczego są jednakowe i wspólne dla wszystkich szpitali zakwalifikowanych do PSZ. W związku z powyższym Łódzki OW NFZ ustali ryczałt dla podmiotów leczniczych do końca marca br., który będzie obowiązywał od 1 stycznia 2020 roku do 31 grudnia 2020 roku – zaznacza Janusz Cieszyński.

W dalszej części pisma podsekretarz stanu stwierdza, że przyznanie dodatkowych środków na funkcjonowanie kutnowskiego szpitala będzie uzależnione od liczby wykonanych świadczeń w ramach ryczałtu w systemie PSZ oraz od środków będących w dyspozycji Łódzkiego OW NFZ określonych w planie finansowym oddziału na 2020 rok.

Poseł pytał również czy i jakie zostaną podjęte działania zmierzające do oddłużenia kutnowskiego szpitala. Tutaj okazje się, że ministerstwo ma związane ręce...

- Brak jest przepisu powszechnie obowiązującego prawa, na podstawie którego Minister Zdrowia mógłby przekazać środki finansowe na pokrycie zobowiązań finansowych podmiotów leczniczych, innych niż podmioty lecznicze, dla których Minister Zdrowia jest podmiotem tworzącym. Przedmiotowy szpital jest spółką prawa handlowego, w związku z czym w zakresie gospodarki finansowej podmiot ten działa w oparciu o przepisy Kodeksu spółek handlowych – odpowiada Jońskiemu podsekretarz stanu.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE