Informują o cennym eksponacie
Sprawa wyszła na światło dzienne wiosną ubiegłego roku. Wówczas w mediach społecznościowych pojawiły się zdjęcia przedmiotu, który na pierwszy rzut oka nie wyróżniał się niczym wyjątkowym.
- Może ktoś wie co to może być i do czego służyło? Czy mogło służyć do transportu amunicji? Taką informacja z prośbą o identyfikację dostaliśmy na naszą skrzynkę mailową. Może uda się to uratować przed złomowaniem, o ile będzie to cenny artefakt – pisali eksploratorzy z KPE Eksplorer.
Okazało się, że faktycznie mamy do czynienia z cennym artefaktem. Jego zdjęcia zobaczysz pod artykułem. Wszystko opisali członkowie Towarzystwa Miłośników Ziemi Łęczyckiej.
- Dzięki uprzejmości Pana Krzysztofa Jasińskiego z Piekacia udało się nam zabezpieczyć, wspólnie z Klubem Poszukiwawczo-Eksploracyjnym Eksplorer z Łodzi, unikatowy jaszcz amunicyjny do polowej armaty Schneider wz .1897 – informowało w ubiegłym roku Towarzystwo Miłośników Ziemi Łęczyckiej.
Zapowiadali, że docelowo będą chcieli przekazać jaszcz do Muzeum Bitwy nad Bzurą zlokalizowanym w Łęczycy
Tak też stało się w tym tygodniu. W Urzędzie Miejskim w Łęczycy prezes Towarzystwa Miłośników Ziemi Łęczyckiej pani Monika Kupis-Borkowska i wiceprezes pan Dariusz Kupisz podpisali protokół przekazania eksponatu na rzecz Miasta Łęczyca.
- Tym eksponatem jest jaszcz amunicyjny do polowej armaty Schneider wz. 1897, który ubogaci ekspozycję pod nazwą: „Bitwa nad Bzurą” – informuje UM Łęczyca.
Armaty polowe Schneider wz. 1897 były konstrukcjami francuskimi, wykorzystywanymi w konfliktach lokalnych i światowych. Oceniane były jako udane konstrukcje, a ze względu na mechanizm odrzutu w XIX wieku cechowały się szybkostrzelnością.
- W 1939 roku, w ramach mobilizacji wrześniowej, armaty znajdowały się na stanach artylerii lekkiej. Przy porzucaniu armaty zazwyczaj uszkadzano, lub za pomocą granatów wysadzano lufy – opisuje Urząd.
Pracownicy ratusza zapowiadają, że przekazany jaszcz, po odpowiednim zakonserwowaniu i zabezpieczeniu przed zewnętrznymi czynnikami, stanie na Placu Kościuszki, aby zachęcić do odwiedzin ekspozycji pn. „Bitwa nad Bzurą”, którą zwiedzać można bezpłatnie, a która zlokalizowana jest na II piętrze Ratusza Miejskiego.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.