Młodzież z Ośrodka Socjoterapii „DoMOStwo” w Żychlinie wraz z nauczycielką Ewą Rutkowską wzięła udział w ogólnoświatowej inicjatywie The Daffodil Project (Projekt Żonkil), realizowanej w ramach współpracy z Holocaust Education and Genocide Awareness Organization.
- Organizatorzy Project Daffodil dążą do zbudowania Ogrodu Pamięci o Holokauście poprzez posadzenie 1,5 miliona żonkili na całym świecie ku pamięci dzieci i we wsparciu dla dzieci, które nadal cierpią w obliczu ludobójstwa i kryzysów humanitarnych w dzisiejszym świecie. Podczas Holokaustu półtora miliona dzieci zostało zamordowanych w okupowanej przez hitlerowców Europie. Celem podejmowanych działań jest zwiększenie świadomości na temat Holokaustu i innych ludobójstw, jak również pamięć o przeszłości i przeciwstawianie się występującej w dzisiejszym świecie niesprawiedliwości - podkreśla Bożena Gajewska, inicjatorka i koordynatorka akcji sadzenia żonkili w Żychlinie w ramach ogólnoświatowego Projektu Daffodil, aktywistka w Sieci Forum Dialogu.
Projekt Daffodil rozpoczął się w 2010 roku jako pomysł i marzenie. W 2010 roku organizatorzy projektu zasadzili pierwszy ogród pamięci z 1800 żonkilami. Do tej pory posadzono ponad 900 000 żonkili w około 500 miejscach na całym świecie.
Organizatorzy Projektu Daffodil mają już ponad 250 partnerów na całym świecie, w tym synagogi, kościoły, placówki oświatowe (szkoły podstawowe, gimnazja, licea i uniwersytety), parki miejskie i ogród botaniczny. W tym roku Młodzież z Ośrodka Socjoterapii „DoMOStwo” w Żychlinie dołączyła do grona partnerów tego projektu poprzez posadzenie żonkili przy kamieniu pamiątkowym poświęconym żychlińskiej społeczności żydowskiej zamordowanej w Zagładzie przez niemieckich nazistów. Żonkile posadzone zostały ku pamięci żydowskich dzieci z Żychlina rozstrzelanych wraz z rodzicami przez hitlerowców podczas okupacji niemieckiej. Młodzież poznała imiona i nazwiska zamordowanych żychlińskich dzieci, a także wysłuchała ciekawych informacji historycznych przekazanych przez przechodzącego obok burmistrza Żychlina Grzegorza Ambroziaka.
Kształt i kolor żonkili reprezentują żółte gwiazdy, które Żydzi byli zmuszeni nosić podczas Holokaustu. Żółty to kolor pamięci. Żonkile reprezentują naszą przejmującą nadzieję na przyszłość. Są odporne i każdej wiosny powracają z rozbłyskiem koloru, co oznacza nadzieję, odnowę i piękno. Projekt Daffodil honoruje pamięć i życie tych, którzy zginęli, honoruje ocalonych i przypomina nam, abyśmy wstawiali się w obronie tych, którzy dzisiaj cierpią na całym świecie.
W podobną akcję zaangażowali się uczniowie Szkoły Podstawowej nr 9 w Kutnie. Młodzież z klasy VII C wraz z nauczycielką Aleksandrą Szymczak wzięła udział w Projekcie Krokus.
- Uczniowie dowiedzieli się o tragicznych wydarzeniach II wojny światowej i Holokauście, a także o wydarzeniach, jakie miały miejsce w Kutnie w okresie okupacji hitlerowskiej. Przy ulicy Barlickiego, przy kamieniu upamiętniającym kutnowską synagogę, każdy z uczniów posadził cebulkę żółtego krokusa ku pamięci dzieci, które urodziły się w 1940 roku w Judenlager „Konstancja” i które zostały zamordowane przez niemieckich nazistów. Imiona i nazwiska dzieci, które zginęły w Zagładzie, pozostaną w pamięci kutnowskich uczniów - informuje Bożena Gajewska.
Polskim koordynatorem Projektu Krokus zainicjowanego przez Holocaust Education Trust Ireland jest od wielu lat Żydowskie Muzeum Galicja. W ramach Projektu Krokus uczniowie sadzą jesienią cebulki żółtych krokusów. Kwiaty zakwitają na początku wiosny. Żółte krokusy upamiętniają dzieci – ofiary Holokaustu.
Info: Bożena Gajewska
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.